برو به محتوای اصلی
زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی
۳ سال پیش پرسیده شده

برای بستن منافذ پوست چه کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی

به دلایل مختلفی ممکن است منافذ پوست صورت شما باز شده باشد. این امر بر روی زیبایی شما تاثیر منفی می‌گذارد و اصلا خوشایند نیست. برای کوچک کردن و از بین بردن این منافذ باز پوست می‌توان کارهای زیر را انجام داد:

1. پاکیزه نگه داشتن پوست:

آلودگی‌‌هایی که در هوا وجود دارند باعث می‌شوند که منافذ پوست شما مسدود شده و آنها را گشاد می‌کنند و باعث می‌شوند که آنها بیشتر دیده شوند. بنابر این شستشوی مرتب پوست یکی از راهکارهای ابتدایی در جهت پیشگیری و از بین بردن منافذ باز پوست است. مخصوصا قبل از خواب این کار را انجام دهید تا کثیفی و چربی از روی پوست پاک شوند. برای شستشوی پوست باید شوینده‌ای ملایم و متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید. برای پوست‌های چرب و مختلط، بهتر است از شوینده‌ای استفاده کنید که بتواند چربی اضافه سطح پوست را پاک کند. توصیه می‌شود که دوبار در روز، صبح و شب، صورت خود را با شوینده مناسب بشویید. افرادی که پوست خشک دارند باید از شستشوی زیاد پوست خود بپرهیزند و از شوینده‌های غیر صابونی استفاده نمایند.

2. پیش از استفاده از کرم‌های آرایشی از مرطوب‌کننده استفاده کنید:

استفاده از کرم‌پودرها و انواع کرم‌های آرایشی باعث می‌شود که این مواد در داخل منافذ پوست نفوذ کرده و این منافذ را باز کنند. اگر قبل از استفاده از این کرم‌ها، صورت خود را مرطوب نمایید از باز شدن منافذ پوست جلوگیری می‌شود و حتی کرم روی پوست شما بهتر دیده می‌شود.

برای بستن منافذ پوست چه کنیم؟

3. با پوست خود با خشونت رفتار نکنید:

باید با پوست صورت خود با ملایمت و به دور از خشونت رفتار کنید. و از لایه‌برداری بیش از اندازه بپرهیزید. در غیر اینصورت منافذ پوست شما به صورت دائمی باز خواهد ماند و همچنین پوست شما زودتر چروک خواهد شد. رفتارهای خشن با پوست باعث می‌شود که جوش بر روی پوست شما نمایان شود. برای از بین بردن منافذ باز پوست نیز باید با پوست به ملایمت رفتار کرد.

4. استفاده از ماسک صورت:

بهتر است که هر ماه و یا هر 6 هفته یک بار عمل لایه‌برداری و پاک‌سازی پوست را انجام دهید. انجام این کار باعث می‌شود که منافذ پوست شما تمیز شود و پوست شما تمیزتر و سالم‌تر به نظر برسد. وقتی لایه‌برداری می‌کنید، سلول‌های مرده‌ی پوست را برمی‌دارید. این باعث می‌شود تا پوست ظاهر خیلی زیبایی پیدا کند. این کار باعث می‌شود که پوستتان نیز دیر چروک شود. لایه‌برداری پوست صورت را می‌توان به روش‌های مختلفی از جمله فیزیکی و شیمیایی انجام داد.

5. آب‌رسانی به پوست:

در ابتدا توصیه می‌شود که به مقدار زیادی آب بنوشید، این کار کمک می‌کند که به پوست شما ‌آب‌رسانی شود. می‌توانید از سرم آب‌رسان نیز بر روی پوست خود استفاده کنید، سرم آب‌رسان پوست را متورم و در نتیجه منافذ باز پوست را کوچک می‌کند. اگر پوست خود را به صورت مرتب لایه‌برداری کنید این آب‌رسانی تاثیر بیشتری بر روی پوست شما خواهد گذاشت.

6. استفاده مداوم از مرطوب‌کننده:

هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید، در غیر اینصورت شرایط پوست شما خوب نخواهد بود. عدم استفاده از مرطوب‌کننده باعث خشک شدن پوست صورت و در نتیجه باز شدن و بزرگ شدن منافذ پوست شما می‌شود. به این دلیل که با خشک شدن پوست، چربی پوست زیاد ترشح می‌شود و باعث می‌شود که در منافذ باز پوست نفوذ کرده و آنها را گشاد نماید. سعی کنید که از مرطوب‌کننده‌های باکیفیت استفاده نمایید.

7. استفاده مداوم از کرم‌ ضد آفتاب:

اشعه‌های ماوراء بنفش کلاژن و الاستین پوست را تجزیه می‌کند. این کار منافذ را بزرگ‌تر می‌کند. بهترین راه برای جلوگیری از بزرگ‌شدن منافذ این است که از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب باعث می‌شود که این اشعه به پوست شما نرسد و باعث سالم ماندن پوست شما می‌شود. سعی کنید از کرم‌های بدون چربی استفاده کنید، زیرا اگر ضد آفتاب چرب باشد، می‌توانند منافذ باز پوست را بزرگ‌تر کنند. در این موارد از زیرسازی، فونداسیون و یا پودر مات استفاده کنید. اگر از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید باید از کرم‌های آرایشی اسفاده کنید که SPF در آنها وجود داشته باشد.

8. بخور:

یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای درمان و بستن منافذ باز پوست و همچنین از بین بردن جوش‌های سر سیاه استفاده از بخور است. بخور همیشه در دسترس بوده و کارایی لازم را دارد. برای بخور دادن باید ابتدا پوست صورت را با آب و صابون و با استفاده از لیف بشویید سپس در ظرفی که امکان بخور در آن وجود داشته باشد آب را جوش آورده، مقتی آب به جوش آمد آن را از روی شعله بردارید و صورت خود را به مدت 3 الی 5 دقیقه با آن بخور دهید.برای بخور دادن بهتر است که از گیاهان معطری مثل بابونه و نعنا استفاده نمایید. بعد از بخور می‌توانید از انواع ماسک‌ها استفاده کنید تا بسته شدن منافذ پوست شما سریع‌تر انجام شود. با بخور دادن مداوم هفته‌ای 2 الی 3 مرتبه، می‌توانید تاثیر آن را بر روی پوست خود ببینید. 

برای بستن منافذ پوست چه کنیم؟

9. درمان با لیزر:

در صورتی که فکر می‌کنید از درمان‌های دیگر نتیجه‌ای نگرفتید می‌توانید لیزردرمانی را امتحان کنید. درمان با استفاده از لیزرهای غیر فرسایشی باعث می‌شود که در پوست کلاژن ساخته شود. کلاژن ماده‌ای است که باعث کوچک‌تر شدن منافذ پوست می‌شود و پوست را پر می‌کند. درمان منافذ باز پوست به روش لیزردرمانی بسیار سریع انجام می‌شود.

10. استفاده از ما‌سک‌ها و مواد طبیعی:

یکی از راه‌های ساده و ارزان برای درمان منافذ باز پوست شما، استفاده از ماسک‌های طبیعی می‌باشد. درمان‌های خانگی مانند ماسک در بلندمدت می‌توانند خیلی مؤثر باشند. ماسک می‌تواند منافذ را کوچک‌تر کند. با استفاده از ماسک‌های طبیعی می‌توانید مشکلات دیگری را که در پوست شما وجود دارد هم از بین ببرید. بسیاری از ماس‌های خانگی باعث می‌شوند که چربی‌ها از منافذ پوست خارج شود و در نتیجه منافذ کوچک شود. با توجه به نوع پوست خود باید ماسک مناسب را انتخاب نمایید.

مواد و ماسک‌هایی طبیعی برای بستن منافذ باز پوست صورت:

  • سرکه سیب: استفاده از سرکه سیب PH پوست شما را تنظیم می‌کند و در ‌صورتی که پوست شما اسیدی و قلیایی شدید باشد آن را خنثی می‌کند. سرکه خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضدالتهابی دارد و میکروب‌ها را از روی پوست شما پاک می‌کند و باعث می‌شود که پوست شما پاکیزه شود. برای استفاده از سرکه سیب باید آن را با مقداری آب مخلوط کنید تا پوست شما را نسوزاند. با استفاده از یک پنبه این محلول را بر روی پوست خود بمالید و اجازه دهید تا خشک شود سپس با آب صورت خود را بشویید.
  • سفیده تخم‌مرغ: سفیده تخم‌مرغ یکی از موادی است که باعث بسته شدن و کوچک شدن منافذ باز پوست می‌شود. همچنین این ماده باعث می‌شود که چربی‌های اضافه از روی پوست شما پاک شود. سفیده تخم‌مرغ را هم بزنید و مقداری از آن را بر روی پوست خود ماساز دهید، اجازه دهید که این ماده بر روی پوست شما خشک شود و در حدود نیم ساعت بماند. سپس می‌توانید پوست خود را با آب ولرم بشویید. همچنین می‌توانید سفیده تخم‌مرغ را به همراه مقدار کمی آبلیمو استفاده کنید. بدین صورت که سفیده تخم‌مرغ را با آبلیمو مخلوط کنید و به وش قبل استفاده نمایید. از این ماسک می‌توانید 2 الی 3 بار در هفته استفاده کنید.
  • ماسک عسل، آبلیمو و گوجه‌فرنگی: عسل ماده‌ای است که برای درمان بسیاری از التهابات و مشکلات پوستی از آن استفاده می‌شود. گوجه‌فرنگی سرشار از آنتی‌اکسیدان بوده و برای بستن منافذ پوست بسیار مفید است. آبلیمو هم ماده‌ای است که باعث تنظیم کردن PH پوست شده و آن را از حالت اسیدی و یا بازی خارج می‌کند. برای درست کردن این ماسک ابتدا یک عدد گوجه فرنگی را له کرده و آب آن را با استفاده از صافی بگیرید، سپس مقداری عسل و آبلیمو به آن اضافه کنید و بگذارید که چند دقیقه بماند تا باهم خوب مخلوط شوند. این ماسک را بر روی صورت بمالید و بگذارید که نیم ساعت بر روی پوست شما بماند، سپس پوست خود را با آب ولرم بشویید.
  • گلاب: گلاب یکی از مواد شگفت‌انگیز برای از کاهش منافذ باز پوست است. گلاب خاصیت ضد التهابی و ضدعفونی کنندگی داشته و قطر منافذ پوست را به طرز عجیبی کاهش می‌دهد. مقداری گلاب را به وسیله پنبه بر روی پوست صورت ماساژ دهید، اجازه دهید که نیم ساعت بماند تا خشک شود سپس با آب صورت خود را بشویید. البته می‌توانید گلاب را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا اثر سوزانندگی نداشته باشد.
  • ماسک جوانه گندم: جوانه گندم یک ماده بسیار مغذی است که قط سلول‌های سطحی پوست را به شدت کاهش می‌دهد. برای درست کردن این ماسک باید مقداری جوانه گندم خشک را آسیاب کنید و سپس با مقداری شیر ترکیب کنید تا به صورت خمیر درآید. این ماسک را بر روی صورت بمالید و بگذارید که به مدت نیم ساعت بر روی پوست شما بماند، سپس با آب ولرم به خوبی صورت خود را بشویید. می‌توانید از این ماسک 2 بار در هفته استفاده کنید تا شاهد بسته شدن منافذ پوست خود باشید.
  • ماسک جوش شیرین: جوش شیرین یک لایه‌بردار طبیعی برای پوست محسوب می‌شود. این ماده آلودگی‎ها و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و پوست را مجبور می‌کند تا لایه جدیدی بسازد. همچنین این ماده PH پوست را تنظیم کرده و آن را از حالت اسیدی و یا قلیایی به حالت خنثی تبدیل می‌کند. برای درست کردن این ماسک باید مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند، این خمیر را بر روی پوست خود بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند تا خشک شود. سپس پوست خود را با آب ولرم به خوبی بشویید. می‌توانید از این ماسک دوبار در هفته استفاده کنید تا تاثیر آن را مشاهده نمایید.
  • یخ: برای اینکه منافذ باز صورت را ببندید می‌توانید به آسانی تنها از یک تکه یخ استفاده کنید. یک تکه یخ را به آرامی بر روی پوست صورت خود بمالید، ممکن است ابتدا کمی احساس سوزش و سرما داشته باشید اما به مرور این حس از بین می‌رود. استفاده از یخ باعث اقباض منافذ پوست می‌شود و به مرور زمان این انقباض دائمی شده و منافذ پوست بسته می‌ماند. بهتر است 2 الی 3 بار در هفته از یخ استفاده کنید.
  • ماسک زردچوبه و آبلیمو: زردچوبه خاصیت جوان‌سازی پوست را دارد و باعث می‌شود که پوست شما سلول‌های جدید بسازد. همچنین این ماده قطر دهانه سلول‌ها را کم می‌کند و باعث می‌شود که منافذ پوست شما بسته شود. برای ساخت این ماسک باید مقداری زردچوبه را با کمی عصاره لیمو تازه مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآیدریال این ماسک را بر روی پوست صورت بمالید و بگذارید که کمی بماند، سپس صورت خود را با آب ولرم به خوبی بشویید تا رنگ زرد بر روی پوست شما باقی نماند.
  • ماسک نارنج و گلاب: ماسک آب نارنج و گلاب یک ماسک شناخته شده برای ترمیم منافذ پوست است و یکی از قدیمی‌ترین روش‌های بستن این منافذ محسوب می‌شود. مقداری آب نارنج تازه را با گلاب مخلوط کرده و با استفاده از پنبه بر روی پوست خود بمالید. بگذارید تا کمی بماند و خشک شود سپس پوست خود را با آب ملایم بشویید.
  • ماسک جو دو سر: ماسک جو دوسر برای لایه‌برداری ملایم پوست، از بین بردن جوش‌های سرسیاه، بستن منافذ باز پوست و برای کنترل چربی اضافی پوست به کار برده می‌شود. البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که برای پوست‌های حساس نیز تاثیر دارد. برای تهیه ماسک جو دوسر به پنج قاشق عسل، دو قاشق غذاخوری پودر جو دوسر و دو قاشق غذاخوری شیر نیاز دارید. همه مواد را باهم مخلوط کنید و به مدت یک ساعت در یخچال نگهداری کنید. بهتر است ابتدا پوست را خوب بشویید بخور دهید و سپس از این ماسک استفاده کرده و پوست را به صورت حرکت دایره‌ای ماساژ دهید. بگذارید که این ماسک 15 الی 30 دقیقه بر روی پوست شما بماند سپس با آب سرد بشویید. از این ماسک یک یا دوبار در هفته استفاده نمایید.
برای بستن منافذ پوست چه کنیم؟

