برو به محتوای اصلی
سوال
بهداشت
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

برای کاهش عرق زیر بغل چه باید کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی

برای اینکه زیر بغل‌تان کمتر عرق کند می‌توانید از راه حل‌های زیر استفاده نمایید:

استعمال ضد عرق

ضد عرق‌هایی که حاوی کلرید آلومینیوم هستند را می‌توان برای جلوگیری از عرق زیر بغل مورد استفاده قرار داد. باید توجه کنید که دئودورانت با ضد عرق متفاوت است، از دئودورانت‌ها برای از بین بردن بوی نامطبوع استفاده می‌شود اما آنها در جلوگیری از عرق زیر بغل کمکی نمی‌کنند. همچنین ضد عرق ممکن است در برخی افراد عمل کند و تعریق آنها را کمتر نماید، در حالی که از عرق کردن دیگران جلوگیری نکند. ضد عرق‌ها ترکیباتی آلومینیوم‌دار دارند که منافذ غدد عرق را در سطح پوست مسدود می‌‌کنند، بنابراین عرق نمی‌تواند در سطح پوست ترشح شود، اما دئودورانت‌ها با از بین‌ بردن باکتری‌های سطح پوست، مانع ایجاد عرق زیر بغل و بوی بد می‌‌شوند. به شما توصیه می‌‌کنیم اگر تعریق زیر بغل‌تان بیش از اندازه طبیعی نیست، از دئودورانت استفاده نمایید، چون با عرق کردن طبیعی تداخل نمی‌کند. شما برای خنک‌ شدن در تابستان به میزان مشخصی عرق کردن نیاز دارید زیرا عرق کردن کولر طبیعی بدن شماست.

استفاده از تالک

شما می‌توانید برای کاهش تعریق زیر بغل از پودر زاج سفید یا تالک استفاده نمایید. از این پودر بعد از دوش گرفتن استفاده کنید و به خوبی آن را بر روی زیر بغل خود بپاشید تا شاهد تاثیرات فوق‌العاده آن باشید.

پوشیدن لباس مناسب

جنس لباسی که می‌پوشید در عرق کردن شما بسیار موثر است. بهتر است در فصل‌های گرم سال از لباس‌های سبک و نخی استفاده کنید تا گرمای بدن شما را دفع کند. لباس‌های پنبه‌ای احتمالا موردی ایده‌آل برای کسانی است که تجربه تعریق بیش از حد را دارند. استفاده از لباس‌هایی که از مواد مصنوعی درست شده‌اند باعث عرق کردن بیش از حد می‌شوند چون راه فرار حرارت بدن را محدود می‌کنند. بیش از همه توصیه می‌شود از پوشیدن لباس‌های تنگ که به زیر بغل شما می‌چسبد اجتناب کنید زیرا باعث می‌شود که تعریق شما افزایش یابد.

استفاده از سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب نیز یک روش خانگی برای کاهش تعریق زیر بغل است. یک تکه پنبه که به سرکه سیب آغشته است را به زیر بغل خود بمالید تا از تعریق بیش از اندازه و بوی بد زیر بغل جلوگیری شود. اگر موهای زیربغلتان بلند است، آنرا اصلاح نمایید و سپس سرکه را بر روی زیر بغل بمالید. سرکه راه خود را به سمت روزنه‌های زیر بغل باز می‌نماید و باکتری تولید کننده بوی طبیعی زیر بغل را خنثی می‌نماید و درنتیجه حالتی در زیر بغل ایجاد شده که در آن زیر بغل کم‌تر عرق کرده و خشک‌تر باقی می‌ماند. با سرکه‌ای که به زیر بغل خود مالیده‌اید، بخوابید و صبح که بیدار شدید سرکه را با آب و صابون از زیر بغل خود پاک نمایید.

برای کاهش عرق زیر بغل چه باید کرد؟

استفاده از دستمال مرطوب

اگر از عرق زیر بغل خود کلافه شده‌اید بهتر است که همیشه یک بسته دستمال مرطوب کودک به همراه داشته باشید. با استفاده از این دستمال عرق زیر بغل‌تان را جذب کنید و بصورت منظم زیر بغل‌تان را پاک کنید تا همیشه تمیز و باطراوت بماند.

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین زمانی که با عرق بدن مخلوط می‌شود، گاز تولید کرده و به تبخیر عرق کمک می‌کند. جوش شیرین را با آب مخلوط کرده به طوری که به یک مخلوط سفت مانند خمیر دندان تبدیل شود. این مخلوط خمیری را بر روی زیر بغل خود بمالید و اجازه دهید 25 دقیقه بر روی پوست شما بماند، سپس زیر بغل خود را به خوبی با آب بشویید. این روش را برای مدتی مورد استفاده قرار دهید تا بدنتان به سریع‌تر خشک کردن عرق کمک نماید. همچنین می‌توانید از پودر جوش شیرین به تنهایی استفاده کنید و آن را به اطراف زیر بغل خود بمالید تا به جذب عرق شما کمک نماید و برای مدت زیادی زیر بغل‌تان را خشک نگاه دارد. همچنین می‌توانید مخلوط جوش شیرین با چند قطره آبلیمو را به زیر بغل‌تان مالیده و ده دقیقه صبر کنید، سپس این منطقه را با آب ولرم بشویید تا بوی بد بدن‌تان از بین برود.

استفاده از سیب زمینی یا آب شلغم

پیش از استفاده از دئودورانت، برشی متوسط از سیب زمینی را به اطراف زیر بغل‌تان بمالید تا تعریق زیر بغل به حداقل برسد. می‌توانید برای همین منظور از آب شلغم نیز استفاده کنید. این روش نیز اثرات خوبی بر روی کاهش تعریق زیر بغل شما خواهد گذاشت.

استفاده از آبلیمو

قبل از خواب با استفاده از پنبه مقداری آبلیمو را به زیر بغل خود بمالید و با آن بخوابید. بعد از بیدار شدن، زیر بغل خود را به خوبی با آب بشویید. این کار را هر روز تکرار نمایید تا تاثیر آن نمایان شود.

استفاده از گوجه فرنگی

مقداری تفاله گوجه فرنگی را هر روز بر روی زیر بغل خود بمالید و بگذارید که 15 دقیقه بر روی پوست شما بماند، سپس پوست خود را به خوبی پاک نمایید. این کار را چند هفته متوالی تکرار نمایید تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

استفاه از گردو و اکالیپتوس

مقداری گردو و اکالیپتوس را در مخلوط‌کن ریخته تا مخلوط نرمی بدست آید، این خمیر را بر روی زیر بغل خود بمالید و بعد از مدتی با آب به خوبی بشویید. 

نوشیدن چای مریم گلی

سعی کنید که هر روز چای مریم گلی بنوشید تا تعریق زیر بغل شما کنترل شود و مقدار این تعریق کاهش یابد.

استفاده از نمک

مقداری نمک را بر روی زیر بغل خود بمالید و بگذارید برای بیست دقیقه باقی بماند. سپس آن را شسته و همه نمک را پاک نمایید.

خشک کردن بدن بعد از استحمام

در طول تابستان، اگر در منطقه مرطوب زندگی می‌کنید، زمان کمی بین دوش گرم و لباس پوشیدن بگذارید. اجازه دهید تا کاملا خشک شوید و بدن خنک شود سپس لباس بپوشید.

فلفل نخورید

کپسایکین، که در فلفل تند یافت می‌شود، گیرنده‌های عصبی دهان را تحریک می‌کند و احساس گرما می‌کنید در همین هنگام هیپوتالاموس سیگنالی برای عرق کردن می‌فرستد و باعث می‌شود که شما عرق کنید.

درمان‌های پزشکی نیز برای کاهش تعریق زیر بغل وجود دارد. اما اغلب توصیه نمی‌شود که از این روش‌ها استفاده نمایید:

آلومینیوم کلراید

برخی از پزشکان محلول 10 یا 25 درصدی آلومینیوم کلراید را تجویز می‌کنند که باید به صورت موضعی بر روی پوست زیر بغل استفاده نمایید.

تزریق زیر پوستی بوتاکس (سم بوتولینیوم)

تزریق بوتاکس زمانی انجام می‌شود که هیچ راه درمان دیگری برای عرق زیربغل وجود ندارد، چرا که این درمان هم گران بوده و هم ممکن است دردناک باشد. این روش درمانی به طور متوسط شش تا هشت ماه موثر است.

یونتوفورزیس (iontophoresis)

این نوع درمان الکتریکی معمولا شامل دو تا چهار جلسه ۲۰ دقیقه‌ای در هفته می‌باشد. از آب برای ایجاد جریان الکتریکی کوچک بر روی پوست استفاده می‌شود، که به کاهش عرق کردن برای چند هفته یا چند ماه کمک می‌کند. توجه کنید که این درمان، درمانی موقتی می‌باشد.

داروهای آنتی کولینرژیک

در این روش پزشک برای شما داروهای آنتی کولینرژیک از جمله روبینول تجویز کرده، که برای درمان تعریق زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داروهای می‌توانند باعث خشکی دهان و تاری دید شوند، خیلی از افراد به دلیل اثرات جانبی این داروها تا آنجا که ممکن است از این روش استفاده نمی‌نمایند.

قطع اعصاب سمپاتیک

در این روش با استفاده از آندوسکوپی اعصاب سمپاتیک داخل قفسه صدری را قطع می‌کنند. این درمان موثر است، اما خطرناک است و با عوارض جانبی از جمله مشکلات تنفسی، آسیب عصبی و عرق بیش از حد در قسمت‌های دیگر بدن همراه می‌شود.

جراحی

در این جراحی با برداشتن پوست و غدد عرق باعث می‌شوند که دیگر تعریق زیر بغل انجام نگیرد. اما این کار نیز باعث بروز اختلالاتی درد بدن شما خواهد شد.