برو به محتوای اصلی
حسن سیدی
مدیر دیجیتال مارکتینگ
۳ سال پیش پرسیده شده

شرایط دریافت ویزای تحصیلی در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی چیه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

اگر شما هم خواهان مهاجرت به آلمان هستید، طبعا یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان می‌تواند مهاجرت از طریق تحصیل باشد.

در اینجا سعی داریم تا برخی از دلایل اصلی که باعث می‌شوند سفارت آلمان از دادن ویزا به دانشجویان اجتناب میکند را بیان کنیم. باید تأکید کنیم که این دلایل تنها دلایل رد ویزای دانشجویی نیستند.
همچنین نکته بسیار مهم این است که تصمیم نهایی برای صدور و یا رد کردن ویزا صرفا وابسته به افسر ویزا نیست نخواهد بود.

تمام افسران ویزا بر اساس عملکرد شما در مصاحبه پیشنهاد مثبت یا منفی ارائه میدهند. بنابراین، شما ممکن است در مصاحبه ویزایتان را فوق‌العاده خوب انجام دهید و باز هم از دادن ویزا برای مهاجرت به آلمان اجتناب شود. همچنین ممکن است مصاحبه ضعیفی انجام دهید ولی در این شرایط ویزای خود را دریافت کنید و از انجام این کار شگفت‌زده شوید!

حال تعدادی از دلایل رد ویزای دانشجویی را باهم بررسی می‌کنیم:

۱-دولت مشخصات شما را منطبق بر نیازهای آینده خود نمی‌بیند:

در رابطه با مهاجرت به آلمان باید گفت، کشور آلمان مانند بسیاری از کشورها نیاز زیادی به کارگران ماهر دارد. آنها به دلیل جمعیتی که میانگین سنی آنها زیاد است نیاز به ایده‌های جدید نیروی جوان دارند. می‌توان گفت، تحصیل رایگان برای دانش‌آموزان بین‌المللی، به منظور پیدایش تفکرات جدید از سراسر جهان گسترش یافته است.
آنها امیدوارند که این نیروهای جوان، زبانشان (زبان آلمانی) را یاد بگیرند و وارد سیستم کاری خود شوند. سپس آنها می‌توانند به سمت پر کردن جایگاه‌های ماهرانه‌ای که شهروندان آلمانی قادر به پر‌کردن آن نیستند، پیش روند.

در حال حاضر آلمان نیاز زیادی به دانشمندان و مهندسان دارد. با این حال این بدان معنا نیست که آنها نیازی به افراد متخصص در سایر امور ندارند.
هنگامی که برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل درخواست می‌کنید، دولت آن ایالتی که دانشگاه شما در آن قرار دارد عامل تعیین کننده‌ای را در تایین اینکه آیا ویزا به شما داده شود یا نه، ایفا می‌کند.

این عاقلانه نیست که بخواهید در یک دوره، مهندسی و علوم را بخوانید فقط به این دلیل که گمان میکنید اگر به دنبال این برنامه‌ها بروید، احتمال بیشتری برای تأمین ویزای دانشجویی وجود دارد. در این صورت  احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما در نهایت از دانشگاه خود اخراج شوید زیرا شما در این دوره به حد نصاب نمرات نرسیده‌اید.

اگر شما بعد از مهاجرت به آلمان و وقتی در یک دانشگاه آلمانی پذیرفته شوید، نمرات ضعیفی کسب کنید، به واسطه عملکرد ضعیفتان، ویزای دانشجویی خود را از دست می‌دهید و ممکن است مجبور شوید به خانه بازگردید. به همین دلیل توصیه می‌شود که برنامه‌ای را که واقعا در آن علاقه و انگیزه دارید انجام دهید.

لازم است بدانید که  نامه انگیزشی شما باید نشان‌دهنده‌ی این باشد که شما می‌توانید از دوره‌ای که انتخاب کرده‌اید به نفع آلمان و کشور خودتان باشد.

