برو به محتوای اصلی

برای انتخاب دامنه سایت، انتخاب نام‌هایی که از کلمات کلیدی بامعنی و مربوط به حوزه کاری تشکیل میشه (به عنوان مثال iranhotelpictures) برای سئو و برندینگ منطقی‌تر هست یا انتخاب نام‌های مخفف شده و کوتاه (مثلا irhotelpic) و یا نام‌های بی‌معنی و خاص؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

در سال‌های اخیر با توجه به اینکه دامنه‌های تاپ و پرمخاطب عملا موجود نیستند و یا فعالند و یا اینکه رزرو شده هستند انتخاب یک نام پرمسما گاهاً از پیاده‌سازی اون بستر وب‌سایت مورد نظر، امری بسیاری حیاتی، زمان‌بر و حساس هستش چرا که شما اگر بهترین وب‌سایت و تکنولوژی برای پیاده‌سازیش رو بکار گرفته باشید اما از نام و نشان درست و حسابی برخوردار نباشید؛ واقعا می‌تونید تصور کنید که کسب و کار یکی از عوامل شکست رو بطور بالاقوه و بالفعل (نهانی) در خودش داره!

نام شما در عین اینکه می‌بایست کوتاه، صریح، ساده، قابل به خاطر پذیری و حالت نوشتاری و گفتاری یکسان باشه می‌بایست که دارای معنی و مفهوم مرتبط با موضوع سایت هم داشته باشه. مثالی که زدید از نظر بنده مخفف‌سازی ناقص و با نتیجه منفی هست. چراکه مخفف‌سازی‌ای مناسب و خوب میتونه باشه که علاوه بر اینکه کوتاهی و سادگی رو برای ما فراهم میکنه؛ میتونه به یک عبارت اصلاحاً "من درآوردی" زیبا و شکیل و ""مانا  (ماندنی)"" در ذهن مخاطب تبدیل بشه.

چاره کار در اینجور شرایطی که مخفف مناسب هم نتونستیم از عبارت مدنظر پیداکنیم استفاده از عبارات و کلمات محاوره‌ای و یا باستان و حتی کلمات هم‌معنی و مترادف از فرهنگ‌ها و زبان‌ها و گویش‌ها و لهجه‌های متفاوت که اتفاقا خودش به خودی خود میتونه موجبات ایجاد برند مختص به شما رو هم فراهم کنه.

۵

هر چی نام کوتاه‌تر باشه بهتر هست.

از نظر سئو فقط وجود کلمه کلیدی در نام دامین میتونه تاثیر داشته باشه.

پیشنهاد میکنم مقاله زیر را مطالعه نمایید:

https://webzi.ir/blog/starting/P46-how-to-choose-the-best-domain-name.html۱۴

۵
نیما حسن زاده ، («وبمستر خاکستری» رو داخل گوگل سرچ کنین!)

من حس میکنم سئو و برندینگ در این جا مخالف هم عمل می‌کنن. برای برندینگ (که البته معنی و مفهوم دقیق برندینگ رو من خیلی اطلاع ندارم و بیشتر اون نام تجاری منظورمه) بنظرم یک سری کلمات بی‌ربط و یکتا بهتر تو ذهن کاربر میمونن و نام تجاری قشنگ‌تری هستش. 

مثال میزنم، اسنپ و تپسی اسم‌هایی هستن که کلمات کلیدی داخلشون به کار نرفته (البته به صورت واضح) ولی اسم‌هایی هستن که به عنوان نام تجاری زیباتر و به یادماندنی‌تر هستن.

اما در عوض برای سئو اگر نام تجاری شما شامل کلمات کلیدی باشه خیلی بیشتر به دردتون میخوره و اینکه اسمتون سرچ بشه و به سایت شما برسن، در واقع با اون کلمه کلیدی به سایت شما رسیدن. 

مثل مدیر وب۲٬۲۷۴، وبمستر خاکستری۴۵ و... الان اگر کسی دنبال این سایت‌ها باشه و اسم برندشون رو سرچ کنه، درواقع کلمات کلیدی رو هم داره سرچ میکنه و به سایت این‌ها میرسه، و این یک مزیته براشون.

۴

آمار سوال

۴۴ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۱۱ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار