برو به محتوای اصلی
سوال
تغذیه
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

خواص آبغوره چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

آبغوره عصاره میوه غوره است که خواص بسیار بیشتری نسبت به انگور رسیده دارد:

درمان و جلوگیری از تومورهای سرطانی

فیتواسترول‌ها همان استرول‌های خوب بوده و ترکیباتی هستند که برای مبارزه با تومورهای سرطانی بسیار مناسب هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده، سطح فیتواسترول‌ها با رسیدن انگورها کاهش می‌یابد و همین امر باعث تغییر رنگ آنها می‌شود. بنابر این این ترکیبات در غوره بسیار بیشتر از انگور رسیده است، این مسئله قابل توجهی است زیرا فیتواسترول‌ها خواص ضد تومور و ضد سرطانی دارند و هر چه میزان آنها بیشتر باشد، بهتر است.

حفظ سلامت دستگاه گوارش بدن

خاصیت دیگر آبغوره اشتهاآورو هاضم بودن آن است. از این رو مصرف آبغوره باعث رفع اختلالات روده و معده می‌شود. همچنین آبغوره دارای خواص ضد یبوست است و برای ضد عفونی کردن روده مصرف آن بسیار توصیه شده است. برای درمان کرم روده و تقویت معده نیز مصرف آش آبغوره به همراه زیره سیاه به مدت 5 روز بسیار تاثیرگذار است. البته باید توجه کنید که در این مدت از مصرف غذاهای سنگین خودداری کنید. آبغوره برای درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه نیز مفید است. برای درمان ورم گلو در طب سنتی توصیه شده است که مقداری آبغوره را قرقره کنید.

خواص آبغوره چیست؟

کاهش کلسترول بد

اگر در رژیم غذایی شما کلسترول به میزان زیادی وجود دارد، بهتر است که از آبغوره استفاده نمایید زیرا آبغوره تاثیرات مضر این کلسترول را مهار می‌نماید. مصرف آبغوره تاثیرات آتروژنیک عامل ذخیره لیپید، آتروما و تجمع کلسیم در عروق را خنثی می‌کند. همچنین تحقیقات نشان داده است که غوره از فیبرینوژن و ضایعات آترواسکلروتیک نیز جلوگیری می‌نماید.

درمان رماتیسم، سیاتیک و کمردرد

یکی از مواد مفید برای درمان درد سیاتیک و رماتیسم، پتاسیم می‌باشد. این ماده معدنی به صورت فراوان در آبغوره یافت می‌شود، به همین دلیل مصرف آن برای درمان این بیماری‌ها و دیگر بیماری‌ها مثل پادرد و کمر درد و سایر ناراحتی‌های عضلانی و مفصلی بسیار مفید می‌باشد.

کمک به هضم راحت‌تر غذا

مصرف آبغوره باعث افزایش اسیدیته در معده می‌شود و به همین دلیل می‌تواند باعث هضم بهتر غذاهای چرب و سنگین شود. هم‌چنین افراد مسن که به دلیل کاهش اسید معده به خوبی غذا را هضم نمی‌کنند، می‌توانند از این چاشنی برای تسهیل هضم غذای خود کمک بگیرند تا دچار سنگینی معده نشوند.

کاهش فشار خون و افزایش کلسترول خوب بدن

طی تحقیقاتی که بر روی افراد سالم 20 تا 30 ساله، بیماران مبتلا به  هیپرلیپیدمی 30 تا 60 ساله و بیماران مبتلا به هیپرلیپیدمی که پرفشاری خون نیز داشتند انجام شد، نشان داد که مصرف آبغوره بر روی این دسته از افراد تاثیرات بسیار مثبتی گذاشته است. به افراد در هر کدام از این گروه‌ها در طول یک دوره 30 روزه، روزانه دو بار 200 میلی‌لیتر آبغوره داده شد. این درمان در افراد سالم باعث شد که میزان کلسترول HDL (لیپوپروتئین پر چگالی) در مقایسه با کلسترول LDL (لیپوپروتئین کم چگالی) افزایش یابد. همچنین، افرادی که از قبل دچار مشکل بودند نیز بعد از مصرف یک ماهه آبغوره، کاهشی در سطح تری گلیسیرید، تجمع کلسترول و سطح کلسترول LDL خود مشاهده کردند و بهبود پیدا کردند. در همین تحقیقات بلند مدت با مصرف 200 میلی‌لیتر آبغوره، فشار خون افراد مبتلا به هیپرلیپیدمی و افراد مبتلا به هیپرلیپیدمی و پرفشاری خون، به میزان قابل توجهی کاهش یافت. محققان متوجه این مسئله بودند که اگرچه این کاهش اتفاق افتاد اما سطح فشار خون به سطح طبیعی بازنگشت.

از بین بردن انگل معده و روده

آبغوره به خاطر داشتن ترکیبات ضد عفونی‌کننده و پاک کننده می‌تواند یک درمان خانگی خوب برای از بین بردن انگل‌های معده‌ای و روده‌ای باشد. آبغوره در دفع کرم معده و روده بسیار موثر است و معده و روده را پاکیزه می‌نماید.

