برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

چرا با بیشتر شدن تقاضا آن کالا گران می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی صابری منش ، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

بحث تغییر در عرضه و تقاضا در اقتصاد همیشه یکی از مهمترین عوامل تعیین قیمت‌ها و همچنین ایجاد تورم محسوب میشه. فرض کنید از کالایی به مقدار محدود عرضه شده که برای این کالا تقاضای زیادی وجود نداره. لذا در مواردی فروشنده مجاب میشه جهت رد نمودن کالا و جلوگیری از خواب سرمایه، کالا رو با شرایط بهتری ارائه بده یا به عبارتی برای کالا متقاضی پیدا کنه. حالا شرایط عکس رو در نظر بگیرید. کالایی متقاضیان زیادی داره ولی به مقدار محدود عرضه شده لذا افراد بیشتری سعی بر این دارن که اون کالا رو بدست بیارن. در نتیجه رقابتی بین متقاضیان شکل میگیره که حتی حاضر هستن هزینه بیشتری رو برای پیروزی در این رقابت بپردازن و صاحب کالا بشن. یه داستان کوتاه: گفته میشه در گذشته فردی مقادیر زیادی سیب زمینی داشته که برای هر کیلو فقط 2 تومان در نظر گرفته بوده ولی با این حال هم مشتری چندانی نداشته و محصولش رو به نابودی بوده. از دانای شهر کمک می‌خواد برای فروش محصولش. فرد دانا به اون میگه یک آگهی نصب کنه با این مضمون (سیب زمینی به قیمت هر کیلو 5 تومان و به هر فرد "فقط " یک کیلو فروخته خواهد شد). همین جمله باعث میشه که مردم گمان کنند که حتما قراره اتفاق خاصی بیافته که عرضه کالا محدود شده و به هر نفر فقط یک کیلو فروخته میشه در نتیجه همه دست بکار میشن و با دوستان و اقوامشون صفوف طولانی رو برای خرید سیب زمینی اونم  2/5 برابر قیمت تشکیل میدن. بخشی از حکایت جامعه امروز ما.

۱۰

فرض کنیم یک نفر 10 قرص نان دارد که قیمت هر کدام 10 تومان است.

اگر 20 نفر متقاضی 10 نان باشند بین آنها رقابتی برای بدست آوردن نان شکل می‌گیرد. حالا صاحب نان‌ها می‌تواند تقاضای رقم بیشتری کند (مثلا 15 تومان)  و احتمال زیاد، 10 نفر از 20 نفر میتوانند مبلغ گران‌تر را بپردازند و صاحب نان شوند.

در ایران اتفاقی که می‌افتد اینست که یک نفر همه نان‌ها را دانه‌ای 20 تومان میخرد و بعد که صاحب شد، قیمت هر کدام را 100 تومان تعیین می‌کند!

برای کالاهای اساسی این روند طبیعی است.

برای کالاهای غیر اساسی امکان دارد که بیشتر شدن تقاضا در کوتاه مدت به گرانی بیانجامد اما در بلندمدت، کاهش تقاضا باعث پایین آمدن قیمت شود. مثلا گردو گران شود مردم نمیخرند و مجددا ارزان می‌شود چون یکسال بماند کهنه شده و ارزشش کم می‌شود.

۶
نیک ،

چون منابع محدوده و با افزایش تقاضا افزایش نمیابه و کمیاب‌تر میشه، هر چیزی کمیاب‌تر شد گران‌تر میشه.

۳

آمار سوال

۳۲ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۹ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار