برو به محتوای اصلی
پریسا رزازی
کارشناسی ارشد IT -کارشناس توسعه کسب و کار اسنپ تریپ
۴ سال پیش پرسیده شده

بهترین پنل و سرویس برای تحلیل رفتار کاربر چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

دانیال نوری
مدیر محصول @دلیوری هیرو

تحلیل رفتار کاربر چند مرحله و روش داره و رایج‌ترین روش اون ریسرچ و آنالیز کلیک و حرکت کاربرا توی وبسایت یا اپلیکیشن موبایل هست. از روش‌های دیگه میشه به A/B تست، Framing و... اشاره کرد اما با توجه به سوال مطرح شده به مورد اول فقط میپردازم.

برای تحلیل رفتار کاربران توی پلتفرمای مختلف بسته به نیاز، از سرویس‌های مختلفی میشه استفاده کرد. تقریبا همه گوگل آنالتیکس رو میشناسن، پس من سعی میکنم سرویس‌های به دردبخور اما ناشناخته‌تر رو معرفی کنم که ریسک کمتری در تحریم کردن ایران دارن!

1- Heap Analytics۱۹۰: ابزار مورد علاقه‌ی خودم! هیپ ویژگی‌های شاخصی داره که باعث میشه برای کسی که میخواد تخصصی دیتا رو تحلیل کنه بتونه به سادگی به هدفش برسه. تمامی ریپورت‌هایی که توی آنالتیکس گوگل دارین رو توی هیپ هم میتونین داشته باشین، با این تفاوت که امکان نوشتن SQL رو هم به شما میده و میتونین هر داده‌ای که میخواین رو از یوزرهاتون استخراج کنین. مشابه گوگل، میتونین واسه‌ی کاربرا نشانه‌هایی تعبیه کنین، بر اساس کانالی که ازش اومدن، نوع کاربر توی سیستمتون و... و دسته‌های مختلف رو به صورت مجزا تحلیل کنین. پنلشون هم ساده و قابل فهم هست و تا 50 هزار کاربر، هیچ هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت.

این نمایی از پنل هیپ هست، این قسمت برای ترسیم قیف خرید (یا هر قیف دیگه‌ای که مایلید رسم کنید!) استفاده میشه.

بهترین پنل و سرویس برای تحلیل رفتار کاربر چیست؟

2- Crazyegg۱۴۲: بهترین ابزار شناخته شده برای ترسیم Heatmap به حساب میاد. استفاده‌ی این پلتفرم بیشتر برای تیم‌های دیزاین و تجربه کاربری استفاده میشه و از این طریق میتونن مسیر رفت و آمد کاربرا رو توی یک صفحه/ کل سایت بررسی کنن و بر اساس اون تصمیم بگیرن کارآیی یک صفحه در چه حدی هست. برای مثال، اگر صفحه کمپین شما زیادی طولانی باشه و کاربرا حوصله‌اش رو نداشته باشن به سادگی از طریق Crazyegg مشخص میشه.

 

3- Appsee۱۲۲: مشابه Crazyegg بیشتر روی نقشه گرما(!) متمرکز هستن اما به صورت تخصصی برای اپلیکیشن موبایل هستن و همچنین آمارهایی رو برای تعداد کرش‌های اپ، ارورهای به وجود اومده و... رو هم ارائه میدن. قیمت پایین از بهترین ویژگی‌های این نرم افزاره!

 

در مجموع با توجه به نیاز بیزنس خودتون، باید یک نوع تحلیل رو انتخاب کنید و از ابزارهای اون نوع تحلیل بهترین رو پیدا کنید. تقریبا همه‌ی این ابزارها ویژگی‌های مشابهی رو ارائه میدن و مهمتر از ابزار، تحلیلی هست که میخواید انجام بدید.

داده پردازان راستین
راهکارهایی برای تجارت الکترونیک

علاوه بر پلتفرم‌هایی که معرفی شد می‌تونم Hotjar ۱۴۲رو هم معرفی کنم. نقشه حرارتی، ابزار ردیابی بازدیدکنندگان، ویجت گرفتن فیدبک از کاربران، قیف تبدیل، سرویس آنالیز فرم و... از جمله امکانات hotjar هست.