برو به محتوای اصلی
سوال
زیبایی
کامران هاشمی
برنامه نویس
۳ سال پیش پرسیده شده

چگونه غبغب را از بین ببریم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

«غبغب» به گوشتی گفته می‌شود که در امتداد فک پایین و گردن کشیده شده و افتاده یا شل باشد. اگر پایین گونه‌ها پوست شل باشد و یا اینکه پوست از فک آویزان باشد گفته می‌شود که غبغب ایجاد شده است. احتمال ایجاد غبغب در زنان بیشتر از مردان است و این عارضه بیشتر در سنین بالای 40 سال دیده می‌شود. ممکن است در سنین پایین‌تر هم کسی دچار غبغب گردد. افرادی که صورت پری دارند نسبت به افرادی که صورت لاغر  و استخوانی دارند دیرتر به این مشکل دچار می‌شوند. 

چگونه غبغب را از بین ببریم؟

غبغب بر روی حالت چهره تاثیر منفی گذاشته و آن را نازیبا می‌کند. غبغب درمان دارویی ندارد، ابتدا باید علت بروز غبغب را شناسایی کنید تا بتوانید آن را درمان کنید. برخی از دلایل بروز غبغب به شرح زیر است که هرکدام درمان خاصی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • سالخوردگی: با افزایش سن، کلاژن و الاستین موجود در پوست به شدت کاهش می‌یابد. این دو جزء پروتئینی برای استحکام و محکم بودن پوست لازم هستند. با از دست رفتن این دو، پوست شل می‌شود و تحت نیروی جاذبه زمین قرار گرفته به سمت پایین کشیده می‌شود و در پایین فک غبغب را ایجاد می‌کند. دلیل اصلی غبغب افزایش سن است.
 • ژنتیک: در بعضی از افراد ایجاد غبغب ژنتیکی است. به همین دلیل است که بعضی از افراد در سن پایین دچار غبغب می‌شوند. به عنوان مثال اگر یکی از والدین شما زودتر از موعد غبغب آورده باشد این احتمال وجود دارد که این مشکل برای شما نیز به وجود بیاید.
 • اثرات مخرب نور خورشید: وقتی برای مدتی طولانی در برابر اشعه خورشید قرار می‌گیریم، کلازن موجود دور پوست دچار آسیب می‌شود و همین امر باعث ایجاد غبغب می‌شود. توصیه می‌شود که در برابر آفتاب از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید حتی در روزهایی که هوا ابری است.
 • کار کردن طولانی مدت با کامپیوتر: طی تحقیقات انجام شده توسط محققان، کار کردن طولانی مدت با کامپیوتر که در بسیاری از شرکت‌ها رواج دارد شما را نه تنها در معرض غبغب افتاده قرار می‌دهد بلکه پوست گردن را شل و چروکیده می‌کند. برخید دیگر نیز گفته‌اند عوارض دیگری مانند چین و چروک صورت را نیز به همراه دارد.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث می‌شود که پوست شما افتادگی بیشتری پیدا کند. نیکوتین موجود در دود سیگار به کلاژن و الاستین پوست آسیب جدی می‌رساند و فرایند پیری را تشدید می‌کند. همچنین سیگار کشیدن باعث می‌شود رگ‌های خونی پوست باریک شده و گردش خون در بدن نیز دچار مشکل شود. با سیگار کشیدن، پوست از ویتامین A محروم مانده و دچار آسیب می‌شود.
 • اختلالات اسکلتی: در برخی افراد اختلال‌های اسکلتی وجود دارد و زوایای آناتومیک صورت در آنها استاندارد نیست. نیمه تحتانی صورت یعنی فک، لب پایین و چانه زوایای استانداردی دارد اما فردی که فک تحتانی کوچکی دارد، حالتی مثل غبغب پیدا می‌کند.
چگونه غبغب را از بین ببریم؟

برحسب هرکدام از دلایل گفته شده، درمان غبغب متفاوت است:

 • اگر علت بروز کوچکی یا عقب رفتگی فک پایین باشد، باید با عمل جراحی زیبایی آن را اصلاح کرد.
 • افرادی که ترکیبی از تجمع چربی و اختلال‌های اسکلتی دارند، علاوه بر انجام جراحی زیبایی باید از روش‌هایی مثل لیپولیز و لیپوساکشن و... استفاده کنند تا چربی‌های اضافه را از بین ببرند.
 • در افراد سالمند نمی‌توان غبغب را با لیزر و RF برطرف کرد و باید با استفاده از عمل جراحی پوست آنها را کشید. در این افراد با گذر زمان احتمال اینکه غبغب عود کند وجود دارد به این دلیل که روند پیری همچنان ادامه دارد.
 • مزوتراپی روش دیگری برای از بین بردن غبغب است. دزوکسی کولیک اسید نیز ترکیبی است که در مزوتراپی استفاده می‌شود و می‌توان به کمک آن چربی ناحیه از فک را از بین برد.
 • با کم کردن سیگار، کم کردن مدت کار با کامپیوتر، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مواردی این چنین که تحت کنترل انسان است، می‌توان به بهبود غبغب کمک کرد.
 • در طب سنتی (ابن سینا) حمام خشک یا سونا برای از بین بردن غبغب توصیه شده است. آن هم نه برای مدتی طولانی، بلکه فقط 8 دقیقه. البته در کنار آن باید رژیم غذایی و ورزش‌های مخصوص هم لحاظ کرد.

بهترین روش برای از بین بردن غبغب ورزش کردن است و با توجه به آنچه در طب سنتی گفته شده بهترین ورزش پیاده‌روی می‌باشد. برنج نیز از جمله مواد غذایی است که باعث تجمع چربی در ناحیه غبغب می‌شود و برای کسانی که استعداد غبغب دارند خوردن آن توصیه نمی‌شود. بهتر است چنین افرادی به جای خوردن برنج سفید، برنج سبوس‌دار بخورند زیرا سبوس جلوی تجمع چربی در ناحیه غبغب را می‌گیرد.

ورزش‌هایی که برای درمان غبغب مناسب هستند:

