برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

برای درمان فوری دندان درد چه کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

در مواقعی که دچار درد دندان شدید و به هر دلیلی به دندانپزشک دسترسی ندارید، می‌توانید از روش‌های زیر برای تسکین موقت دندان خود استفاده نمایید:

روغن میخک

میخک یکی از مواد اصلی در ساخت بی‌حس کننده‌هایی است که دندانپزشکان بر روی دندان بیمار خود مورد استفاده قرار می‌دهند.به روش‌های مختلفی می‌توان از میخک برای تسکین درد دندان استفاده کرد اما بهترین و آسان‌ترین روش استفاده از روغن آن است. برای اینکار کمی روغن میخک و روغن زیتونرا با هم مخلوط کنید و با پنبه روی دندان خود بگذارید و اجازه دهید تا تاثیر خود را بگذارد. برای تند و تیز بودن آن آماده باشید، زیرا میخک، از ادویه‌های تند به حساب می‌آید. شما می‌توانید از این روغن سه الی چهار بار در روز استفاده کنید.

قرص‌های مسکن

شاید اولین چیزی که با شروع درد دندان به سراغ آن می‌روید قرص مسکن باشد البته به این شرط که در مورد مصرف داروهای ضد درد منع مصرفی نداشده باشید. مسکن‌ها اغب در داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک در اختیار شما قرار می‌گیرند. استامینوفن و ایبوپروفن از متداول‌ترین داروهایی هستند که در مواقع دندان‌ درد از آنها استفاده می‌شود. قرص ژلاتینی ایبوپروفن بهترین قرصی است که می‌توانید به قیمت ارزان از داروخانه تهیه نمایید. قرص‌هایی که به صورت ترکیبی از چند مسکن در کنار ایبوپروفن استفاده می‌کنند هم برای تسکین درد دندان بسیار مناسب هستند. در ابتدا که درد دندان شما زیاد است دو قرص را به صورت هم‌زمان استفاده کرده و بعد از آن هر 4 ساعت و یا هر 6 ساعت این کار را تکرار نمایید و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه نمایید.

آدامس و پنبه

ممکن است درد دندان به این دلیل باشد که بر روی دندان شما حفره‌ای ایجاد شده است. در این حالت با خوردن مواد غذایی داغ و یا مواد شیرین و برخورد آن با دندان شما، درد دندان شما شروع شده و باعث کلافگی شما می‌شود. شما می‌توانید با یک آدامس بدون قند و یا یک تکه پنبه تمیز حفره دندان خود را به صورت موقت پر و از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم، خیلی سرد و شیرین اجتناب کنید.

آب اکسیژنه

برای درمان درد دندان شما به آب اکسیژنه 3 درصد نیاز دارید. برای تسکین دندان درد این محلول را به صورت دهانشویه استفاده کنید و دهان خود را کاملا با آن بشویید. پس از آن، چندین بار دهان خود را با آب معمولی بشویید و در صورت لزوم می‌توانید چندین بار این کار را تکرار کنید.

بالش بلند

برخی مواقع درد دندان شما شب و موقع خواب شروع می‌شود. در دردهای نبض‌دار که در این مواقع احساس می‌گردد یا از خواب بیدارتان می‌کند، یک بالش بلند و یا چند بالش را زیر سرتان قرار دهید تا سرتان در ارتفاعی بیشتر از بدنتان قرار بگیرد. در این حالت بعد از گذشت چند دقیقه درد شما کاهش می‌یابد.

نمک و فلفل سیاه

نمک و فلفل هردو دارای خواص آنتی باکتریال، ضد التهابی و کاهش دهنده درد می‌باشند. زمانی که دندان شما بسیار حساس شده و دردناک می‌شود می‌توانید از این ترکیب استفاده نمایید. برای این منظور مقادیر مساوی نمک و فلفل سیاه را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیری حاصل شود. این خمیر را بطور مستقیم روی دندان عفونی یا دردناک قرار داده و اجازه دهید برای چند دقیقه بماند. این کار را چند روز تکرار کنید.

برای درمان فوری دندان درد چه کنیم؟

روغن نعنا

نعنا از مواد طبیعی بسیاری تشکیل شده است که سالانه برای ساخت ژل‌ها، کرم‌ها و اسپری‌های بی‌حس کننده و تسکین دهنده درد استفاده می‌شود. روغن نعنا یکی از مسکن‌های بسیار موثری است که در طبیعت یافت می‌شود. برای استفاده از این روغن باید 10 الی 15 قطره از آن را با دو قاشق غذاخوری روغن خنثی دیگری همچون روغن دانه انگور یا روغن زیتون ترکیب نمایید. به این دلیل که این روغن باید قبل از مصرف رقیق شود تا باعث تحریک دهان و ناحیه دندان نشود. با استفاده از یک پنبه تمیز این محلول را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید و اجازه دهید که بماند تا تاثیر خود را بگذارد.

عصاره وانیل

یک درمان خانگی شناخته شده برای درمان درد دندان استفاده از عصاره وانیل است. این عصاره باعث بی‌حسی و کرختی دندان شما می‌شود. همچنین وانیل تاثیر آرام کننده نیز دارد. یک گوش پاک کن را به مقداری عصاره وانیل آغشته سازید و روی دندان دردناک بمالید. شما می‌توانید روزی چند بار از این عصاره استفاده کنید تا درد دندان شما تسکین یابد.

آب نمک گرم

این محلول می‌تواند روند پوسیدگی دندانرا کندتر کند و از دندان درد بکاهد. آب نمک گرم باعث می‌شود آب اضافی موجود در بافت‌ها خارج شود. برای اینکار به یک پیمانه آب گرم و یک دوم قاشق چای‌خوری نمک دریایی نیاز دارید. نمک و آب را در یک ظرف ترکیب کنید و به مدت یک دقیقه در دهان نگه دارید. اینکار را در طول روز بارها تکرار کنید تا درد دندان شما تسکین یابد.

سیر

سیر یکی دیگر از موادی است که در درمان خانگی دندان درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیر دارای خواص آنتی‌بیوتیک و دیگر خواص دارویی است که می‌تواند برای کاهش درد بسیار موثر باشد. استفاده از سیر درد ندان را به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد. یک حبه سیر رنده شده یا کمی پودر سیر را با مقداری نمک مخلوط کرده و بطور مستقیم روی دندان دردناک قرار دهید تا درد را بهبود بخشد. اگر با خوردن سیر مشکلی ندارید، می‌توانید یک یا دو حبه سیر خام را بجوید تا دردتان را ساکت کند. این درمان طبیعی را به مدت چند روز تکرار کنید تا نتیجه آن را ببینید.

پیاز

پیاز خاصصت ضد میکروبی دارد. یک تکه پیاز خام را برش بزنید و آن را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار بدهید و بگذارید که 15 دقیقه بماند. از این روش روزی دو بار استفاده نمایید تا درد دندان شما تسکین یابد.

آویشن

هنگامی که دچار درد دندان شدید، اگر برگ و گل آویشن تازه در دسترس دارید می‌توانید نصف قاشق چای‌خوری از آن را با یک چهارم قاشق مرباخوری زیره و مقداری سرکه ترکیب کنید و آن را در دهان بچرخانید. بعد از این کار به مدت چند دقیقه چیزی نحورید تا این ترکیب اثر خود را بگذارد و درد دندان شما را تسکین دهد. همچنین می‌توانید از عرق آویشن برای تسکین درد دندان استفاده کنید به این صورت که مقداری عرق آویشن غلیظ به همراه نمک را به وسیله یک تکه پنبه تمیز بر روی دندانی که درد می‌کند نگه دارید تا درد آن تسکین یابد.

لیدوکائین

قبل از استفاده از بی‌حس کننده‌های لیدوکائین توصیه می‌شود که سایر روش‌های درمان دندان درد را امتحان کنید و در صورتی که موثر نبودند از این روش استفاده نمایید. لیدوکائین نیز در درمان دندان درد موثر است. قرار دادن لیدوکائین بر روی دندان می‌تواند تا حدودی درد آن را کمتر نماید و آن را تسکین دهد.

چای کیسه‌ای

یک عدد چای کیسه‌ای را درون آب خیس کنید و بعد از آنکه به خوبی مرطوب شد آن را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. اگر دندانی که درد می‌کند نسبت به سرما حساس نیست، قبل از آنکه چای کیسه‌ای را بر روی دندانتان بگذارید آن را در آب یخ قرار دهید. این درمان خانگی را می‌توانید روزی دوبار استفاده نمایید.

جوش شیرین

برای استفاده از این درمان خانگی شما به جوش شیرین، آب و یک تکه پنبه نیاز دارید. یک تکه پنبه تمیز را به وسیله آب مرطوب کنید و سپس آن را با جوش شیرین بپوشانید و بعد پنبه را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید.همچنین می‌توانید جوش شیرین را با کمی آب گرم مخلوط کنید و از این مایع به عنوان دهانشویه استفاده کنید این مایع همان کار را انجام خواهد داد. شما می‌توانید دو الی سه بار در روز از این مایع استفاده کنید.

روغن نارگیل

برای استفاده از این روش شما به 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، آب گرم و مسواک نیاز دارید. روغن نارگیل را با آب گرم مخلوط نمایید و به مدت 20 دقیقه آن را در دهان خود نگه دارید. بعد از این مدت آن را قورت ندهید و با استفاده از مسواک آن را بر روی دندان‌های خود بکشید. بهتر است که دو بار در روز این کار را انجام دهید.

