برو به محتوای اصلی
ناشناس
۵ سال پیش پرسیده شده

بنیانگدار استارتاپی هستم که حتی محصول اولیه آماده ورود به بازار تهیه کردم. با سرمایه گذاری مشغول به مذاکره هستم اما در تقسیم نسبت سهام خیلی سردرگم شدم. در این موارد روال استاندارد چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

امید گلچین
مدیر ارتباطات در شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر وینگ

ببینید روال به اینگونه هستش که شما در فایل پرزنتیشنی که برای سرمایه‌گذار میفرستید هزینه‌های پیشبینی شده خودتون و اینکه در ازای واگذاری چه میزان سهم حاضر به قبول این سرمایه هستید رو اعلام می‌کنید اما معمولا ارزش گذاری‌ای که استارتاپ از خودش اعلام می‌کنه لازمه توسط سرمایه‌گذار بررسی بشه و در بسیاری موارد ارزش اون استارتاپ کمتر از چیزی هستش که استارتاپ ادعا می‌کنه و خب برای کاور شدن هزینه‌ها لازمه سهم بیشتری واگذار کنه.

یه کاری که ما می‌کنیم اینه که ما از استارتاپ می‌خوایم موتور رشد خودش رو برای ما تشریح کنه و بگه رشدش وابسته به سرمایه‌گذاری در چه حوزه‌هایی هستش و هر کدوم از این حوزه‌ها چه وزنی در رشد دارند و بعد شروع می‌کنیم با کمک هم ساختن اینکه چطور میشه سرمایه بهینه رو پیدا کرد.چرایی این موضوع اینه که خیلی وقت‌ها استارتاپ اینقدر هزینه‌های خودش رو کم می‌کنه که پتانسیل رشد رو از دست می‌ده یا خیلی وقت‌ها هزینه‌های جاری اینقدر بالا میره که چیزی برای هزینه رشد کسب و کار نمیمونه.

امین دلشاد
هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

روال استاندارد به این صورت است که شما مشخص می‌کنید چه مقداری سرمایه لازم دارید و این سرمایه را تحت چه شرایطی می‌خواهید جذب کنید (عموما در ازای اکوییتی یا درصدی از سهام استارتاپ). در این مرحله سرمایه‌گذار بررسی‌های خودش را انجام می‌دهد و به شما اعلام می‌کند که حاضر است این سرمایه را در ازای چند درصد از سهام به شما پرداخت کند. ممکن است چند مرحله مذاکره صورت دهید. در نهایت بر روی یک درصدی به توافق می‌رسید که بیانگر ارزش‌گذاری پیش و پس از جذب سرمایه استارتاپ شماست.

آمار سوال

۲۳۸ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۵ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه