برو به محتوای اصلی
فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ
۳ سال پیش پرسیده شده

با کودک خیال‌پرداز چه کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

کودکان در هر سنی ممکن است خیال‌پردازی داشته باشند اما اغلب خیال‌پردازی در کودکان در سنین پایین و قبل از مدرسه رفتن شایع است. کودک با خیال‌پردازی به صورت مقطعی از دنیای واقعی اطراف جدا می‌شود و در دنیای تخیلات خود غرق می‌شد. کودک در این حالت اغلب درگیر آرزوها و احساسات خوب خود می‌شود. خیال‌پردازی امری طبیعی است و اغلب در کودکانی که تک فرزند هستند مشاهده می‌شود. این رفتار بیماری محسوب نمی‌شود بلکه برعکس کودکانی که خلاق‌تر هستند یعنی تفکر تصویری بهتری دارند، خیال پردازی بیشتری می‌کنند.

با کودک خیال‌پرداز چه کنیم؟

کارهایی که شما می‌توانید در برابر خیال‌پردازی‌های کودک خود انجام دهید:

به تخیل کودکان بها دهید:

والدین باید به تخیل کودکان خود بها دهند. مثلا اگر کودک شما گفت که «در راه مدرسه با یک شیر جنگیدم» شما نیز در جواب بگویید «اگر تو دوست داری با یک شیر بجنگی، من دوست دارم با یک ببر بجنگم». هیچ‌گاه به او لقب دروغگو و یا خالی‌بند ندهید و زمینه اینگونه تخیلات را در او از بین نبرید. برخی والدین با یک دید منفی با این موضوع برخورد می‌کنند و به جای هدایت رویاها در مسیر رشد و افزایش خلاقیت کودک، او را از خیال پردازی منع می‌کنند.

کودک را درگیر قید و بندها نکنید:

اجازه دهید کودک به بازی‌هایی که دوست دارد بپردازد. او را زیاد از حد محدود نکنید. محدود کردن کودک باعث می‌شود که او بیشتر به دنیای خیالی خود پناه ببرد و از محیط و دنیای واقعی فاصله بگیرد. 

الگوهای خیالی او را بشناسید و کنترل کنید:

در بسیاری از مواقع کودکان به دلیل دیدن فیلم‌های تخیلی، کارتون‌ها و یا بازی‌های تخیلی به آن دنیا سفر می‌کنند و از دنیای واقعی دور می‌شوند. این‌گونه خیال‌پردازی‌ها کاملا طبیعی است اما در صورتی که مشاهده کردید این خیال‌پردازی و زندگی کردن در دنیای فیلم به رفتارها و عملکرد کودک شما صدمه وارد آورده است، می‌توانید مشاهده این نوع فیلم‌ها و یا بازی‌ها را محدود کنید.

زمان ارتباط با دنیای مجازی را کنترل کنید:

زمان ارتباط با دنیای مجازی باید محدود باشد و والدین باید با نظارت کامل برای کودکان برنامه منسجم روزانه تنظیم کنند تا مهارت‌های لازم در دنیای واقعی در کودکان پرورش یابد. یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری از افراط کودکان در این قضیه، تشویق آنها برای شرکت در بازی‌های گروهی و مشارکتی با گروه همسالان است.

از توهم‌زایی جلوگیری کنید:

اگر خیال‌پردازی در جنبه‌های مختلف مثبت صورت گیرد می‌تواند موثر واقع شود و به قوه تفکر و خلاقیت کودک شما کمک کند. معمولا در برخی مواقع که فرد کمبودهای عاطفی داشته باشد، خیال‌پردازی‌ها به سمت توهم‌زایی می‌روند. برای مثال کودک ممکن است تصور کند که والدین او اشخاص دیگری هستند و یا خودش شرایط دیگری دارد، که این حالت زنگ خطری برای والدین است و نشان می‌دهد والدین وظایف‌شان را نسبت به کودک درست انجام نداده‌اند.

بستر را برای خیال‌پردازی‌های مثبت فراهم کنید:

نگرش والدین نسبت به خیال‌پردازی کودک باید مثبت شود و خیال‌پردازی را یک امر منفی تلقی نکنند. خیال‌پردازی به خصوص اگر خیال‌پردازی‌های شغلی باشد، می‌تواند منجر به پیشرفت‌های شغلی شود، بنابراین والدین باید بسترهایی که کودک برای خیال‌پردازی نیاز دارد را فراهم کنند. 

فراهم کردن اسباب‌بازی‌های ابتکاری:

کودک خود را تشویق کنید که با اسباب‌بازی‌های سازنده و ابتکاری بازی کند. مانند لگوها و اسباب‌بازی‌هایی که با کمک قطعه‌های مختلف می‌توان ماشین، خانه، هواپیما و... ساخت.

زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانید:

در حد امکان زمان بیشتری را با کودک خود در طبیعت سپری کنید. او را با ناشناخته‌ها آشنا کنید و به او اجازه کشف چیزهای جدید را بدهید. اینگونه به او فرصت می‌دهید که در دنیای واقعی نیز سیر و سفر داشته باشد و تجربه کسب کند.

«خیال‌پردازی بیمارگونه» 

اگر تعداد خیال‌پردازی کودک شما زیاد شد و یا در مکان‌های نامناسب به خیال‌پردازی پرداخت باید نگران شوید. مثلا بسیاری از کودکان در کلاس درس نیز درگیر این خیال‌پردازی‌ها هستند و تمرکز خود را از دست می‌دهند. این کودکان دچار خیال‌پردازی بیمارگونه هستند. در کودکانی که مشکل کم‌توجهی دارند، این مسئله زیاد دیده می‌شود و نیاز به مداخله درمانی دارد و باید با یک روانپزشک کودک مشورت نمایید.

سوالات مشابه

آمار سوال

۴۵ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه