برو به محتوای اصلی
رضا سالاری
مهندس نقشه‌بردار
۴ سال پیش پرسیده شده

بنظر شما آیا جمهوری اسلامی در نهایت با آمریکای ترامپ مذاکره مستقیم خواهد داشت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محسن سورانی

آیا جمهوری اسلامی با آمریکا مذاکره خواهد کرد؟ بله، حتماً

آیا جمهوری اسلامی با آمریکا به یک توافق جامع، ثمربخش و بلند مدت خواهد رسید: خیر.

اصولاً منافع جمهوری اسلامی طوری تعریف شده که کمتر کشوری در دنیا می‎تواند منافع مشترک بلند مدت با ایشان داشته باشد. یکی از نشانه‌های آن را در این واقعیت می‎توان دید که در نظر داشته باشیم جمهوری اسلامی هیچ متحدی از بین کشورهای قدرتمند دنیا ندارد. روسیه و چین هیچ یک خود را متحد جمهوری اسلامی نمی‎دانند. رابطه ما با کشورهای دیگر فقط بر مبنای منافع موردی و کوتاه مدت بوده است.

با این اوصاف، مادامی که جمهوری اسلامی به این تصمیم بزرگ و حیاتی نرسیده که یک بازتعریف عمده در منافع خویش ایجاد نماید، گفت‎وگو و همکاری با "هر" کشوری امکان پذیر است ولی حصول نتیجه برای ایران از آن کمتر متصور خواهد بود.

این گفت‎وگوها همیشه بوده و در آینده هم خواهد بود.

عباس پویا
مجری و تکنسین فنی مدارس هوشمند

در هر صورت عاقبت و قطعا بین ایران و آمریکا مذاکرات مفصلی شکل خواهد گرفت. قبل از جنگ یا بعد از جنگِ این دو کشور. 
ایران و آمریکا باید مذاکره کنند و حد و حدود مرزهای یکدیگر را به رسمیت بشناسند. در قانون جنگل حیوانات مرزهای خود را نشانه گذاری می‌کنند، بی آنکه یکدیگر را پاره کنند. ما در قرن بیست و یکم هستیم. زمانه‌ی ناپذیرفتنی بودن جنگ.

 

باید در نظر داشت آمریکا یک کشور معمولی نیست که با قطع رابطه با آن بتوان تبدیل به یک کشور قدرتمند شد. کره شمالی و کوبا نمونه‌ای از این مثال‌ها هستند. البته نباید فراموش کرد که آمریکا جنایت‌های زیادی علیه ایران انجام داده است.

زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پیام توییتری تهدیدآمیز را خطاب به حسن روحانی همتای ایرانی خود منتشر کرد، چه در ذهن او می‌گذشت. شاید حتی خود ترامپ نیز این موضوع را نداند. احتمال دارد که ترامپ خیال تغییر رژیم را در ایران داشته باشد، یا در نظر دارد بازی شطرنجی را که با کره‌شمالی انجام داد تکرارکند؛ ایجاد یک بحران در مرحله نخست توسط خود او و سپس برگزاری یک نشست نمایشی تا بتواند در قامت یک دولتمرد برجسته ظاهر شود. ممکن است هر یک از این سناریوها رخ بدهد که البته در هر دو صورت آمریکا را در شرایط بدتری نسبت به حالتی قرار می‌دهد که در برجام باقی می‌ماند. به گزارش گروه اقتصاد۴۸۹ بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» ایلان گولدنبرگ، مدیربرنامه خاورمیانه۷۲ مرکز امنیت آمریکای نوین در مطلبی با طرح سناریو‌های محتمل ترامپ در قبال ایران در پایگاه خبری «اسلیت» نوشت: «مسیری که احتمالا ترامپ در پیش خواهد گرفت به‌سوی تقابل (نظامی) است. سیاست‌های ایران به ترامپ این اجازه را نمی‌دهد که با ایران۲۳۵ به مصالحه دست یابد حتی اگر این هدفی باشد که مدنظر ترامپ است. حسن روحانی۲۳۴ توافق‌هسته‌ای ایران را نقطه کانونی ریاست‌جمهوری خود قرارداد و از زمان خروج آمریکا از برجام او هدف انتقادات از سوی مخالفان توافق ‌هسته‌ای با آمریکا قرارگرفته است. اگر او تصمیم بگیرد تا با فردی که از برجام خارج شده و تحریم‌های هسته‌ای را علیه کشورش بازگردانده است دیدار کند، تحت شدیدترین انتقادات قرار خواهد گرفت.»

پویا جباری‌‌ثانی
توسعه دهنده ارشد وب (جاوا اسکریپت)

نه، نخواهد داشت

مذاکره بدون ثمر چه فایده‌ای داره؟ برجامی که فایده‌ی چشم‌گیری برای ایران نداشت پاره شد! انتظار داریم از مذاکره با ترامپ چی بدست بیاریم؟
تنها راه تلاش مستمر مسئولین و مردم برای رشد سریع کشور است...
ایران توانایی رسیدن به قدرت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف را دارد...
اگر بخواهند.. اگر بخواهیم...

آمار سوال

۵۳۰ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه