برو به محتوای اصلی

از خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان چگونه جلوگیری کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

بعد از کشیدن دندان نیاز به برخی مراقبت‌ها است تا لثه و جای زخم دچار مشکل نشوند و خونریزی نکنند:

اجازه دهید خون در محل لخته شود

باید بگذارید که لخته خون در محل کشیدگی دندان تشکیل شود و محل را پوشش دهد تا اجازه درمان به زخم را بدهد. دندانپزشک شما پس از کندن دندان، یک تکه باند گاز را در نزدیکی محل زخم قرار می‌دهد. شما باید سعی کنید آنرا گاز بگیرید و حداقل یک ساعت آن را در محل نگه دارید. این کار باعث می‌شود که خونریزی لثه شما متوقف شود به شرط آنکه باند را نجوید. اگر بتوانید آن را در محل به مدت طولانی‌تری نگه دارید، بهتر است. باید توجه کنید که بر اساس میزان خونریزی باند را تعویض نمایید.

از چای کیسه‌ای استفاده نمایید

اگر خونریزی، به مدت چند ساعت پس از کشیدن دندان ادامه یافت، سعی کنید یک چای کیسه‌ای مرطوب را بر روی محل زخم قرار دهید. چای کیسه‌ای حاوی اسید تانیک است که به روند لخته شدن خون کمک می‌کند.

فعالیت بدنی را محدود کنید

بهتر است بعد از کشیدن دندان حداقل به مدت 24 ساعت استراحت کنید. در این مدت سعی کنید که فعالیت‌های سنگین و زیاد را انجام ندهید و ورزش نکنید. برای جلوگیری از افزایش و تشدید خونریزی و کاهش تورم، از دو بالش در هنگام خواب استفاده نمایید تا سر شما کمی بالاتر از سایر نقاط بدنتان قرار بگیرد.

از خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان چگونه جلوگیری کنیم؟

از عصاره چای سبز استفاده نمایید

تحقیقات نشان داده است که عصاره‌ی چای سبز در قطع سریع‌تر خونریزی حفره ایجاد شده بعد از کشیدن دندان و همچنین کاهش نشت خونابه از آن تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد. مواد تانن‌دار مانند چای سبز از دیرباز جهت بند آوردن خونریزی قسمت‌های مختلف بدن در طب ایران باستان مورد توجه قرار گرفته داشته است. تانن ماده‌ای است که در عصاره بسیاری از گیاهان از جمله چای وجود دارد. تعداد زیادی از گیاهان تانن‌دار به عنوان قابض و خون­بند در ناراحتی‌های گوارشی و جلدی به کار می‌رود.

سیگار نکشید

به مدت حداقل 48 ساعت پس از کشیدن دندان، سیگار نکشید. زیرا مواد شیمیایی موجود در سیگار می‌توانند عمل لخته شدن را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود که بهبود زخم حاصل از کشیدن دندان و خونریزی آن بیش از حد معمول به طول بیانجامد.

بلافاصله غذاهای جامد و گرم نخورید

پس از کشیدن دندان، غذاهای نرم و مایع مانند سوپ، پوره سیب زمینی، ماست، کوکتل‌های شیری، اسموتی و غیره را بخورید. از خوردن سبزیجات سفت پس از کشیدن دندان اجتناب کنید همچنین از مصرف نوشیدنی‌های داغ، غذاهای تند، سوداها و غیره نیز خودداری نمایید.

تف نکنید

تا چند ساعت بعد از کشیدن و یا جراحی دندان، دهان خود را نشوید و تف نکنید. زیرا این کار باعث می‌شود که خونریزی شما بیشتر شود. پس بنابراین بهتر است آب دهان قورت داده شود هر چند کمی خونی باشد.

از مصرف آسپرین خودداری نمایید

آسپرین یک رقیق کننده خونی است و باعث عدم تشکیل لخته خون خواهد شد و در نتیجه باعث تداخل در بهبودی می‌شود و خونریزی شما را تشدید می‌نماید. می‌توانید به جای مصرف آسپرین از ایبوپروفن استفاده نمایید. البته قبل از مصرف هرگونه دارویی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

لثه خود را دستکاری نکنید

هرچند برای چند روز اول، احساس ناخوشایندی روی شکاف ایجاد می‌شود، اما این منطقه را با هیچ چیزی از جمله خلال دندانی یا زبان سیخونک نزنید. زیرا تحریک کردن این ناحیه باعث تعویق بهبود زخم می‌شود همچنین می‌تواند باعث خونریزی شود.

تا حد ممکن صحبت نکنید

تا چند ساعت ابتدایی بعد از کشیدن دندان، توصیه می‌شود که دهان بسته باشد و زیاد صحبت نکنید. این کار باعث می‌شود که خونریزی شما بهبود یابد.

از نی استفاده نکنید

روز اول بعد از جراحی و کشیدن دندان توصیه می‌شود که برای نوشیدنی‌ها از نی استفاده نکنید زیرا مکش ناشی از به کار بردن نی ممکن است باعث شروع مجدد خونریزی شود.

۲