برو به محتوای اصلی
مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی
۳ سال پیش پرسیده شده

دلیل گریه نوزاد در خواب چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

در روزهای اولیه تولد نوزاد زیاد گریه نمی‌کند و اغلب در طول شب راحت می‌خوابد. بعد از گذشت چند هفته گریه‌های نوزاد شروع می‌شود، به خصوص در هفته ششم بعد از تولد. این گریه‌ها باعث ترس بسیاری از والدین می‌شود و آنها را نگران می‌کند. اما باید بدانید که این قضیه تنها در مورد نوزاد شما وجود ندارد و امری طبیعی بین نوزادان است.

دلیل گریه نوزاد در خواب چیست؟

دلایل گریه نوزاد در هنگام خواب:

 • دلایل خطرناک: ابتدا علت‌هایی که خطرناک هستند را بررسی کنید و در صورت رد شدن آنها سراغ بقیه موارد بروید. این علت‌ها عبارتند از عفونت گوش، عدم هوشیاری در طول روز، ناتوانی در شیرخوردن و... در بسیاری از موارد که کودک دستش را به سمت گوشش می‌برد و آن را می‌مالد نشان‌دهنده عفونت گوش است. برای تشخیص این موارد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • کولیک: اغلب گریه‌ها و ناآرامی‌های کودک در طول شب به دلیل کولیک است. در واقع همه نوزادان گریه می‌کنند و بطور متوسط هر کودک در هر روز حدود دو ساعت و نیم گریه می‌کند. اما کودک مبتلا به کولیک، علاوه بر گریه‌های ممتد، کاملا ناآرام و ناراحت است. او ممکن است بطور متناوب پاهایش را جمع کرده و دراز کند و دفع گاز داشته باشد. کولیک اغلب بین ساعت 6 عصر و نیمه شب رخ می‌دهد. گرچه ممکن است هر زمانی ایجاد شود اما معمولا عصرها و شب‌ها تشدید می‌شود. معمولا کولیک در نوزادان از حدود 2 تا 4 هفتگی ایجاد می‌شود و حداکثر تا سن 6 یا 9 ماهگی ادامه دارد. کولیک درمان خاصی ندارد، برای اینکه کودک بهتر شود می‌توانید شکم او را گرم نگه دارید، آروغش را بگیرید و از غذاهای نفاخ دوری کنید زیرا ممکن است علت آن گازهای روده‌ای باشد. البته ذکر این نکته لازم است که در زمان بروز دردهای کولیکی در ماه‌های اول زندگی، اگر پدر کودک را در آغوش را بگیرد، وضعیت بچه بهتر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که در آغوش گرفتن کودک توسط پدر هنگام بی‌قراری، بی‌تابی و گریه، منجر به کاهش گریه و بی‌قراری‌های شبانه می‌شود.
 • درد در بدن: ممکن است وجود درد در قسمت‌های مختلف بدن کودک باعث بیدار شدن او از خواب و علت گریه او باشد. برای تشخیص این قضیه نیز باید به پزشک مراجعه کنید تا با معایه کودک، علت وجود درد را پیدا کند.
 • سفت بودن پوشک: گاهی اوقات سفت بودن پوشک نوزاد او را آزار داده و باعث بیداری او و گریه او می‌شود. باید دقت کنید که پوشک نوزاد را نه زیاد شل و نه زیاد سفت ببندید.
 • کثیف بودن پوشک: در بسیاری از موارد کودکان به محز اینکه پوشک خود را خیس می‌کنند احساس ناآرامی و ناراحتی کرده و گریه سر می‌دهند. در این مواقع باید به سرعت پوشک کودک خود را عوض کنید تا او بدخواب نشود. این موضوع می‌تواند برعکس باشد و کودکی پوشک گرم و مرطوب خود را دوست داشته باشد و بعد از اینکه پوشک نوزاد را تعویض می‌کنید، نوزاد عصبانی شده و احساس سردی می‌کند و شروع به گریه کردن می‌کند.
