برو به محتوای اصلی
سوال
ورزش
اشکان خسروی‌پور
کارشناس امور بین‌املل
۲ سال پیش پرسیده شده

ورزش هوازی چیست؟ چه تاثیراتی بر بدن دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ورزش هوازی که نام دیگر آن «کاردیو» یا «ایروبیک» می‌باشد، به معنای «با اکسیژن» است. در ورزش هوازی خونِ اکسیژن‌دار توسط قلب پمپاژ شده و به تمام عضلات در حال فعالیت اکسیژن می‌رسد. ورزش هوازی برای مدت نسبتا طولانی ضربان قلب و تنفس را بالا می‌برد اما ورزش غیر هوازی باعث می‌شود که عضلات به صورت ناگهانی تحت فشار شدید قرار بگیرند و شما به سرعت از نفس بیفتید. به عبارت دیگر، هر گونه ورزشی که فعالیت قلب، ریه‌ها و عضلات شما را زیاد کند تا شما مدت زمان بیشتری به ورزش ادامه دهید، هوازی محسوب می‌شود. نمونه‌هایی از ورزش‌‌های هوازی عبارتند از: دستگاه‌های ورزشی هوازی (کاردیو)، رکاب زدن، دویدن، شنا کردن، پیاده‌روی، کلاس‌های ورزشی هوازی، اسکی‌ صحرایی و کیک‌بوکسینگ و...

اگر ورزش هوازی با شدت بیش از حد بالا انجام شود، به ورزش غیر هوازی تبدیل می‌شود یعنی تفاوت بین ورزش‌ هوازی و غیرهوازی در شدت انجام آنها است. انجام ورزش‌های هوازی علاوه بر کمک به تناسب اندام، برای جسم و روح نیز مفید می‌باشد. برنامه‌ی ورزش‌های هوازی باید ساده، عملی و واقع‌بینانه باشد. می‌توان از تجهیزات خاص (از قبیل دستگاه‌های ورزشی هوازی) استفاده کرد، اما استفاده از این تجهیزات برای انجام ورزش‌های هوازی ضروری نیست.

ورزش هوازی چیست؟ چه تاثیراتی بر بدن دارد؟

ورزش هوازی دارای مزایای زیر می‌باشد:

کاهش وزن

هنگامی که ورزش می‌کنید ماهیچه‌های بدنتان بیشتر کار می‌کنند، این افزایش فعالیت عضلات به انرژی بیشتری نیاز دارند. مقداری از این انرژی از کالری مواد غذایی که مصرف می‌کنید تامین می‌شود. اگر شما به اندازه کافی در طول یک هفته چند بار ورزش هوازی انجام دهید، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها چربی‌های اضافه را می‌سوزاند. اگر همراه یک رژیم غذایی مناسب فعالیت هوازی داشته باشید خیلی بهتر از رژیم غذایی تنها، جواب خواهید گرفت. بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ورزش شدید (چندین بار در هفته) و ۴۵ تا ۷۵ دقیقه ورزش ملایم (پنج روز در هفته یا بیشتر) به نظر مفید است.

کاهش پوکی استخوان

امروزه کاهش تراکم و پوکی استخوان بسیار فراگیر شده است. ورزش هوازی می‌تواند تراکم استخوان را بالا برده و سرعت رشد این بیماری را کاهش دهد. میزان و نوع دقیق ورزش‌های لازم برای بهره بردن از این مزیت مشخص نیست. گذشته از این موضوع شاید این روش برای همه افراد جوابگو نباشد. شواهد نشان می‌دهد ورزش به درمان بیماری پوکی استخوان کمک می‌کند. در مورد کودکان هم خبر خوب این است، گویا تراکم استخوان کودکانی با فعالیت بیشتر بالاتر از کودکان کم‌تحرک است و این امر می‌تواند به پیشگیری از شکستگی استخوان کودکان در آینده کمک کند.

کمک به بهبود بیماری‌های قلبی و عروقی

بر اساس تحقیقات ثابت شده است که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در افرادی که فعالیت جسمانی کمی دارند تا حدود 2 برابر بیشتر است. انجام ورزش‌های هوازی به کاهش فشار خون و باز شدن رگ‌های خونی در نتیجه ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کمک زیادی می‌کند.

درمان و جلوگیری از افسردگی

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، افرادی که فعالیت هوازی منظم دارند یک‌چهارم کم‌تر از سایر افراد به افسردگی یا بیماری‌های استرسی دچار می‌شوند. ورزش منظم سلامت جسم و روح انسان را حفظ کرده و امید به زندگی و اعتماد به نفس را افزایش داده هم‌چنین باعث ترشح آنزیم‌های اندورفین، دانپورفین و انکفالین شده که اثر تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش دارند.

درمان دیابت

ورزش‌های استقامتی و هوازی برای بیماران دیابتی مفید بوده و به کاهش وزن آن‌ها کمک می‌کنند. طبق مطالعات اخیر محققان به این نتیجه رسیدند که ورزش هوازی بیشتر از ورزش استقامتی مفید بوده و به کنترل قند خون کمک می‌کند، اما ترکیب ورزش هوازی و استقامتی می‌تواند در این زمینه موثرتر نیز باشد.

تاثیرات مثبت بر مغز

فعالیت‌های هوازی بر روی سلول‌های مغزی انسان نیز تاثیر می‌گذارد. طبث مطالعات انجام شده، میزان زوال عقل و آلزایمر در افراد مسنی که سه بار در هفته یا بیشتر ورزش می‌کنند، کمتر است. در برخی از موارد، کاهش احتمال ابتلا به این بیماری‌ها به کمک ورزش به ۶۲ درصد می‌رسد.

جلوگیری از سرطان روده‌ی بزرگ

تحقیقات نشان می‌دهد ریسک ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ در افراد فعال نسبت به افراد غیرفعال حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر است. به نظر می‌رسد انجام روزانه‌ی ورزش هوازی به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان لازم است و هر چه میزان فعالیت بیشتر باشد، خطر ابتلا به آن کمتر می‌شود.

جلوگیری از سرطان سینه

شواهد منطقی روشنی وجود دارند مبنی بر اینکه زنان فعال در مقایسه با زنان کم‌تحرک، بسیار کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می‌گیرند. انجام روزانه‌ی ورزش‌های هوازی به مدت ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان لازم و بالا رفتن میزان ورزش با پایین آمدن ریسک همراه است.

جلوگیری از سرطان ریه

در خصوص رابطه‌ی فعالیت‌های فیزیکی و پیشگیری از سرطان ریه، مطالعات نسبتا کمی انجام شده است. داده‌های موجود حاکی از آن است که احتمال ابتلا به این سرطان در افرادی که فعال هستند و ورزش‌های هوازی را انجام می‌دهند پایین‌تر است.