برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

اینترنت غیر حجمی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

در حالت کلی سرویس‌های اینترنت به دو دسته محدود و نامحدود تقسیم می‌شوند. سرویس‌های محدود نیز به دو دسته اینترنت حجمی و اینترنت غیر حجمی تقسیم می‌گردند. در تاریخ 21 آبان سال 1396 اینترنت غیر حجمی توسط وزیر ارتباطات به کاربران اینترنت معرفی شد. سرویس‌های حجمی دارای حجم مشخصی هستند و با یک سرعت معین در مدت زمانی معلوم به کاربر ارائه می‌شوند. سرویس‌های غیر حجمی جدیدتر بوده و ISPها موظف به ارائه آن هستند. موضوع اصلی در مورد این سرویس‌ها، تفکیک استفاده از IPهای داخلی با خارجی است. 

اینترنت غیر حجمی چیست؟

سرویس‌های غیر حجمی در چهار سرعت 1، 2، 4 و 8 مگابیت بر ثانیه‌ای برای کاربران در نظر گرفته شده‌اند. نکته بسیار مهمی که در مورد اینترنت غیر حجمی وجود دارد این است که ارائه‌دهنده سرویس باید سرعت اسمی که بر روی سرویس است را به مشتری ارائه نماید. در حالی که در سرویس‌های حجمی، سرعت دسترسی به اینترنت برای کاربر ممکن است به توان خط تلفن او بستگی داشته باشد و در بسیاری از مواقع این سرعت از سرعت اسمی سرویس کمتر باشد. تفاوت اینترنت غیرحجمی با اینترنت حجمی این است که در این اینترنت، مشترک باید بعد از اینکه حجم او پیش از دوره تمام شد، مبلغی را به ازای هر گیگ برای حجم مورد نیازش پرداخت نماید. کاربران حرفه‌ای اینترنت سرویس‌های نامحدود و غیر حجمی را به سرویس‌های محدود و حجمی ترجیح می‌دهند و علاقه دارند که بدون محدودیت حجم از اینترنت استفاده نمایند.

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

معمولا isp‌ها یه لیستی رو درست میکنن از سایت‌های داخلی با دسته‌بندی‌های مختلف. وقتی شما از این سایت‌ها استفاده میکنید ترافیک شما نصف حالت عادی مصرف خواهد. البته ممکنه بنا بر سیاست‌های مختلف کل سایت‌های داخلی از ترافیک نصف استفاده کنن. این طوری حجم ترافیک شما خیلی دیرتر به پایان میرسه. ولی برای ترافیک‌های خارج از کشور مثل اپلیکشن‌هایی مثل رادیو جوان یا سایت‌ها و برنامه‌هایی که سرورهاشون خارج از کشور هست ترافیک نصف نیست و حالت عادی داره. مثلا پارس آنلاین اومده لیستی از این سایت‌های داخلی رو برای استفاده user‌ها در نظر گرفته که به روز میشه هر چند روز یه بار معمولا.