 • مناسب نبودن دمای محیط: اگر دمای محیطی که نوزاد در آن خواب است بسیار گرم و یا سرد باشد باعث می‌شود که کودک خوابی آرام نداشته باشد. در مواردی این نامناسب بودن دمای محیط باعث می‌شود که کودک از خواب بیدار شده و شروع به گریه کند در این موارد مادر می‌تواند با تنظیم دمای محیط، کودک را به خوابی آرام دعوت نماید.
 • دندان درآوردن: یکی دیگر از دلایلی که در بیداری شبانه کودکان و گریه ناگهانی آنها موثر است، دندان درآوردن نوزاد است. ممکن است نوزاد شما در حال درآوردن اولین دندان خود باشد، در این صورت او بسیار بی‌قرار شده و ترشح بزاق نیز دارد و همچنین بسیاری از شب‌ها به دلیل درد و خارش لثه ناگهان از خواب می‌پرد و شروع به گریه می‌کند. برای این کودکان ژل‌های مخصوص لثه تجویز می‌شود که آنها را آرام کرده و درد و خارش را از آنها دور می‌کند.
 • نوع تغذیه: گاهی اوقات نیز این گریه‌ها و بی‌قراری‌های شبانه می‌تواند به دلیل نوع تغذیه کودک و ناشی از نفخ باشد، در این مواقع استفاده از عرق نعنا هم می‌تواند به خواب کودک بسیار کمک کند.
 • پرخوری: در بسیاری از مواقع پرخوری کودک باعث می‌شود که او دچار شکم‌درد شده و ناگهان از خوا بپرد و شروع به گریه کند.
 • تشنگی: کودکان ممکن است در هنگام خواب دچار تشنگی شوند و چون نمی‌توانند این خواسته خود را بیان کنند، گریه سر می‌دهند و بی‌قراری می‌کنند. در این لحظه مادر باید مقداری آب با دمای محیط به کودک بدهد تا تشنگی‌اش برطرف شود و بتواند راحت بخوابد.
 • خواب دیدن: نوزادان نیز مانند ما خواب می‌بینند. حتی می‌توانند کابوس ببینند و این قضیه آنها را بترساند. در نتیجه از خواب بیدار شده و گریه می‌کنند. در این مواقع مادر با در آغوش گرفتن کودک می‌تواند به او آرامش دهد و ترس و تنش را از او دور کند.
 • بروز هیجانات: برخی از کودکان در سنین بالاتر به دلیل هیجاناتی که در طول روز دارند و یا شیطنت و بازیگوشی‌ای که در وجودشان است دچار این حالت می‌شود، از خواب می‌پرند و گریه می‌کنند. در واقع این هیجانات بر روی خوابشان نیز تاثیر می‌گذارد.
دلیل گریه نوزاد در خواب چیست؟

این نکته را در نظر داشته باشید که هنگامی که نوزاد شما گریه می‌کند، می‌خواهد با شما ارتباط بر قرار کرده و به شما چیزی را بگوید. در اغلب موارد که گریه نوزاد به دلیل درد و بیماری نباشد، در آغوش گرفتن او به وسیله مادر و نوازش او به آرام کردن و کاهش گریه‌های شبانه او می‌انجامد. معمولا علت مهمی برای گریه‌های شبانه نوزاد وجود ندارد، و موارد خاصی که گفته شد در تعداد کمی از نوزادان صدق می‌کند.

دقت کنید که در هنگام گریه آیا دست‌ها و پاهای نوزاد به شدت می‌لرزد یا خیر. در برخی مواقع این لرزش‌ها نشان‌دهنده تشنج خفیف است و باید به پزشک مراجعه کنید تا برای بررسی‌های بیشتر از کودک شما نوار مغزی گرفته شود.

اگر گریه‌های شبانه کودک شما ادامه‌دار شد و به صورت ممتد رخ داد، بهتر است که کودک را نزد یک متخصص اطفال ببرید تا به صورت کامل و از همه جنبه‌ها مورد معاینه قرار بگیرد.