برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
۳ سال پیش پرسیده شده

قرص فارماتون چیست؟ چه مضراتی دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مسعود زرجانی
برنامه نویس وب

فارماتون (pharmaton) از جمله مکمل‌های طبیعی برای رفع خستگی روزانه می‌باشد. این دارو برای بهبود توانایی‌های فیزیکی و کمک به بدن برای مقابله با خستگی و فرسودگی ایجاد شده بر اثر استرس مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص فارماتون حاوی مواد معدنی و ویتامین‌هایی از جمله ویتامین A,B1, B2, B6, B12, C, C, E, D، نیاسین، اسید پانتوتنیک، اسید فولیک و عصاره جینسینگ می‌باشد. عصاره جینسینگ بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر گذاشته و باعث به حداقل رسیدن استرس و فشار فیزیکی و ذهنی می‌گردد و همچنین تاثیرات مثبتی بر سیستم ایمنی فرد دارد. علاوه بر این، این ترکیب دارای اثر محرک نسبی بر روی مغز و بدن می‌باشد که باعث احساس افزایش تمرکز و احتمالا بهبود حافظه می‌گردد.

مولتی ویتامین فارماتون به شکل سافت ژل قهوه‌ای رنگ است که در قوطی‌های شیشه‌ای 30 و 100 عددی عرضه می‌گردد.

برای افزایش تمرکز و بالا بردن قدرت حافظه داروها و خوراکی‌های طبیعی دیگری هم وجود دارند که در لینک زیر می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

عوارض

مشکلات در خواب، خارش پوست، سردرد، سرگیجه یا مشکلات گوارشی مثل اسهال، حالت تهوع، استفراغ و دردهای شکمی.

ناشناس

موارد مصرف قرص فارماتون

معمولا افرادی که تحت استرس بیش از اندازه هستند، بیشتر از این قرص استفاده می‌کنند چرا که مکانیزم این قرص طوری تنظیم شده است که توانایی مقابله با خستگی را به خوبی خواهد داشت. از جمله ویتامین‌هایی که در این قرص وجود دارد می‌تواند به ویتامین D ،E، C، A، نیاسین، عصاره جینسینگ و… اشاره کرد.

احتمالا می‌دانید که جینسینگ می‌تواند بر سیستم عصبی تاثیر بگذارد که همین امیر موجب کاهش و یا حتی رفع استرس خواهد شد. همه ویتامین‌هایی که در این قرص وجود دارد در نهایت به افزایش تمرکز و بهبود حافظه می‌انجامند.

بررسی محتویات قرص فارماتون
 

1) کولین، اینوزیتول، لینولئیک اسید و عناصر اثرگذار بر متابولیسم چربی جهت کاهش چربی کبدی

2) مواد معدنی، ویتامین و عناصر نادر و اثرگذار بر متابولیسم

3) دی متیل آمینو اتانول بی تارتارات

4) عصاره جینسینگ غلیظ شده

اثرات و دستور مصرف قرص فارماتون

مواد تشکیل دهنده ژریاتریک فارماتون برای افرادی که دچار استرس می‌باشند، مورد استفاده است و موجب افزایش کارایی، انرژی و قدرت عضلانی در فرد می‌شود. جین‏سینگ محتوی اقسامی از پاناگزاتریول، پاناگزادیول و پاناکسوزیدها می‌باشد. این ترکیب اثر محرک نسبی بر مغز و بدن انسان دارد که موجب تقویت تمرکز و افزایش آن و همچنین باعث بهبود و تقویت حافظه می‌گردد. وجود دی متیل آمینو اتانول بی تارتارات و 20 نوع ویتامین و ماده معدنی موجود در آن موجب رفع کمبود ویتامین‌های ناشی از سوء تغذیه می‌گردد.

نحوه مصرف قرص فارماتون برای افراد باغ و همچنین برای اطفال، حتما باید همراه با دستور پزشک باشد و ما توصیه‌ای در این زمینه نخواهیم داشت.

عوارض قرص فارماتون

این قرص در قوطی‌های 30 یا 100 عددی به فروش می‌رسد که ژل قهوه‌ای مانند هستند. همانطور که در ابتدا عرض کردیم، هر قرصی عوارض خاص خود را بر بدن مصرف کننده به جا می‌گذارد. این قرص نیز ممکن است در خواب اختلالاتی ایجاد کند و یا خارشی جزئی بر روی پوست بوجود آورد. سرگیجه و یا استفراغ که از عوارض‌های ثابت هر قرص هست هم می‌تواند رخ دهد. استفراغ و درد‌های شکمی نیز از دیگر عوارض مصرف بیش از اندازه و نادرست قرص فارماتون محسوب می‌شود.

موارد منع مصرف قرص فارماتون

دقت داشته باشید که افرادی که دچار مشکلات کبدی هستند و یا مقادیر کلسیم در خون و ادرارشان از غلظت بالایی برخوردار است از این قرص استفاده نکنند. افرادی که دارای مشکلات کلیوی هستند، بیماران هموکروماتوزیس که در جذب آهن مشکل دارند در لیست موارد منع مصرف فارماتون هستند. اگر به محتویات این دارو و یا سویا  و بادام زمینی حساسیت دارید از مصرف این کپسول خودداری کنید.

تداخل دارویی قرص فارماتون

گفتنی است که این قرص با مکمل‌های معدنی و یا رقیق کننده‌های خون مانند لودوپا، تتراسایکلین تداخل دارویی دارد و پر واضح است که اگر از این گونه دارو استفاده می‌کنید، برای مصرف قرص فارماتون به پزشک خود اطلاعات دقیقی در خصوص داروهای مصرفی خود بدهید تا دچار مشکل حاد نشوید.

تشخیص فارماتون اصل از فارماتون تقلبی

تشخیص فارماتون اصل از تقلبی به این صورت است که روی قرص‌های کپسولی ژله‌ای فارماتون اصلی، کلمه فارماتون لاتین Pharmaton  به شکل برجسته حک شده است. در زمان خرید قرص فارماتون به کد irc توجه کنید. irc کد اختصاصی است که وزارت بهداشت برای داروهای وارداتی ثبت و درج می‌کند.