برو به محتوای اصلی

چگونه می‌توانیم مطالعه کتاب را در جامعه گسترش بدهیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مرتضی ، عضوی از سبکتو

همیشه سوالی که در ذهن وجود داشت این بود که چرا با وجود این‌همه تبلیغات و بودجه‌های مختلف سرانه مطالعه در کشور افزایش پیدا نمی‌کنه و این مشکل فرای کشور ما هست و در دیگر کشورها مانند انگلستان هم این موضوع به چشم می‌خوره. ما برای رسیدن به این پاسخ یک پروسه تحقیقاتی اجرا کردیم که شامل مصاحبه‌های حضوری، برگزاری اینونت‌ها و بررسی کامنت‌های افراد بود. نتایج ما نشون داد که ۳ مورد اصلی هست که مطالعه را خارج از سبک زندگی ما نگه داشته:

۱. تمرکز

به خاطر سبک زندگی جدید و ورود وسائل الکترونیکی دیگر مثل گذشته نمی‌توانیم روی کاری تمرکز کافی داشته باشیم و این موضوع را به راحتی در کلاس‌های دانشگاه می‌بینیم که اگر زمان کلاس فراتر از یک زمان مشخص باشد کلافه می‌شیم. کتاب‌ها هم که نیاز به تمرکز بالا از نظر زمانی دارند با این سبک زندگی هماهنگ نیستند.

۲. زمان

همه کمبود زمان رو در زندگی‌مان به خوبی درک می‌کنیم. سر کار می‌ریم، دانشگاه می‌ریم و زمانی برای آرامش و مطالعه نداریم. البته کتب صوتی به کمک ما آمدند اما با توجه به طولانی بودن گوش دادن یک کتاب صوتی باز هم ما نمی‌توانیم بهره کافی رو ببریم.

۳. اضافه نویسی

وجود رکود در بازار نشر متاسفانه اضافه نویسی رو رواج داده تا ناشرین بتوانند قیمت بیشتری برای کتاب‌ها تعیین کنند و هزینه‌های خود را پوشش دهند و این موضوع از حوصله خوانندگان خارج است.

هدف ما هم گسترش فرهنگ مطالعه در کشور هست و فکر می‌کنیم با میکروکتاب۳۸ می‌توانیم کمکی بکنیم چون به نظر ما میکروکتاب این ۳ مشکل رو می‌تونه به خوبی رفع کند.

 

 

۱۷

بنظر من باید اول نیاز به محتوای زرد تلگرام، توییتر و اینستاگرام رو پایین بیاریم. بعد فرد رو به مقالات کاربردی و بلندی در virgool.io۸۵ و medad.io۱۰۰ عادت بدیم. چنین فردی، احتمالا بعد به سمت کتابخوانی حرکت می‌کند.

البته لازمه همه این‌ها، تولید محتوایی باکیفیت بسیار بالا است. محتوایی که سراسر با کتاب‌های خسته‌کننده درسی تفاوت داشته باشه. نکته بعدی هم اینکه برای کتاب‌ها و سایت‌هایی که خدمات مرتبط با مطالعه و کتاب دارند، بازاریابی و تبلیغات اساسی انجام بدیم.

در کل، کاری کنیم که مخاطب از کتاب خوندن، دنبال کردن نویسنده‌ها و فعالیت در کامیونیتی‌های مطالعه لذت ببره. هرچند آموزش از زمان کودکی، همچنان بیشترین تاثیر رو میتونه داشته باشه.

۱۳

برای اینکه بتونیم مطالعه و کتاب‌خوانی رو در جامعه رواج بدیم،‌ اول باید دلایل میزان بسیار پائین مطالعه در ایران را بررسی کنیم و سعی کنیم این مشکلات رو حل کنیم. دوستان قبلا در جواب‌کو مطالب بسیار مفیدی رو مطرح کردن درباره‌ی این موضوع که میتونید در لینک زیر ببینید:

چرا درصد مطالعه و کتاب‌خوانی در کشورمان تا این حد پایین است؟

خیلی مهمه که بدونیم در کشور‌های غربی که سرانه مطالعه بسیار بالا هست، از دوران کودکی روی افراد جامعه کار میکنن تا به کتاب و کتاب‌خوانی و مطالعه عادت کنن و اون رو جزوی از روتین زندگیشون قرار بدن. در لینک زیر توضیح داده‌ شده که چطور میشه افراد یک جامعه رو از ابتدای کودکی به مطالعه علاقمند کرد:

پیشنهاد شما برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به کتاب خواندن چیست؟

 

۱۱

کتاب هدیه بدهیم.

۱۱

آقای عادل طالبی (معاون اطلاع رسانی دوره بیست و هشتم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و معاون روابط عمومی دوره بیت و نهم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران) در کانال تلگرامی خودشون به این موضوع پرداختن. لینکش رو میزارم ببینین. 

کانال کار و کسب۳۷

۶

جدای از ابزار که الآن خیلی با موبایل و تبلت و غیره درگیرن باهاش، محتوای خیلی خوب میتونه مخاطب رو جذب کنه و موثر باشه. برای مثال، این آخرین ترجمه و بهترین ترجمه از قرآن کریم هستش:

این سایت http://qurantr.com۴۲

وقتی این قرآن با این ویراستاری عالی در اختیار هر کسی قرار میگیره، ناخواسته هم مجذوبش میشه، چه برسه به اینکه خودش خواهان همچین قضیه‌ای باشه.

در کل میخوام بگم، از نبود محتوای اساسی رنج میبریم، یا حتی اصن محتواهای اساسی که داریم رو نمیشناسیم و نمیایم که استفاده بکنیم.

۰