برو به محتوای اصلی
علی باقری
دانشجوی مهندسی برق دانشگاه شریف
۴ سال پیش پرسیده شده

برای طراحی یک سایتی مثل دیجیکالا چه زبان‌هایی لازم است؟ آیا با وردپرس میشود چنین سایتی را ساخت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

شما برای پیاده‌سازی یک سایت میتونید از هر زبان برنامه‌نویسی و یا سیستم مدیریت محتوایی مثل وردپرس/ جوملا/ دروپال/ پرستاشاپ و... استفاده کنید. اما نکته‌ای که میبایست مدنظر قرار بگیره این هستش که شما یه چیزی از سایت دیجی‌کالا میبینید که بهش اینترفیس و ظاهر سایت میگن؛ این ظاهر و پوسته در مقایسه با بک‌اند و پشت زمینه کار فاصله‌شون از 1تا 1000 میتونه باشه. پشت سایت دیجی‌کالا سیستم گسترده لجستیک و انبارداری و مرجوعی و آنالیز آماری و... هستش.

پیاده‌سازی پوسته و ظاهر به راحتی امکان‌پذیر هست با تمامی CMS‌هایی که در بالا گفته شد اما بخش‌های اساسی که در بالا گفته شد مسئله‌ی دیگری هستش که در حجم کارهای بزرگ میبایست مورد توجه قرار بگیره.

میلاد جعفری
توسعه‌دهنده وب و اپلیکیشن

ببینید به نظر من در وهله اول یک مفهوم مهم داریم که من همیشه به مشتریانم میگم:

دیجی‌کالا نوشتن یک بحثی هست و دیجی‌کالا شدن یک بحث دیگر!

بنابراین در قدم اول باید مشخص کنیم که قراره صرفا یک دیجی‌کالا بنویسیم یا قراره دیجی‌کالا بشیم. 

در رابطه با دیجی کالا نوشتن، شما این کار رو با وردپرس هم می‌تونید انجام بدید اما برای دیجی‌کالا شدن علاوه بر یک سیستم اختصاصی، به مسیری راهبردی برای رشد و توسعه نیاز دارید. 

هرچند سلایق و مهمتر از اون نیازها و هدف ها متنوع هستند اما برای بخشی که مربوط به کدنویسی میشه، برای همین لحظه من پکیجی شبیه به این رو ترجیح میدم:

Nodejs/Python, MongoDB, ReactJs

موفق باشید و سعی کنید تحت تاثیر نظر من قرار نگیرید و خودتون نیازتون رو کشف کنید.

موفق باشید

اگر میشد که دیجی‌کالا انجام میداد. ولی برای ایجاد ایده‌هات میتونی از وردپرس استفاده کنی ولی برای خلق تخیلت باید حتما و حتما بر اساس نیاز از asp .net، php ، Java ,Perl  و....  استفاده کنی. چون چیزی که توی تخیل تو باشه توی یک سیستم مدیریت محتوای عمومی فکر نکنم پیاده‌سازی شده باشه. 
پس بهترین راه رو پیدا کن و سریع انجامش بده. 

معیارهای زیادی هستند که باید در نظر بگیرید تا بتونید تصمیم بگیرید که سایتتون را با سیستم‌های مدیریت محتوای آماده مثل وردپرس و جوملا انجام بدید یا زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر و طراحی سایت اختصاصی با یکی از زبان‌های موجود مثل asp.net۱۰۲ و php و غیره.

اگر فقط ظاهر وب‌سایت برایتون اهمیت داشته باشه می‌تونید از همین قالب‌های وردپرس که دقیقا مشابه دیجیکلا طراحی شده‌اند استفاده کنید اما قطعا پشت صحنه کار و سیستم مدیریتی دیجیکلا را نخواهید داشت.

در مقاله زیر میتونید تفاوت سایت‌های مختلف رو با در نظر گرفتن هزینه تمام شده آن‌ها می‌تونید مطالعه کنید که بدی‌ها و خوبی‌های هر کدام را به تفکیک محاسن و معایبشون میتونید بخونید.

این مقاله رو مطالعه بفرمائید: نحوه محاسبه هزینه طراحی سایت۹۶

مسعود صباغی

شما توجه کنید دیجی‌کالا یک برنامه‌نویسی بومی هست. سیستم‌های اوپن سورس به نوعی برای کاربر انگلیسی زبان هست اما در صورتی که میخواید اوپن سورس‌ها رو استفاده کنید وردپرس پیشنهاد نمیشه چون در اصل یک سیستم مدیریت وبلاگ هست. می‌توانید از پرستاشاپ استفاده کنید.

همچنین شما میتوانید از فروشگاه‌ساز‌های ایرانی مثل فروشگاه‌ساز وبزی۴۱ هم استفاده کنید که برای کاربر ایرانی نوشته شده.

دقت کنید این که شما در شروع کار بخواهید سایتی با قدرتمندی دیجیکالا داشته باشید واقعا کار درستی نیست مگر این که یک مجموعه بزرگ برای رقابت با دیجیکالا باشید. سایت دیجیکالا الان خیلی گسترده‌تر از قبل شده و واقعا اگه بخواهید یک سایت مثل دیجیکالا داشته باشید بهتره از cms مثل وردپرس استفاده نکنید. هر چند این حرف من اصلا به این معنی نیست که طراحی سایت با وردپرس ضعیفه یا به درد نمی‌خوره توی این لینک۴۰ کاملا طراحی سایت وردپرس توضیح داده شده و حتی به نظر من اگر می‌خواهید سایت فروشگاهی تاسیس کنید برای طراحی سایت فروشگاهی هم به سراغ وردپرس برید چون واقعا کامله و می‌تونه نیازتون رو بر طرف کنه. این لینک۳۹ هم طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس رو کامل شرح داده که می‌تونید و به نظرم اگر توضیحات دوتا لینکی که براتون فرستادم رو بخونید به صورت کامل راهنمایی می‌شید.