برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

شکاف روی زبان نشانه چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

شکاف روی زبان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

  • یکی از دلایل ترک زبان می‌تواند کمبود ویتامین‌های گروه B در بدن باشد. در صورتی که این ادعا درست باشد می‌توان با مصرف قرص‌های B Complex این مشکل را برطرف نمود. همچنین می‌توان برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل، مقداری جوش شیرین را در کمی آب حل کرده و قرقره نمایید.
  • اگر شکاف‌های ایجاد شده بر روی زبان در میانه زبان و به سمت مرکز آن باشند و به نوک زبان نرسیده باشند ممکن است به دلیل وجود مشکلات گوارشی در بدن باشد. این شکاف‌ها می‌توانند نشان‌دهنده شرایط ضعیف معده یا روده‌ها و قرار داشتن در معرض خطر برخی کمبودهای تغذیه‌ای باشند. برای بهبود این شرایط می‌توان آنزیم‌های گوارشی را از داروخانه و بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه نمود. همچنین مصرف برخی مواد غذایی مانند سیب زمینی شیرین، یام، نعناع بیابانی و جوانه ارزن می‌تواند تاثیرگذار باشد.
شکاف روی زبان نشانه چیست؟
  • در برخی مواقع علت ترک خوردن زبان، تب‌های طولانی در بیماری‌های وخیم است. در این شرایط زبان به دلیل سوء هاضمه دچار ترک‌خوردگی می‌شود.
  • افزایش سن نیز در برخی مواقع سبب بروز این عارضه می‌شود.
  • در بعضی از اشخاص که دارای مزاج گرم هستند این عارضه بیشتر از سایر اشخاص مشاهده می‌شود. در این حالت مقداری آب لیموترش را روی زبان بمالید زیرا اسید سیتریک موجود در آن به تدریج سبب محو شدن پوشش روی زبان می‌شود.۱۱۷

در صورت وجود التهاب به دلیل گیر کردن مواد غذایی در شیارهای عمیق زبان ممکن است بوی بد و یا تغییر رنگ زبان مشاهده گردد. این عارضه نیاز به درمان جدی ندارد و با مسواک زدن ملایم بر روی زبان برطرف می‌گردد.