برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

صاحب یک ایده B2B هستم که نمونه‌ی ارایه شده‌ی بین المللی ندارد، MVP کارآمدی هم ساختم، و ساکن استان اصفهانم. شما چه توصیه‌ای برای من دارید؟ به شتابدهنده‌ی محلی مراجعه کنم یا بیام تهران با یک شتابدهنده مشهورتر صحبت کنم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

از اونجایی که حق امانت داری و حفظ ایده در کشورها به هیچعنوان حال و روز خوشی نداره؛ شما به هیچ عنوان نمیتونید این ریسک رو بکنید که بدون راه اندازی اولیه ایده تون و دست و پا کردن یک نام و نشان تجاری برای خودتون مستقیماً بخواهید پیش یک شرکت و حتی یک شتابدهنده برید و ایده تون رو نهایی کنند و تماماً حقوقتون حفظ بشه. 

پیشنهاد من این هست که تاجاییکه که مقدوره براتون ایده رو با یک نام و نشان تجاری لانچ کنید. فعالیت کنید تا 1سال. در این بازه میتونید بازخوردها رو ببنید طیف مخاطبین دستتون میاد.نیازهاشون و نواقص سایتتون هم دستتون میاد. و از همه مهمتر خودتون صاحب یک نام و نشان تجاری برای موضوع فعالیت خاصتون خواهید بود. بعد از این تایم زمانی میتونید با یک شرکت سرمایه گذار و یا هر شتابدهنده ای وارد مذاکره بشید حداقل اینجوی شما یک برآورد یکساله از فعالیتتون دارید و سرمایه گذار بسیار بسیار با رغبت بیشتری میتونه وارد همکاری با شما بشه و از طرفی هم قدرت چانه زنی شما برای دریافت سهم بیشتر؛ نسبت به سرمایه گذار بسیار بالاتر خواهد بود.

امین دلشاد
هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

شکی در این نیست که بهترین شهر ایران برای راه‌اندازی یک استارتاپ B2B تهران هست. تعداد بیزنس‌های فعال در تهران خیلی بالاتر از شهرهای دیگه هست و اگر تنها کسب و کارهای خصوصی رو مد نظر قرار بدیم،‌ احتمالا قدرت خریدشون برابری می‌کنه با مجموع قدرت‌های خرید کسب و کارهای شهرهای دیگه.

تنها چیزی که با اومدن به تهران از دست می‌دید حمایتیه که ممکنه مشتری‌ها و سرمایه‌گذارهای اصفهانی از یک استارتاپ بومی بکنند. البته هزینه زندگی مستقل در تهران هم به شما تحمیل می‌شه که کم نیست.

در کشورهایی که تولید ناخالص یکی از شهرهاش اختلاف معنی‌داری با بقیه شهرهاش داره (لندن، پاریس، توکیو ...) معمولا اون شهر تبدیل می‌شه به هاب استارتاپ‌های اون کشور.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

اگر فکر میکنید ایده شما مشابه بین‌المللی ندارد نشان‌دهنده ۲ علت می‌باشد:

۱. تحقیق بازار درستی انجام نداده‌اید و اطلاعات شما ناقص می‌باشد.

۲. اصلا همچین نیازی در دنیا وجود ندارد که شما بخواهید برطرفش کنید پس به احتمال بسیار بالا شکست خواهید خورد. 

تهران بزرگترین بازار ایران است و بنا به آمار متاسفانه ۷۰ درصد اقتصاد در آنجا جمع شده و مستقر شدن یک استارتاپ در آنجا مطمئنا بسیار مفید خواهد بود ولی باید در نظر بگیرید که نقل مکان کردن به یک شهر دیگر به نوعی مهاجرات حساب می‌شود و مشکلات بسیار فراوانی در پی دارد. بنابراین توصیه‌ای که میتوانم به شما بکنم این است که حداقل برای رفع کردن قسمتی از مشکلات آینده مبلغی معادل ۱۸ ماه هزینه گذران زندگی خود را از طریق خانواده یا سرمایه‌گذار تامین کنید. 

سوالات مشابه

آمار سوال

۵۹۳ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه