برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

واکسن HPV چیست و آیا در سنین بالای ۳۰ سال تزریق میشود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی

عفونت HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) یکی از شایع‌ترین ویروس‌هایی است که از طریق جنسی منتقل می‌شود. واکسن HPV اغلب با نام گارداسیل شناخته می‌شود که یکی از پر کاربردترین انواع واکسن برای این بیماری است. در حال حاضر واکسن HPV در ۴۰ کشور دنیا در برنامه روتین واکسیناسیون قرار دارد. خوشبختانه در ایران نیز واکسن گارداسیل در دسترس بوده و برای افراد قابل تهیه می‌باشد. ویروس پاپیلوم انسانی عامل ایجاد سرطان سرویکس، ولو، واژن، مقعد و اوروفارنکس و گردن رحم است. واکسن گارداسیل از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی و در نتیجه ابتلا به سرطان‌های ذکر شده جلوگیری می‌کند. واکسن گارداسیل (Gardasil) ساخت شرکت دارویی «مرک اند کو» اولین واکسن مورد تأیید اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا برای پیشگیری از سرطان گردن رحم است.

واکسن HPV چیست و آیا در سنین بالای ۳۰ سال تزریق میشود؟

200 گونه از ویروس HPV در دنیا شناخته شده است که بیش از 30 نوع آنها از طریق جنسی منتقل می‌شوند. برخی از انوع این ویروس از جمله نوع 16 و 18 آن پرخطر بوده و ممکن است باعث سرطان شود. سه واکسن برای پیشگیری از HPV  وجود دارد که در 3 دوز عمل واکسیناسیون انجام می‌شود، که دوز دوم 1 الی 2 ماه بعد از دوز اول است و دوز سوم 6 ماه بعد از دوز اول انجام می‌شود:

واکسن Cervarix: 

این واکسن به دلیل پیشگیری از سرطان سرویکس فقط برای زنان توصیه شده است. این واکسن برای دختران 11 تا 12 ساله توصیه شده است ولی از 9 سالگی برای آنها قابل استفاده است. اگر دختران در سنی که گفته شد موفق به دریافت واکسن نشدند، می‌توانند در سن 13 الی 26 سالگی این واکسن را دریافت کنند.

واکسن Gardasil: 

این واکسن از سرطان سرویکس، سرطان واژن و ولو در زنان در اغلب موارد جلوگیری می‌کند. همچنین در هر دو جنس از زگیل‌های تناسلی و سرطان مقعد در بیشتر مواقع پیشگیری می‌کند. واکسن گارداسیل برای دختران و پسران در سن 11 تا 12 سالگی توصیه می‌شود ولی می‌توان از سن 9 سالگی از آن استفاده نمود. زنانی که در زمان گفته شده سه دوز از واکسن خود را دریافت نکرده‌اند می‌توانند در سن 13 تا 26 سالگی و مردان در سن 13 تا 21 سالگی واکسینه شوند. در صورت وجود داشتن شرایط خاص در مردان، مانند هم جنس باز بودن و مبتلا بودن به بیماری ایدز یا هر بیماری دیگری که با نقص سیستم ایمنی بدن همراه است، واکسیناسیون تا سن 26 سالگی نیز می‌تواند انجام شود. واکسن گارداسیل بیشترین نقش را در جلوگیری در نوع 16 و 18 زگیل تناسلی که عامل 75 درصد سرطان‌های دهانه رحم هستند و همچنین نوع 6 و 11 که عامل 90 درصد زگیل‌های تناسلی هستند ایفا می‌کند. برخی بر این اعتقادند که بانوان تا سن 45 سالگی می‌توانند از این واکسن استفاده نمایند.

واکسن Gardasil 9: 

این واکسن باعث پیشگیری از سرطان سرویکس، واژن و ولو در زنان، پیشگیری از سرطان پنیس در مردان و جلوگیری از زگیل‌های تناسلی، سرطان مقعد و سرطان حلق در هر دو جنس می‌گردد. توصیه شده است که از این واکسن در سن 11 الی 12 سالگی برای دختران و پسران استفاده شود. اگر در سنی که گفته شد واکسن دریافت نشود، می‌توان در سنین بین 9 الی 26 سالگی از آن استفاده کرد.

نکاتی در مورد واکسن HPV:

  • بهتر است واکسن قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود، با این وجود مشاهده شده که تزریق واکسن برای زنانی که قبلاً هم تماس جنسی داشته‌اند مفید خواهد بود.
  • مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن نامشخص بوده، ولی در مطالعات مختلف 5 سال ذکر شده است.
  • این واکسن زگیل‌های موجود را درمان نمی‌کند، اما برای افرادی هم که دچار زگیل شده‌اند توصیه می‌شود زیرا از انواع دیگر ویروس پاپیلومای انسانی که فرد دچار آن نشده است جلوگیری می‌کند.

در موارد زیر بهتر است از این واکسن استفاده نشود:

  • زنان باردار
  • زنان شیرده
  • افراد دارای ضعف سیستم ایمنی
  • افراد دارای سابقه حساسیت به هر گونه واکسن
  • افراد دارای هرگونه سابقه حساسیت به مخمر نان
  • افراد دارای هرگونه واکنش آنافیلاکتیک به لاتکس