برو به محتوای اصلی

دلیل ریزش ابرو چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

نسیم خردمند ، مهندس نرم‌افزار

1) تومورهای پوستی:

وجود تومورهای پوستی در قسمت ابرو به مو این امکان را نمی‌دهند که به درون این لایه نفوذ کرده و رشد نماید. در نتیجه آن قسمت از ابرو دچار ریزش مو می‌شود. از جمله این ضایعات پوستی می‌توان به سبورئیک کراتوز، مول، هیپرپلازی غدد سباسه، زگیل و همانژیوم اشاره کرد.

2) تغییرات هورمونی و بیماری‌های غدد درون‌ریز: 

برخی از شرایط و داروها هستند که باعث ایجاد تغییرات هورمونی در فرد می‌شوند. برهم خوردن تعادل هورمونی می‌تواند یکی از دلایل ریختن ابرو باشد. عواملی که باعث ایجاد تغییرات هورمونی می‌شوند عبارتند از حاملگی، بیماری‌های غده تیروئید، مصر قرص‌های ضد بارداری، مصرف داروهای هورمونی مثل مثل دانازول، پروژسترون، دی اتیل استیل بسترول (DES) و HCG. ریزش ابرویی که در اثر مصرف قرص‌های ضد بارداری ایجاد شده است با قطع مصرف این قرص برطرف می‌شوند و رویش مجدد ابرو انجام می‌گردد.

3) شیمی درمانی:

شیمی درمانی بر روی بدن تاثیرات بسیار زیادی می‌گذارد. این دارو بر فعالیت سلول‌های غیر سرطانی نیز تاثیر گذاشته و ممکن است باعث اختلال در کارکرد آنها شود. ریزش موی سر، ابرو و مژه از آثار موقت داروهای شیمی درمانی است. شایعترین داروهای شیمی درمانی که باعث ریزش مو می‌گردد عبارتند از: سیکلوفسفاماید، بلئومایسین، دونوربیسین، متوتروکسات، تاموکسی فن، تاکسول، وینبلاسیتن، کلشی سین، ملفالان، فلورویوراسیل، اتوپوسید، اتامبوتول، اینترفرون آلفا، اینترلوکین.

دلیل ریزش ابرو چیست؟

4) سرطان‌های مهاجم:

سرطان‌هایی که پوست و لایه‌های آن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند اگر در ناحیه ابرو ایجاد شده باشند، مو را درگیر می‌کنند و باعث ریزش ابرو می‌شوند. به عنوان مثال سرطان لنفوم که با درگیری و ضخامت تکه‌ای پوست همراه است و یا سرطان لوسمی که به بافتهای عمقی انتشار پیدا می‌کند، در این بیماری اغلب یک برجستگی کوچک شروع به رشد می‌کند که گاهی اوقات می‌تواند چیزی شبیه به پلاک باشد که آنها رشد کرده و گسترش پیدا می‌کنند. از جمله بیماری‌های سرطانی دیگری که ممکن است عارضه ریزش ابرو را به دنبال داشته باشند عبارتند از: مایکوزیس فونگوئید (نوعی لوسمی است)، سرطانهای موضعی پوست مثل BCC و SCC، سارکوم کاپوزی و...

5) عفونت‌ها:

برخی از عفونت‌ها و بیماری‌ها به صورت مستقیم بر ساقه مو و یا فولیکول اثر می‌گذارند و باعث ریزش موهای ابرو می‌شوند. شایع‌ترین عفونت‌ها که بر روی ریزش ابرو تاثیرگذارند:

  • عفونت قارچی: اگر پوست شما در ناحیه ابرو دچار عفونت قارچی شود موهای ابروی شما دچار ریزش شده و ابروهای شما کم‌پشت می‌شود. با درمان این نوع عفونت، ریزش ابرو نیز متوقف شده و ابرویی جدید شروع به رویش می‌کند.
  • شپش: شپش نیز بیماری است که باعث می‌شود ابروهای شما دچار خارش شده و در اثر خاراندن آنها، ریزش موهای ابرو صورت می‌گیرد. شپش نیز درمان‌های خاص خودش را دارد و در صورت درمان شدن ریزش ابروی شما نیز قطع خواهد شد.
  • بیماری هانسن یا جذام: عموماً اولین علامت بیماری در نقاطی از پوست ظاهر می‌شود که کمی قرمز و سیاه‌تر و یا کم‌رنگ‌تر از پوست طبیعی می‌شود. این نقاط ممکن است بی‌حسی و عدم رویش مو در محل را به همراه داشته باشند. این بیماری باعث می‌شود که موی ابروی شما نازک شده و سست شود، در نتیجه ریزش پیدا کرده و باعث کم‌پشت شدن ابروی شما می‌شود.
  • سیفلیس: این بیماری اغلب در مراحل پیشرفته باعث ریزش موی ابروی شما می‌شود. ریزش موی تکه‌ای یکی از مشکلاتی است که در بیماری سیفلیس دیده می‌شود.

6) بیماری‌های اتوایمیون:

مهمترین بیماری‌های انوایمیون که باعث ریزش ابرو می‌شوند عبارتند از لوپوس اریتماتو، آلوپسی آره آتا و ویتلیگو.

7) التهاب:

برخی از بیماری‌های معمولی پوستی که با التهاب پوستی همراه باشند نیز می‌توانند باعث ریزش ابرو شوند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به سبوره، پسوریازیس، اگزما و درماتیت تماسی اشاره کرد. این بیماری‌ها سبب خارش پوست نیز می‌شوند و در نتیجه ریزش ابرو را به دنبال دارند.

8) اختلالات انفیلتراسیون:

این نوع اختلالات در اغلب مواقع باعث ریزش موهای ابروی شما می‌شوند. از جمله این اختلالات می‌توان آلوپسی موسینوس، بیماری‌های اسکلروز و اسکار خصوصا کلوئیدهای بزرگ را نام برد.

دلیل ریزش ابرو چیست؟

9) داروها:

همانطور که موی سر تحت تاثیر مصرف برخی از داروها قرار می‌گیرند، موی ابرو نیز اینگونه است و برخی از داروهای مصرفی شما ممکن است یبب ریزش آن شوند. برخی از داروهایی که امکان ریزش ابروی شما را بالا می‌برند عبارتند از داروهای ضد فشار خون مثل پروپرانولول، اتنولول، کاپتوپریل، کلونیدین، داروهای روانپزشکی مثل پروزاک، لیتیوم، هالدول، آمی تریپتلین، دوگزپین، ایمی پرامین، داروهای تشنج مثل فنی توئین، فنوباربیتال و اسید والپروئیک و بسیاری از داروهای دیگر.

10) استفاده از مواد ضد عفونی کننده:

اگر شما وسواس دارید و هر روز از مواد شوینده قوی در منزل استفاده می‌نمایید باید بدانید که این مواد حاوی گازهای مضری هستند که علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن دستگاه تنفسی شما، می‌توانند بر روی پوست و مو و ابروی شما نیز تاثیر گذاشته و باعث ریزش ابروی شما شوند. پس بهتر است که مصرف آنها را کم کرده و در هنگاه استفاده از آنها از ماسک و پوششی برای ابرو استفاده نمایید.

11) مصرف بیش از حد ویتامین و مواد معدنی:

اگر میزان برخی از ویتامین‎ها مثل ویتامین B و ویتامین A در بدن شما زیاد از حد شود ممکن است باعث ریزش مو و ابروی شما شود. مصرف برخی از داروها مثل اکوتان و اترتینات می‌تواند میزان این ویتامین‌ها در بدن شما را بالا ببرد.

12) تریکو تیلو مانیا:

این بیماری باعث می‌شود که فرد بدون اختیار به کندن موهای ابرو، سر، مژه و یا سایر قسمت‌های بدن مشغول شود و توانایی ترک این رفتار را ندارد. این بیماری در درازمدت عوارضی جبران‌ناپذیر دارد. برای درمان این بیماری باید به روانپزشک مراجعه کرد.

13) استفاده از موچین:

برخی از خانم‌ها عادت دارند که به صورت مداوم حالات ابروی خود را با موچین تغییر دهند. استفاده از موچین باعث می‌شود که فولیکول موی ابرو ضعیف شده و در نتیجه ریزش پیدا کند.

14) ضربه‌های فیزیکی:

وارد آمدن ضربه‌های فیزیکی مثل تصادف، سوختگی، حرارت، ریختن مواد شیمیایی یا شک الکتریکی می‌تواند سبب کچلی موهای ابروی شما شود. برخی مواقع این صدمات و کچلی‌ها جبران‌ناپذیر است.

15) آلوپسی آندروژنیک:

این بیماری فرمی از طاسی است که می‌تواند به مرور زمان بر موی ابرو اثر گذاشته و آن را نازک کند که این مشکل می‌تواند بدلیل تغییرات هورمونی یا تغییرات موی ابرو به واسطه افزایش سن فرد باشد.

16) عوامل دیگر:

عواملی همچون گازهای هالوتان در بیهوشی عمومی، هیپرتری گلیسیریدمی یا افزایش چربی خون، مصرف موضعی قطره‌های بتابلوکر چشمی موجب ریزش ابرو و مژه می‌گردد، که قابل برگشت است. 

۹