کاهش وزن

برای کاهش وزن موثر تغییر در شیوه زندگی لازم است، مثل فعالیت بدنی بیشتر و مصرف رژیم غذایی کم کالری و سالم. شما می‌توانید به جای استفاده از انواع سس‌ها برای طعم عالی سالاد به آن آبغوره اضافه کنید و از آنجا که آبغوره دارای کالری کم می‌باشد مصرف آن برای کاهش وزن موثر است. برخی از افراد برای کاهش وزن بهتر به صورت ناشتا آبغوره مصرف می‌کنند اما لازم است بدانید که مصرف ناشتا و طولانی مدت آبغوره ممکن است به دستگاه گوارش آسیب وارد کند و باعث ایجاد زخم معده شود.

تنظیم پریود

قاعدگی نامنظم یا پریود نامنظم که هر خانمی حتی شده یکبار هم با آن مشکل داشته است با مصرف آبغوره درمان می‌شود. همچنین مصرف آبغوره در دختران جوان باعث جلو افتادن دوره بلوغ می‌شود و قاعدگی را باز می‌کند. به طور کلی مصرف این نوشیدنی برای خانم‌ها خاصیت قاعده‌آوری دارد.

حفظ سلامت پوست

از خواص آبغوره برای سلامت پوست نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. حفظ تعادل PH پوست در حالت اسیدی با استفاده از ماست ترش و سایر ترشی‌های طبیعی مثل آبلیمو، آب نارنج، آبغوره و غیره امکان‌پذیر می‌باشد. این مواد باید رقیق باشند در غیر اینصورت باعث تحریک پوست می‌شوند. می‌توانید از آبغوره تازه و رقیق شده برای این عمل استفاده کنید تا پوستی سالم داشته باشید.

تقویت کبد و کلیه

آبغوره صفرابر است و کمک به دفع زردی می‌کند و هم چنین می‌تواند باعث تقویت کبد شود. آبغوره مدر است و هم چنین به دفع سموم از طریق کلیه‌ها کمک می‌کند.

بهبود تب و سل ریوی

آبغوره طبیعی خاصیت کاهش حرارت بدن و رفع عطش را هم دارد، که بدین جهت در موارد تب و سل ریوی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

درمان دیابت

چهل روز صبح ناشتا هر روز شش مثقال آبغوره را بنوشید. مرض قند یا دیابت را درمان می‌کند، از چاقی مفرط جلوگیری می‌نماید و برای مقابله با اسکوربوت تاثیر دارد.

درمان کم‌خونی

هر روز آبغوره را به تمام بدن خصوصاً به پشت و ناحیه‌ی کمر، شکم، کلیه‌ها و پاها خوب بمالید و مالش دهید و مدتی صبر کنید، بعد زیر دوش آب گرم بروید و بعد از حمام در آفتاب استراحت نمایید و یا حمام آفتاب بگیرید. کم خونی را برطرف می‌کند.

حفظ سلامت جنین

مصرف کم آب غوره همراه با غذای روزانه در زنان باردار به حفظ جنین آنها کمک می‌کند اما این افرا باید توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد آن ممکن است موجب سقط جنین شود. با وجود خواص آبغوره برای بدن، زنان باردار باید بطور محدود و به صورت چاشنی از این ماده غذایی استفاده کنند. از آنجا که یکی از خاصیت‌های آبغوره مدر بودن آن می‌باشد ممکن است مصرف زیاد آن، سلامت جنین را به خطر بیاندازد.

نحوه مصرف غوره و آبغوره در رژیم روزانه

غوره به دلیل طعم ترشی که دارد، یک افزودنی عالی برای سالاد محسوب می‌شود. یک دسته غوره را در مخلوط کن ریخته و آب آن را در فریزر بگذارید تا در سس‌هایی که به سرکه نیاز دارند استفاده کنید. همچنین می‌توانید غذاهای سنتی ایرانی که در آن‌ها از غوره استفاده می‌شود (مانند خورشت کدو و بادمجان) را امتحان کنید و یا می‌توانید مقداری غوره را به مواد برگ موی شکم‌پر مانند دلمه اضافه کنید.

ابراهیم اسدی
دیجیتال مارکتر

غوره که میوه‌ی سبز رنگ نارس انگور است دارای طعم ترش می‌باشد. غوره دارای اسیدهای آلی مانند: اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک (Succinique Acid)، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک (Glucolique Acid) و قند می‌باشد.

خواص آبغوره چیست

* غوره برای افراد مبتلا به چربی خون بسیار مفید بوده و ضد‌عفونی کننده بدن نیز هست. هم چنین اگر با سالاد میل شود، برای لاغر کردن سودمند است.

* غرغره کردن با آبغوره در درمان ورم مخاط دهان و حلق و نرمی لثه‌ها موثر است.

* آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفید است.

* بیماری “اسکوربوت” که به علت کمبود ویتامین C در بدن به وجود می‌آید، با آب غوره درمان می‌شود.

* آب غوره چون دارای تارتارات پتاسیم است، برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است.

* در دفع زردی موثر است. لذا باید 1 تا 2 قاشق غذاخوری آبغوره را بعد از هر غذا میل نمایند.

* خوردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می‌اندازد.

* حرارت و صفرای بدن را دفع و روده‌ها را ضدعفونی می‌کند. به این منظور بهتر است روزانه یک قاشق مرباخوری، چند روز متوالی میل شود.

* آب غوره تقویت کننده کبد است.

* برای برطرف کردن ورم گلو، آب غوره را قرقره کنید.

* برای دفع کرم روده و تقویت معده، باید به مدت پنج روز آش آب غوره همراه با زیره سیاه مصرف کنید، البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمایید.

* آب غوره درمان کننده پادرد و کمردرد، روماتیسم و سیاتیک است. برای معالجه می‌توان به مدت ده روز آش آب غوره مصرف نمود(البته از خوردن غذاهای سنگین در این مدت باید اجتناب کرد).

* آبغوره غذا را خوش‌طعم، مطبوع و لذیذ نموده و اشتها را تحریک می‌نماید.

* آبغوره اسهال‌های ساده را درمان می‌کند، به این منظور باید 3 مرتبه در روز و هر بار یک قاشق غذاخوری مصرف شود.

* آبغوره حفظ کننده جنین است، به این جهت باید کمی آبغوره همراه با غذای روزانه مصرف شود. اما باید از خوردن زیاد غوره خودداری کرد، چن غوره مدر است و امکان دارد موجب سقط جنین شود.

* اگر چند قطره از آبغوره را هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانند، خونریزی را بند می‌آورد.

* برای درمان چرک گوش می‌توان آبغوره و سرکه را به طور مساوی با هم مخلوط نمود و چند روز، روزی سه مرتبه و هر بار 1 تا 2 قطره در گوش بچکانید.

* مالیدن مخلوط مساوی آبغوره و آب تره، در محل بواسیر، پس از اجابت مزاج مفید است و آن را معالجه می‌کند.

* آب‌غوره، خنک است و در موارد تب، آنژین، ورم دهان و سل ریوی مصرف می‌گردد.

* رب غوره، تشنگی را برطرف می‌کند.

* رب غوره، التهاب، حرارت و اسهال را تسکین می‌دهد.

* رب غوره، اشتها‌آور و محکم کننده جنین است.

* رب غوره۳۲ تقویت کننده احشاء و برطرف کننده استفراغ‌های صفراوی است.

* سعی کنید غوره را به تنهایی نخورید، چون روی معده اثر سوئی می‌گذارد.

خواص سرکه:

* سرکه به غذا طعم خاصی می‌دهد و اشتها را تحریک می‌کند.

* در تحقیقات نشان داده شده است که مصرف روزانه 20 میلی لیتر سرکه (معادل 2 قاشق غذاخوری) هم به تنهایی و هم به صورت مخلوط با غذاها موجب کاهش اندیس گلیسمی مواد غذایی کربوهیدرات دار می‌شود. این اثر هم در افراد دیابتی و هم افراد غیر دیابتی دیده می‌شود. کاهش اندیس گلیسمی موجب می‌شود تا افزایش قند در بدن به آهستگی انجام شود.

* سرکه، هضم گوشت را آسان می‌کند.

* اگر خاکستر گرم را در سرکه بخیسانند و بر روی ورم غدد متورم قرار دهند، آن را درمان می‌کند.

* اگر سرکه و گلاب را به مقدار مساوی مخلوط نموده و بجوشانند و سپس یک قطعه پارچه را با این محلول خیس نموده بر روی سر بیمار قرار دهند، سردردهای ناشی از کبد و صفرا را معالجه می‌کند.

* شستشوی دهان با سرکه و گلاب، بوی بد دهان را از بین می‌برد.

* با چکانیدن چند قطره سرکه در گوش، حشره یا کرمی که در گوش مانده باشد خارج می‌شود.

* اگر سرکه را در محل خارش بدن یا خونریزی بمالند، خارش و خونریزی‌های کوچک را بند می‌آورد.

* اگر سرکه را با نمک مخلوط کنند و در دهانی که به دلیل کشیدن دندان خونریزی می‌کند، نگه دارند و چند بار این کار را تکرار کنند، خونریزی را قطع می‌کند.

* مالیدن سرکه در محل‌هایی که سوزش دارد، مانند سوزش سوختگی با آتش، موجب درمان آن می‌شود.

* مالیدن رسوب سرکه باعث معالجه کک مک، لک‌های بدن، کهیر، درد مفاصل و ورم سینه می‌شود.

* اگر کمی آرد جو را با سرکه خمیر کنند و در محل ورم سینه و بناگوش بگذارند، ورم را درمان می‌کند.

منابع:

ماهنامه دنیای سلامت- شماره 11

خواص میوه‌های خوراکی (تالیف مرتضی نظری)

http://en.wikipedia.org/wiki/Vinegar۷۱

آمار سوال

۲٬۵۱۳ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه