برو به محتوای اصلی
یاسر کریمی نژاد
مهندس برق و الکترونیک
۴ سال پیش پرسیده شده

فرق بین جواب و دیدگاه در سایت جواب‌کو در چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

هدف جواب‌کو جمع‌آوری بهترین جواب‌ها برای هر سوال هست. به همین منظور، هر کاربر می‌تونه به هر سوال تنها یک جواب بده و در صورتی که بخواد پاسخ دیگه‌ای بده باید جواب قبلیش رو ویرایش و بهتر کنه.

در تالارهای گفتمان (Forums) معمولا زیر هر موضوع (Thread) کلی بحث و گفتگو بین افراد ایجاد می‌شه، و خیلی از پست‌ها در واقع جواب به سوال اصلی نیست، بلکه جواب به شخص دیگری هست که جواب داده. این موضوع باعث می‌شه برای پیدا کردن جوابتون مجبور شید چندین صفحرو بگردید. در واقع این مدل برای یک تالار گفتمان که هدفش مباحصه هست عالیه، ولی برای یک پلتفرم سوال و جواب خیلی کارساز نیست.

در جواب‌کو، دیدگاه در واقع راه‌کاری هست که پاسخ‌ها رو از بحث و گفتگوها جدا می‌کنه. در صورتی که قصد دارید سوال اصلی رو جواب بدید، می‌تونید اون رو بصورت پاسخ یا جواب ثبت کنید. در حالتی که درباره سوال و یا یکی از جواب‌ها سوال، پیشنهاد، درخواست و یا صحبتی دارید، یا اینکه می‌خواین کسی رو یاد کنید (@mention) می‌تونید از دیدگاه استفاده کنید. همینطور اگر سوالی پرسیدید که می‌خواین دربارش توضیح بیشتری بدید، می‌تونید به صورت دیدگاه توضیحتون رو به سوالتون اضافه کنید.

این موضوع باعث می‌شه مثل انجمن‌های گفتگو اولا لازم نباشه کلی بگردید تا جواب‌های به سوال اصلی رو پیدا کنید. همینطور به ما این اجازرو می‌ده که به جای اینکه جواب‌ها رو بر اساس زمان مرتب کنیم، بر مبنای مفید بودن (تعداد بالا رفتن) مرتب کنیم، و کاربران همیشه بهترین جواب رو بالاتر ببینن. لازم به ذکره که دیدگاه‌ها به صورت پیش‌فرض وقتی یک کاربر وارد صفحه سوال می‌شه مخفی هستن و در گوگل و دیگر موتورهای جستجو Index نمی‌شن.

به صورت خلاصه پاسخ یا جواب:

  • در حالتی که استفاده می‌شه که به سوال اصلی می‌خواین جوابی بدید.
  • باید حتما قوانین پرسش سوال توش رعایت بشه.
  • بر اساس مفید بودن (تعداد بالا رفتن‌ها) مرتب می‌شه.
  • به ازای هر بالا رفتن پاسختون ۳ امتیاز در جواب‌کو دریافت خواهید کرد.
  • در فید اصلی و آخرین جواب‌ها نمایش داده می‌شه.

از طرف دیگه دیدگاه:

  • می‌تونه زیر سوال و یا جواب ثبت بشه.
  • می‌تونه توش از کسی یاد بشه (@mention) و اون شخص آگاه‌سازی دریافت خواهد کرد.
  • می‌تونه توضیح اضافه یا درخواست شفافیت بیشتر برای سوال باشه، و یا اصلاحیه، سوال و نظر در مورد یک جواب.

در حال حاضر داخل صفحه «جواب بده» و یا «آخرین سوالات» که می‌شید، در لیست سوالات دکمه افزودن دیدگاه وجود داره، اما دکمه پاسخ بده نیست. این موضوع باعث می‌شه خیلی کاربران به جای اینکه به یک سوال پاسخ بدن، زیرش دیدگاه قرار بدن و به خاطر طراحی بد این بخش هست، که در حال بهبودش هستیم.