برو به محتوای اصلی
۴ سال پیش پرسیده شده

قالب جدید دیجیکالا از چه زبان‌هایی ایجاد شده است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بهرنگ

حوزه توسعه وب (web development) دارای دو بخش هستش. یکی بخش سمت مرورگر (Front-end web development) و دیگری بخش سمت سرور (Back-end development). 

به طور معمول در بخش سمت مرورگر تنها سه زبان html و css و javascript استفاده میشه (هر یک از این سه زبان وظیفه متفاوتی دارند). اکثر سایت‌ها (۹۹٪) برای بخش سمت مرورگر  از این سه زبان استفاده میکنن. 

بنابراین به طور قطع میشه گفت وقتی پوسته و قالب یک سایت تغییر میکنه زبانی که با اون بخش سمت مرورگر طراحی شده تغییر پیدا نکرده و فقط طراحی بخش سمت مرورگر تغییر پیدا کرده است.(امکان داره از فریم ورک جدید یا کتابخانه جدیدی استفاده بشه)

ناشناس

زبان برنامه‌نویسی سایت که عوض نشده صرفاً اینترفیس و پوسته سایت تغییر پیداکرده و تکنولوژی‌های مربوط به طراحی پوسته کتابخانه‌های جدیدتر و به روزتر بکارگرفته شدند.

میتونید کلیه اجزای تشکیل دهنده وب سایت و کتابخانه و متدهایی که در سایت مورد استفاده قرار گرفته از طریق لینک زیر ملاحضه بفرمایید:

https://builtwith.com/digikala.com۴۱۶

 

اینطور که شنیده میشه، با کمک تیم‌های خارجی از دات نت به PHP کوچ کردن.

Behzad babai
Modir proje samanh ertebat baran

اینکه زبان برنامه‌نویسی دیجیکالا عوض شده صددرصد توسط تیم خودشون تایید شده، برای فرانت دیجی کالا نمیشه نظر قطعی داد مگر اینکه یه نیرو از خودشون بیاد بگه! ولی با استفاده از Varnish کش فوق‌العاده‌ای انجام دادن سرعتش بعد از بازطراحی بصورت عجیبی بهتر شده.

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

سمت Front کلا با React نوشته شده و باز طراحی شده.

سمت Backend به رهبری لوکاش و سهیل مقدم مهاجرت کرده به سمت PHP و فریم‌ورک اختصاصی خودشون به اسم super nova که در tech summit دو هفته پیش که در دانشگاه تهران برگزار شد جز به جز تکنولوژی‌های مورد استفاده در بخش‌های مختلف بررسی شد و ارایه دادن تیم super nova. برای اطلاعات بیشتر تو twitter میتونید با این هشتگ جزییات رو پیگیری کنید و اینکه سایت لحظه نگار اگه درست گفته باشم اسمشو، آرشیو داشته باشه فیلم‌های همایش رو.

#dktechsummit