برو به محتوای اصلی
زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی
سال گذشته پرسیده شده

کد MMI چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

کد MMI کدی است که مخفف Man-Machine-Interface  (ارتباط انسان ماشین) می‌باشد. این کد در گوشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل تعدادی عدد به همراه کاراکترهای * و # است. در واقع تمامی این کدها با * شروع شده و به # ختم می‌شوند. هر کد MMI کاری را انجام می‌دهد و یا خدمتی را ارائه می‌کند. اگر بعد از وارد کردن کد MMI با پیام خطای کانکشن و یا کد MMI نامعتبر مواجه شدید، ارتباط خود با اپراتور را چک نمایید و سعی کنید که دوباره کد MMI را درست و با دقت وارد نمایید.

کد MMI چیست؟

با وجود این‌که کدهای MMI ظاهری شبیه به هم دارند، در دسته‌بندی‌های مختلف قرار گرفته و کارکردهای متفاوتی برای آنها در نظر گرفته شده است. برخی از این کدها به‌صورت محلی روی موبایل اجرا می‌شوند، برخی با سیمکارت ارتباط برقرار می‌کنند، بعضی پس از پردازش توسط گوشی به شبکه ارسال می‌شوند و بقیه کدها‌ هم مستقیم به اپراتور فرستاده می‌شوند.

دسته اول:

دسته‌ اول از این کدهای MMI که کدهای محلی هستند، توسط سازنده روی گوشی نصب شده‌ و برای اجرا نیازی به شبکه‌ موبایل یا حتی سیمکارت ندارند. این کدها مثل همه‌ کدهای MMI در ابتدایشان ستاره و در پایانشان مربع دارند، اما با این تفاوت که به محض وارد کردن کد اجرا می‌شوند. یعنی نیازی به زدن دکمه‌ تماس پس از تایپ کردن آنها نیست. سازندگان مختلف، کدهای متفاوتی روی گوشی‌هایشان قرار می‌دهند، ولی یک کد محلی در همه‌ گوشی‌های تولیدشده نصب شده و آن #06#* است که با زدن آن IMEI یا شناسه 15 رقمی گوشی شما نمایش داده می‌شود.

دسته دوم:

نوع دوم کدهای MMI  را کدهایی تشکیل می‌دهند که مرتبط با سیمکارت هستند. این دسته از کدها هم باز عملا ارتباطی با شبکه‌ مخابرات پیدا نمی‌کنند و در نتیجه نیازی هم به زدن دکمه‌ تماس ندارند. مشهورترین این کدها، کد 04 است که برای تغییر پین سیمکارت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به این صورت که مثلا زدن کد دستوری زیر پین سیمکارت از 1234 به 6789 تغییر خواهد یافت:

6789#*6789*1234*04**

دسته سوم:

نوع سوم که کدهای SS یا Supplementary Service Codes نام دارند، کدهایی هستند که کاربر آنها را وارد کرده و کلید تماس را هم می‌زند، اما این کدها مستقیما و به همین صورت به اپراتور فرستاده نمی‌شوند، بلکه پیش از آن خود گوشی آنها را ترجمه کرده و پس از تبدیل به نوع دیگری از کد (ASN.1)، برای اجرا به اپراتور ارسال می‌شود. برای مثال هنگامی که کاربر کد زیر را وارد کند و دکمه تماس را بزند، در اصل از گوشی می‌خواهد به اپراتور بگوید تمام تماس‌هایش را به شماره‌ 123456789 فوروارد کند:

123456789#*121*

دسته چهارم:

نوع چهارم کدهای MMI همان کدهای مشهور USSD یا Unstructured Supplementary ServiceData Codes هستند که تقریبا همه‌ ما با آن آشنایی داریم. این کدها پس از ورود و زدن دکمه‌ تماس، نمی‌توانند توسط گوشی شما تفسیر شوند و بنابراین به‌طور مستقیم برای اجرا به شبکه ارسال می‌شوند. به همین دلیل هم این دسته از کدها غیرساختارمند یا Unstructured نام گرفته‌اند. اجرای این کدها پس از ارسال، مستقیما به‌عهده‌ اپراتور است و ممکن است کدی که در یک اپراتور اجرا شود، در اپراتور دیگر تشخیص داده نشود، مانند کدهای شارژ که هر اپراتور کدی مخصوص به خود دارد. این دسته از کدهای MMI از پرکاربردترین‌ها هستند و تمام افراد به صورت روزانه از آنها استفاده می‌کنند.

آمار سوال

۲۳٬۲۳۴ نمایش
۵ دنبال‌کننده
۲ بار پرسیده شده
سال گذشته پرسیده شده
آخرین بار ۸ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار