برو به محتوای اصلی
محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی
۳ سال پیش پرسیده شده

بهترین غذاهای کمکی برای نوزاد چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

همواره توصیه می‌شود که دادن مواد غذایی به کودک را از سن 6 ماهگی و در کنار شیر مادر آغاز کنید. کودکان اغلب حجم زیادی از غذای کمکی را نمی‌خورند و ترجیح می‌دهند از شیر مادر خود تغذیه کنند. باید توجه داشته باشید که غذای کمکی، مکمل شیر مادر است و نباید کودک را مجبور کنید که آن را بخورد. بهترین زمان برای اینکه به کودک خود غذای مکمل را بدهید وقتی است که کودک از شیر مادر تغذیه کرده است و اشتهای کمتری دارد. غذای کمکی نباید باعث شود که اشتهای کودک نسبت به شیر مادر کم شود. در سن 6 تا 8 ماهگی دو تا سه بار در روز، در سن 9 تا 24 ماهگی سه تا چهار بار در روز غذای کمکی را به کودک خود بدهید.

شروع غذای کمکی کودک باید با ساده‌ترین مواد غذایی باشد. این مواد غذایی باید هم انرژی مورد نیاز کودک را تامین نمایند و هم در عین حال کمترین اثر آلرژنی را داشته باشند. 

بهترین غذاهای کمکی برای نوزاد چیست؟

تعدادی غذای کمکی به همراه دستور تهیه آنها به شرح زیر است:

1) فرنی:

اولین غذایی که به عنوان غذای کمکی می‌توانید به کودک ‌بدهید فرنی است. فرنی را می‌توان به سادگی به یکی از دو روش زیر درست کرد:

  • مقدار یک قاشق مرباخوری آرد برنج را ابتدا با کمی آب و نصف قاشق مرباخوری شکر بپزید، سپس 5 قاشق مرباخوری شیر به آن اضافه کنید و بگذارید کمی دیگر بر روی گاز بماند. میزان سفتی آن باید کمی بیشتر از شیر مادر باشد. بهتر است که فرنی را با شیر خود درست کنید و اگر از شیری غیر از شیر مادر استفاده می‌کنید، از قبل آن را بجوشانید.
  • ابتدا 120 سی‌سی یا نصف لیوان معمولی شیر پاستوریزه را 10 دقیقه بجوشانید، سپس مقداری آب جوشیده خنک شده را به آن بیافزایید تا دوباره مقدار آن 120 سی‌سی شود. در این مرحله یک قاشق مرباخوری آرد برنج و نصف قاشق مرباخوری شکر را به آن اضافه کنید و بگذارید روی حرارت بماند تا به غلظت مورد نظر برسد.

2) حریره بادام:

برای تهیه حریره بادام باید مقداری بادام را پوست بگیری و آنها را آسیاب کنید. طرز تهیه حریره بادام همانند فرنی است ولی علاوه بر شکر و آرد برنج به میزان یک قاشق مرباخوری بادام آسیاب شده نیز باید به آن اضافه کنید. بهتر است که فرنی و حریره بادام به صورت یک روز در میان به کودک داده شود.

3) سوپ:

برای درست کردن سوپ باید از مقدار کمی گوشت بدون چربی استفاده کنید، تقریبا به اندازه یک تخم مرغ متوسط. اولویت‌بندی در استفاده از نوع گوشت به ترتیب گوشت گوسفند، گوشت مرغ و گوشت گوساله است.

برای درست کردن یک سوپ ساده ابتدا گوشت را کمی بپزید سپی به میزان یک قاشق مرباخوری برنج و یک سوم هویج متوسط را به آن اضافه کنید. بگذارید تا این مواد به طور کامل بپزد. بعد از اینکه تمام مواد پخت باید سوپ را میکس کنید تا مثل فرنی نرم و لطیف شود و به غلظت آن برسد.

می‌توانید مواد تشکیل‌دهنده سوپ را تغییر دهید، ترکیبات زیر نیز برای یک سوپ ساده مناسب هستند:

  • گوشت مرغ، هویج، برنج، جعفری و سیب زمینی
  • گوشت گوسفند، لوبیا سبز، برنج، گشنیز و گوجه فرنگی
  • گوشت گوساله، کدو حلوایی، جعفری، سیب زمینی و گوجه فرنگی

می‌توانید مقدار کمی پیاز رنده شده و یا خرد شده نیز به سوپ اضافه کنید تا بوی گوشت را بگیرد. همچنین می‌توانید چند قطره آب نارنج تازه با آب لیموترش تازه به سوپ اضافه کنید تا طعم سوپ را بهتر کند و میزان جذب آهن را افزایش دهد. نباید نمک، شکر و یا هر نوع چاشنی دیگر را به سوپ اضافه کنید.

هر سه روز یک بار نوعی سبزی به سوپ اضافه کنید مثل جعفری، گشنیز، لوبیاسبز، کدوسبز، کرفس و... اسفناج تا یک سالگی مجاز نبوده و نباید به سوپ شیرخوار اضافه شود. بهتر است کدو، کرفس و لوبیا سبز را اول بپزید و بعد به سوپ اضافه کنید. توجه کنید که سبزی‌ها را در آخرین لحظات پخت سوپ اضافه کنید. درب ظرفی که سوپ در آن قرار دارد را به خوبی ببندید تا ویتامین‌های آن از بین نرود.

4) پوره سیب زمینی:

برای درست کردن پوره سیب زمینیف یک سیب زمینی متوسط را به خوبی بشویید و با پوست بپزید. بعد از آنکه خوب پخت، پوست آن را جدا کنید و به آن به میزان یک قاشق مرباخوری کره اضافه کنید، این مخلوط را له کنید و به آن کم‌کم شیر پاستوریزه که از قبل جوشانده‌اید را اضافه کنید. به میزانی شیر اضافه کنید که پوره شما به علظت و نرمی مورد نظرتان برسد.

5) پوره هویج:

برای تهیه پوره هویج نیز همانند پوره سیب زمینی عمل می‌کنیم. با این تفاوت که ابتدا یک هویج متوسط را خوب شسته و پوست می‌کنیم، سپس آن را می‌پزیم. باقی مراحل اضافه کردن کره و شیر نیز همانند پوره سیب زمینی است.