در نوشتن یک نامه انگیزشی کامل، شما باید وقتی که نقاط قوت خود را برجسته کردید و نقاط ضعفتان را به حداقل رساندید، یک وکیل بگیرید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا راه‌های دیگری برای بهبود شانس موفقیت شما وجود دارد؟

۲-وضعیت مالی ضعیف نامطلوب

با توجه به این که اکثر موسسات در آلمان هزینه‌های تحصیل را نمی‌پردازند، شما باید به طور صحیح وضعیت مالی خود را برای بقا و مهاجرت به آلمان بررسی کنید.

سفارت آلمان می‌خواهد دانشجویان بر مطالعات خود متمرکز باشند، از طرفی نمی‌خواهد آنها را به دلیل مشکلات مالی متفرق کند. چرا که فقدان بودجه کافی، می‌تواند دانش‌آموزان را مجبور به انجام جرم و جنایت کند. آنها همچنین ممکن است مطالعات خود را نادیده بگیرند.
بنابراین سفارت آلمان تاکید زیادی بر توان مالی دانش آموزان دارد. دانش‌آموزان برای پرداخت هزینه زندگی بعد از مهاجرت به آلمان تقریبا ۷۲۰ یورو در هر ماه نیاز دارند. بسته به شهری که در آن زندگی میکنند، امکان دارد این هزینه‌ها بالاتر یا پایین‌تر باشد.

انتظار میرود که دانشجویان حداقل سالیانه  تا ۸۷۰۰ یورو برای صدور مجدد ویزا هزینه کنند. به همین ترتیب، اگر سفارت آلمان یقین پیدا کند که شما ممکن است مشکلی در تامین هزینه مطالعاتی خود داشته باشید، این امر به راحتی می‌تواند منجر به رد شدن ویزای شما شود. سفارت آلمان هر ساله سختگیرانه‌تر از قبل عمل می‌کند و  اثبات تمکن مالی را بیشتر بررسی می‌کند.

برخی از سفارتخانه‌ها علاوه بر حساب مسدود شده، درخواست صورتحساب‌های بانکی و اسناد مالی خود را نیز دارند. دلیل این امر این است که آنها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که آیا اسپانسر شما بعد از اینکه شما مهاجرت به آلمان داشته باشید، در وضعیت مالی است که هر سال برای مدت تحصیل شما بتواند ۸۶۴۰ یورو به شما ارسال کند یا خیر.

در مهاجرت به آلمان به یاد داشته باشید که سفارت آلمان بر این فرض است که شما در زمانی که به آلمان میروید، مشغول به کار پاره وقت نیستید. این نکته‌ای است که باید بسیار دقت داشته باشید. لطفا از چند ماه قبل از مصاحبه خود، از گرفتن مبالغ زیاد پول و خالی کردن آن و انتقال به حساب اسپانسرتان خودداری کنید زیرا آنها به راحتی می‌توانند این عمل را شناسایی کنند.
توصیه می‌شود فردی را انتخاب کنید که در حساب خود برای چندین سال دارایی قابل توجهی داشته باشد. همچنین، او نباید کمتر از ۱۵۰۰ یورو در هر ماه درآمد داشته باشد و نباید افراد زیادی به او وابسته باشد. اگر اسپانسر شما کمتر از آن درآمد کسب کند، ممکن است از اینکه هر سال مبالغ مورد نظر را به شما دهد، دچار شک و تردید شود.

حتما به این‌نکته توجه داشته باشید که حامی شما نباید لزوما با شما مرتبط باشد. مهم این است که او باید انگیزه خوبی برای حمایت از شما داشته باشد. بهتر است یک عضو غیر خانواده با زمینه مالی قویتری  داشته باشید که دارای پس‌انداز مالی خوبی است.

این‌ها قطعا حوزه‌هایی هستند که یک وکیل می‌تواند با آن کنار بیاید. شما نباید سعی کنید آن را به تنهایی انجام دهید. نکته مهم دیگر این است که شما باید یک مشاوره حقوقی خاص در مورد پرونده خود داشته باشید.

ادامه مطلب۴۵