 1. یک تمرین بسیار موثر برای برطرف کردن غبغب این است که دهان خود را تا جایی که ممکن است باز کرده و هم‌زمان زبان خود را تا جای ممکن می‌توانید بیرون بیاورید، تصور کنید که می‌خواهید زبان را به چانه خود برسانید. 10 ثانیه خود را در این حالت نگه دارید و سپس به حالت اولیه بازگردید. این ورزش را ده بار پشت سر هم تکرار کنید. وقتی این ورزش را انجام می‌دهید به خوبی احساس می‌کنید که عضلات چانه و گردن شما کشیده شده و سفت می‌شود.
 2. یکی دیگر از حرکاتی که به از بین بردن غبغب کمک می‌کند، آویزان نگه داشتن سر است. برای انجام این ورزش روی تخت یا کاناپه دراز بکشید، طوری که سرتان از تخت آویزان بماند. چانه‌ خود را به سمت سینه بکشید و این خود را در این حالت 10 ثانیه نگه دارید، بعد به آرامی به حالت اولیه بازگردید، این حرکت را 10 بار در روز تکرار کنید.
 3. ورزش بالا بردن چانه از دیگر تمریناتی است که به سفت و قوی کردن عضلات صورت و گردن شما کمک می‌کند. برای انجام این ورزش صاف بایستید و پشت و گردنتان را صاف نگه دارید. چانه‌ خود را به سمت سقف بالا بکشید و نگه دارید در همین حالت لب‌هایتان را هم به حالت بوسه زدن جمع کنید. در این وضعیت 10 ثانیه بمانید و سپس به حالت اولیه بازگردید. این ورزش را 10 بار  تکرار کنید.
 4. ورزش دیگر چرخاندن گردن است که به رفع غبغب کمک می‌کند. برای انجام این تمرین صاف بایستید، سر خود را به بغل بچرخانید طوری که چانه شما به موازات شانه قرار بگیرد، دقت کنیدکه چشم‌های شما نیز به بغل نگاه کند تا دچار آسیب چشمی نشوید. سپس چانه را به آرامی پایین برده و سر خود را به طرف دیگر بچرخانید. این تمرین را 10 بار در روز انجام داده تا تاثیرگذار باشد.
 5. نام تمرین بعدی پلاتیسما است. این حرکت بر روی عضلات پایین فک تا گردن کار می‌کند. برای انجام این تمرین صاف بایستید و سر و گردنتان را صاف نگه دارید، لب‌ها را بر روی دندان‌های خود بالا بکشید و هم‌زمان گوشه‌های لب خود را پایین بیاورید، بدین صورت تاندون‌های فک خود را سفت می‌کنید. در این حالت 10 ثانیه بمانید و سپس به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.
 6. تمرین با استفاده از توپ تنیس نیز باعث می‌شود که غبغب شما درمان شود. برای این منظور یک توپ تنیس تمیز را جلوی گردن خود قرارا داده و تلاش کنید با چانه خود آن را نگه دارید. چانه خود را در آن حالت نگه دارید تا زمانی که احساس سوزش کنید سپس به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را 10 بار پشت سر هم و با رعایت فاصله زمانی مناسب تکرار کنید.
 7. تمرین دیگر این است که سر و گردن را صاف نگه دارید، فک پایین را به طرف جلو بکشید و هم‌زمان سرتان را تا جایی که ممکن است به عقب ببرید و به سقف نگاه کنید. تا جای ممکن دهانتان را باز کرده و همزمان فک پایین را به سمت جلو بکشید. بعد از چند ثانیه آرام دهانتان را بسته و به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را می‌توانید 10 الی 15 بار انجام دهید تا زمانی که ماهیچه‌های اطراف فک شما خسته شوند.
 8. پشت خود را صاف کنید و سر را به طرف عقب بکشید و به سقف نگاه کنید. لب پایین خود را بر روی دندان‌های فک بالا قرار داده و لب بالایی خود را بر روی آن بکشید، فک پایین را به طرف بالا بکشید، در این حالت باید کشش را در عضلات گردن احساس کنید. در حدود 5 ثانیه این وضعیت را حفظ کنید و سپس به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید تا در ناحیه عضلات گردن و فک احساس خستگی نمایید.
تاثیر ورزش بر رفع غبغب
تاثیر ورزش بر رفع غبغب

با انجام این حرکات ورزشی شما باعث می‌شوید که چربی‌های اضافه در آن ناحیه آب شود اما باید در کنار این حرکات ورزشی تغذیه خود را نیز کنترل نمایید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اگر انجام این حرکات ورزشی بر روی غبغب شما تاثیری نداشت می‌توانید از روش‌های دیگری که به برخی از آنها قبلا اشاره شد، استفاده کنید.

در حال حاضر بهترین، ساده‌ترین و موثرترین روش ساکشن است. روش دیگر لیزر لیپولیز یا کرایولیپولیز است که جزء درمان‌های کمکی محسوب می‌شوند و اصل کار آنها نیز ساکشن است. در برخی مواقع به توصیه پزشک برخی داروها به آن ناحیه تزریق می‌شوند تا به تجزیه چربی غبغب کمک کنند، اما عوارض ناشی از مصرف این داروها مشخص نیست و به همین دلیل استفاده از آنها توصیه نمی‌شود. برخی از این داروها باعث ایجاد فیبروز یا جوشگاه می‌شوند و باید در تجویز آنها دقت کرد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در سنین بالا تجمع چربی ناحیه زیر چانه با شلی پوست همراه است و وقتی پوست ناحیه خیلی شل باشد، برداشتن چربی نه تنها به افتادگی پوست کمکی نمی‌کند بلکه آن را تشدید می‌کند. در این شرایط بعد از انجام ساکشن، انجام رادیوفرکوئنسی یا RF به سفت شدن نسبی عضلات و پوست آن ناحیه کمک می‌کند.تمامی روش‌هایی که گفته شد نسبی هستند و تا حدی به از بین بردن غبغب کمک می‌کنند و برای ماندگاری آثار این روش‌ها باید تغذیه و رژیم غذایی درست داشت. حتی اگر بعد از انجام ساکشن، فرد تغذیه و رژیمش را رعایت نکند، غبغب دوباره عود می‌کند.