صمغ آنقوزه

این صمغ به صورت پودر در عطاری‌ها موجود می‌باشد. 1 الی 2 قاشق غذاخوری پودر صمغ آنقوزه را با مقداری آب لیموی تازه مخلوط نمایید. یک تکه پنبه تمیز را به این مخلوط آغشته نمایید و بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید و بگذارید که درد را تسکین دهد. در صورت نیاز می‌توانید بعد از گذشت چند ساعت دوباره از این روش استفاده نمایید.

زنجبیل

شما نیاز به یک تکه کوچک از ریشه زنجبیل، یک قاشق چای خوری فلفل و آب دارید. ریشه زنجبیل و فلفل را رنده کنید و سپس به آب بی‌افزایید. این مخلوط را به وسیله گوش پاک‌کن و یا یک تکه پنبه تمیز بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. باید دقت کنید که این مخلوط به لثه شما نخورد زیرا ممکن است باعث التهاب شود.

روغن زیتون

برای این کار شما به روعن زیتون طبیعی نیاز دارید. یک تکه پنبه تمیز را به روغن زیتون آغشته کنید و بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. روزی دو الی سه بار این کار را تکرار کنید تا درد شما تسکین یابد.

سنگ نمک

یک تکه سنگ نمک را بر روی دندان خود قرار دهید و آن را نگه دارید تا درد شما تسکین یابد. این کار را می‌توانید 2 بار در روز انجام دهید.

دارچین و عسل

این روش خانگی نیز یکی از روش‌های موثر در کاهش درد دندان است. برای این منظور یک قاشق چای‌خوری پودر دارچین را با 5 قاشق چای‌خوری عسل ترکیب کنید و آن را بر روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید. برای اینکه دندان شما به طور کامل تسکین یابد می‌توانید از این ترکیب روزی 2 الی 3 بار استفاده نمایید.

برگ گوواوا

شما به 4 الی 5 برگ گوواوا، یک قاشق چای‌خوری و آب نیاز دارید. شما باید این برگ‌ها را در آب جوش قرار دهید و نمک را به آن اضافه کنید و سپس بعد از سرد شدن، روی دندان آسیب دیده قرار دهید.

برگ نعنا

یک قاشق چای خوری از برگ‌های نعنای خشک شده و یک فنجان آب جوش را در اختیار داشته باشید. نعنا را به مدت 20 دقیقه در آب جوش قرار دهید و سپس اجازه دهید که حل شوند و به عنوان دهانشویه از آن استفاده کنید.

روغن سیاه‌دانه

روغن سیاه دانه اصل را می‌توانید از عطاری تهیه نمایید. یک گوش پاک‌کن تمیز را به روغن سیاه‌دانه آغشته کرده و به مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی دندانی که درد می‌کند ماساژ دهید. شما همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری از روغن را با آب گرم مخلوط کنید و به عنوان دهانشویه استفاده کنید و انجام این کار دو بار در روز کاملا ایده‌آل است.

هر دردی را با درد دندان اشتباه نگیرید. علائم درد دندان شامل موارد زیر است:

 • درد در داخل و اطراف دندان، که می‌تواند شدید، ثابت باشد و یا اطراف دندان را سفت و متورم کند.
 • تب
 • سر درد

در برخی مواقع که درد دندان همراه با موارد زیر باشد باید آن را جدی گرفت و پیگیری کرد:

 • تورم فک یا دهان آن
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • خستگی
 • سرفه کردن همراه با خون

برای درمان درد دندان از این روش‌ها استفاده نکنید:

 • از الکل، مواد مخدر و یا سیگار استفاده نکنید. این مواد صرف نظر از اعتیادآور بودن، ممکن است اثرات مضر جبران‌ناپذیری داشته باشند.
 • از داروهای آرامبخش و خواب‌آور استفاده نکنید.
 • به مواد شیمیایی و چیزهای عجیب و غریب مثل روغن ترمز، اسید باطری و متوسل نشوید زیرا سم این مواد بسیار خطرناک خواهد بود.

همچنین در هنگام دندان درد مصرف قند و شکر را محدود کنید. چرا که به عنوان یک منبع غذایی برای باکتری‌ها عمل می‌کند که ممکن است باعث تشدید دندان درد شود. نوشیدنی‌های خیلی سرد و یا خیلی گرم ننوشید. به منطقه آسیب دیده حرارت مستقیم ندهید. کرم‌ها یا ژل‌های ضد درد را روی لثه آلوده نکنید، زیرا ممکن است موجب آسیب آن شوند.