لوسیون‌های بسیار موثری می‌توانید برای از بین بردن منافذ باز پوست صورت خود درست کنید:

1) لوسیون بادرنجبویه و گلاب:

مواد لازم برای تهیه این لوسیون: الکل سفید 5 قاشق غذاخوری، عرق بادرنجبویه 5 قاشق غذاخوری، گلاب 5 قاشق غذاخوری، گلیسرین یک قاشق غذاخوری.

برای تهیه این لوسیون باید تمام مواد را باهم ترکیب کنید و در ظرفی بریزید. ظرف حاوی لوسیون را در جایی تاریک و خنک نگهداری کنید. برای استفاده از این لوسیون باید ابتدا پوست خود را بخور دهید سپس با استفاده از پنبه این ماده را بر روی پوست خود ماساژ دهید و بعد از 10 دقیقه صورت را با آب سرد بشویید. می‌توانید روزی یک بار از این لوسیون استفاده نمایید.

2) لوسیون رازیانه و گلاب:

مواد لازم برای تهیه این لوسیون: آب مقطر 5 قاشق چای‌خوری، الکل سفید 5 قاشق غذاخوری، عرق رازیانه 5 قاشق غذاخوری، گلاب 3 قاشق غذاخوری، بوراکس یک قاشق مرباخوری.

برای تهیه این لوسیون باید تمام مواد را باهم ترکیب کنید و در ظرفی بریزید. ظرف حاوی لوسیون را در جایی تاریک و خنک نگهداری کنید. برای استفاده از این لوسیون باید ابتدا پوست خود را بخور دهید سپس با استفاده از پنبه این ماده را بر روی پوست خود ماساژ دهید و بعد از 10 دقیقه صورت را با آب سرد بشویید. می‌توانید روزی یک بار از این لوسیون استفاده نمایید.

میکرو نیدلینگ:

جهت درمان منافذ باز پوستی استفاده از روش و دستگاه ار اف فرکشنال و میکرونیدلینگ با دستگاه دکتر پن توصیه میشه. در هر دو روش با ایجاد صدمه‌های سطحی خود خواسته به پوست باعث میشیم که مغز تصور کنه مشکل بزرگی در اون ناحیه بوجود اومده و به جای سلول‌های از بین رفته که تعدادشون کمه، دستور ساخت میلیون‌های سلول دیگه بده که باعث رفع مشکلات پوستی، چین و چروک و منافذ باز پوست میشه.

سوالات مشابه

آمار سوال

۳٬۵۴۹ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه