برو به محتوای اصلی
سوال
معماری
مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی
۴ سال پیش پرسیده شده

انتقال نور خورشید برای آپارتمان‌ها چگونه انجام می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بهترین راه حل استفاده از سیستم‌های کاملا هوشمند نورگیر خورشیدی هست که داخل کشور هم داره به فروش میرسه و یک سال هم گارانتی داره. در سایت تکینو لایت توضیحات تکمیلیش هست.

امروزه در بسیاری از آپارتمان‌ها تعداد پنجره‌ها کم بوده و یا طوری طراحی شده‌اند که نور خورشید را به درون خانه منتقل نمی‌کنند. برای حل این مشکل و هدایت نور خورشید به درون آپارتمان روش‌ها و تکنولوژی‌های مختلفی وجود دارد:

خورشید طبقاتی (خورشید دوم)

یکی از شرکت‌هایی که امکان انتقال نور خورشید به داخل آپارتمان را برای شما فراهم کرده است، خورشید دوم نام دارد. این ابزار که خورشید طبقاتی و یا خورشید دوم نام دارد، از سه بخش جاذب نور، انتقال‌دهنده نور و نازل تشکیل شده است. قسمت جاذب نور، نور خورشید را جمع کرده و از طریق بخش‌های انتقال‌دهنده و نازل به درون آپارتمان باز می‌تاباند. این دستگاه قابلیت این را دارد که نور خورشید را به 17 طبقه زیر زمین یعنی چیزی در حدود 51 متر زیر زمین منتقل کند. در این میزان مسافت، نور خورشید گسسته نمی‌شود و همچنان از شدن خوبی برخوردار است که با سازه‌ها نیز تناسب دارد. باید بدانید که نور لامپ‌های کم مصرف دارای طیفی گسسته است که برای چشم انسان بسیار مضر می‌باشد، اما نور خورشیدی که بدین روش به داخل منزل شما منتقل می‌شود، کاملا طیفی پیوسته دارد و با نیاز چشم شما متناسب است. برای اینکه نور خورشید از طریق این دستگاه به طرز بهتری به درون خانه شما تابانده شود، موقعیت جغرافیایی سازه‌ها به نرم‌افزار مخصوصی که در آن تعبیه شده است داده شده و این نرم افزار با شبیه سازی و پردازش اطلاعات بطور بسیاردقیق، زوایای درست برای بازتابش نور خورشید به داخل سازه‌ها را اعلام می‌ کند و بر اساس آن نور خورشید به داخل ساختمان منعکس خواهد شد.

دستگاه نصب شده بر روی پشت بام خانه
دستگاه نصب شده بر روی پشت بام خانه

طرز کار این دستگاه به این صورت است که زمانی که خورشید می‌تابد، خورشید طبقاتی موقعیت و زاویه خود را بر اساس زاویه تابش نور خورشید تنظیم می‌کند و نور خورشید را جذب می‌نماید. هر زمان که زاویه تابش خورشید تغییر کند، موقعیت این دستگاه نیز به تناسب آن تغییر کرده و به صورت خودکار متناسب با زاویه خورشید قرار می‌گیرد تا بیشترین جذب نور خورشید را داشته باشد. سیستم این دستگاه طوری است که از زمان طلوع خورشید تا زمان غروب آن نور آفتاب را جذب کرده و به درون خانه شما منتقل می‌کند. برای انتقال نور آفتاب به داخل اتاق‌ها باید علاوه بر سیستم متحرک از آیینه‌های ثابت نیز استفاده کرد.

انتقال نور خورشید برای آپارتمان‌ها چگونه انجام می‌شود؟

دستگاه light bandit

دستگاه دیگری که امکان انتقال نور خورشید به درون خانه را برای شما فراهم می‌کند light bandit نام دارد. این دستگاه نور خورشید را می‌گیرد و به شما این امکان را می‌دهد تا آن را در سمت دیگر خانه که نور خورشید به آنجا نمی‌رسد استفاده کنید. دستگاهLight Bandit  اساسا شبیه به جعبه‌ای است که باید آن را بر روی لبه پنجره قرار دهید، یا آن را از پنجره آویزان کنید تا نور خورشید را جذب کند. این دستگاه از فیبر نوری استفاده می‌کند تا نور را به تجهیزات طراحی شده خاصی انتقال دهد و امکان استفاده از آن در نقاط محروم خانه را فراهم نماید. به ادعای سازندگان این دستگاه، light bandit به ازای هر فوت مسافتی که طی می‌کند در حدود یک درصد از نوری که جذب کرده است را از دست می‌دهد. بنابر این توصیه می‌شود که تجهیزات نوری را که قرار است نور جذب شده را منتشر کنند در فاصله 9 متری (30 فوتی) از دستگاه قرار بدهید. البته می‌توان از این وسیله در فاصله‌های بیشتری هم استفاده کرد اما باعث می‌شود که نور، کمی روشنایی خود را از دست بدهد و در این صورت خیلی کارآمد نخواهد بود.

انتقال نور خورشید برای آپارتمان‌ها چگونه انجام می‌شود؟

طرز کار این دستگاه به این صورت است که ابتدا، آینه Fresnel که در قسمت جلویی دستگاه قرار دارد و الگوی خاصی روی آن حک شده است، نیمی از نور دریافتی را به سمت کابل فیبر نوری منحرف می‌کند، در حالیکه نیمی دیگر را بر روی صفحه آینه‌ای که در پایین آینه Fresnel قرار دارد متمرکز می‌کند. یک حسگر نوری بر روی این صفحه تنظیم شده و زوایایی که نور به آن می‌تابد را تشخیص می‌دهد و باعث می‌شود دو موتور که انرژی آنها از باتری تامین می‌شود، فعال شوند تا زاویه آینه‌های آن را تغییر داده و با تابش نور خورشید که در آسمان در حال حرکت است هماهنگ کنند. نیمی از این نور خورشید که از طریق آینه Fresnel به صفحه می‌تابد، مجددا به خود آینه Fresnel که متمرکز بر کابل فیبر نوری است منعکس می‌شود و از آنجا نور از طریق فیبر نوری، به هر کدام از تجهیزات نوری در حال استفاده منتقل می‌شود.

انتقال نور خورشید برای آپارتمان‌ها چگونه انجام می‌شود؟

گروه سازندگان این دستگاه در حال حاضر کارشان به طور مشخص بر روی تامین نور به صورت متمرکز است. به عنوان مثال نور برای رشد گیاهان آپارتمانی و روشنایی آکواریوم را تامین می‌نمایند. در آینده تجهیزات روشنایی فیبری دیگری با امکانات بیشتر در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. استفاده کنندگان از این دستگاه همچنین می‌توانند یک کیت لوازمDIY را تهیه و تجهیزات روشنایی خودشان را بسازند، که البته این تجهیزات با سیستمLight Bandit  کار خواهند کرد.

انتقال نور خورشید برای آپارتمان‌ها چگونه انجام می‌شود؟

موضوع مهمی که باید به آن اشاره شود این است که چون این دستگاه باعث تغییر مسیر نور خورشید می‌شود، در شب کار نمی‌کند. در واقع نور خورشید را برای استفاده در زمان‌های بعد ذخیره نمی‌کند، بنابراین اگر نوری برای انتقال نباشد، این وسیله کاربردی نخواهد داشت. این وسیله جایگزین نورهای کنونی نخواهد بود، بلکه تنها به عنوان نور مکمل در طول روز به ما کمک می‌نماید.

مزایای استفاده از این دستگاه‌ها شامل موارد زیر است:

  • کمبود ویتامین دی که به دلیل قرار گرفتن به دور از نور خورشید رخ می‌دهد را جبران می‌کند و امکان جذب این ویتامین در خانه را برای شما فراهم می‌نماید.
  • میزان اشعه یو وی فرابنفش نسبت به نور مستقیم خورشید کمتر است.
  • اثرات مثبتی در سلامتی و بهداشت منزل شما دارد.
  • انتقال نور خورشید با بالاترین کیفیت ممکن به درون خانه شما را فراهم می‌کند.
  • میزان مصرف برق در خانه را کاهش می‌دهد.
  • اثرات روحی و روانی مثبتی بر روی ساکنین خواهد گذاشت.
  • باعث افزایش قیمت ملک‌ شمالی شما خواهد شد.

خورشید یکی از دو منبع مهم انرژی است که باید به آن روی آورد زیرا به فناوری‌های پیشرفته و پرهزینه نیاز نداشته و می‌تواند به عنوان یک منبع مفید و تأمین کننده انرژی در اکثر نقاط جهان به کار گرفته شود. به علاوه استفاده از آن بر خلاف انرژی هسته‌ای، خطر و اثرات نامطلوبی از خود باقی نمی‌گذارد و برای کشورهایی که منابع انرژی زیر زمینی ندارنـد، مناسب‌ترین راه برای دستیابی به نیرو و رشد و توسعه اقتصاد می‌باشد. کمبود نور خورشید در محیط، اثرات جسمی و روحی گسترده‌ای بر روی ما خواهد داشت. یکی از اثرات کمبود نور خورشید که اغلب در پاییز و زمستان ایجاد می‌شود، کاهش هورمون ملاتونین است که سبب افسردگی می‌گردد. بنابر این باید سعی کنیم که از نور خورشید بیشترین بهره را ببریم تا دچار چنین اختلالاتی نشویم. 

خورشید منبع انرژی‌های مختلفی است که در طبیعت وجود دارد از جمله این انرژی‌ها می‌توان به انرژی آبشارها و باد، سوخت‌های فسیلی که در اعمـاق زمین وجود دارند، رشد گیاهان که بیشتر حیوانات و انسان‌ها برای بقای خود از آنها استفاده می‌کنند، مواد آلی که قابل تبدیل به انرژی حرارتی و مکانیکی هستند، امواج دریاها، قدرت جزر و مد که بر اساس جاذبه و حرکت زمین به دور خورشید و ماه حاصل می‌شود، اشاره کرد. تمامی این انرژی‌ها بازتابی از انرژی خورشید هستند. وابستگی شدید جوامع صنعتی به منابع انرژی به خصوص سوخت‌های نفتی و بکارگیری و مصرف بـی‌رویـه آنهـا، منـابع عظیمی را که در قرون متمادی درلایه‌های زیرین زمین تشکیل شده است تخلیه می‌کند. با توجه بـه ایـن کـه منـابع انـرژی زیرزمینی با سرعت فوق‌العاده‌ای مصرف می‌شوند و در آینده‌ای نه چندان دور چیزی از آنها باقی نخواهد مانـد. نـسل فعلـی وظیفه دارد به آن دسته از منابع انرژی که دارای عمر و توان زیادی هستند روی آورده و دانش خود را برای بهره‌برداری از آنها گسترش دهد.