برو به محتوای اصلی
سهند شکری
مهندس آی‌تی
۳ سال پیش پرسیده شده

برای از بین بردن زگیل چه کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سهند شکری
مهندس آی‌تی

زگیل توده‌ای است که در نتیجه رشد لایه فوقانی پوست یا مخاط به دلیل عفونت ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) به وجود می‌آید. زگیل می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن ایجاد شود. انواع زگیل‌ها شامل زگیل‌های عادی، زگیل‌های صاف، زگیل‌های کف پا، زگیل‌های اطراف ناخن، زگیل تناسلی و زگیل‌های نخ مانند است. وجود زگیل بر روی پوست صورت شما می‌تواند در زیبایی شما بسیار تاثیر منفی داشته باشد و شما را آزار دهد.

ویروسِ عامل زگیل می‌تواند نیز از طریق تماس پوستی یا تماس حوله‌ یا کفش آلوده به سایر نواحی پوست بدن گسترش یابد. بنابراین بهترین راه چاره این است که زگیل را به سرعت از بین ببرید. برای از بین بردن زگیل در بسیاری از موارد روش‌های خانگی موثر واقع می‌شود. در صورتی که این روش‌ها موثر نبود می‌توانید به پزشک پوست مراجعه نمایید. 

برای از بین بردن زگیل چه کنیم؟

روش‌های خانگی برای درمان زگیل:

روغن نارگیل اصل:

روغن نارگیل برای درمان انواع زگیل‌های روی پا، صورت و حتی زگیل‌های تناسلی بسیار تاثیرگذار است. اسیدهای چرب با زنجیره‌ی متوسط که در روغن نارگیل موجود هستند اثرات ضد میکروبی دارند و در صورتی که به طور مرتب از آنها استفاده شود می‌توانند به راحتی هر نوع زگیلی را از بین ببرند. هم‌چنین روغن نارگیل می‌تواند به عنوان نرم‌کننده و مرطوب‌کننده‌ی پوست نیز مورد استفاده قرار گیرد که در این صورت امکان ابتلا به هر نوع زگیل کاهش میابد.

مقداری روغن نارگیل اصل را مقداری بر روی حرارت گرم کنید سپس آن را بر روی زگیل ماساژ دهید تا به صورت کامل جذب پوست شود. بعد از مالیدن روغن نارگیل نیازی نیست که پوست ناحیه مربوطه را بشویید. بهتر است که این کار را روزانه 2 الی 3 مرتبه انجام دهید تا اثربخشی مورد انتظار را داشته باشد.

آلوئه ورا:

این گیاه با خاصیت ضد باکتری، ضد ویروسی یا ضد عفونی کنندگی خود می‌تواند مقاومت ویروس زگیل را شکسته و آن را از بین ببرد. قبل از استفاده از ژل آلوئه‌ورا، زگیل را خوب تمیز کنید سپس ژل را به طور مستقیم روی زگیل بمالید و با باند بپوشانید. اجازه دهید تا خشک شود و سپس با آب ولرم بشویید.

پوست موز:

پوست موز یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای از بین بردن زگیل به شمار می‌رود و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز می‌کند. آنزیم‌های موجود در پوست موز به التیام و جوان‌سازی پوست اطراف زگیل کمک می‌کند. پوست موز هم‌چنین دارای خواص ضد میکروبی می‌باشد. مقداری پوست موز را به مدت چند دقیقه بر روی زگیل بمالید. می‌توانید با استفاده از چسب و یا بانداژ، پوست موز را بر روی ناحیه مربوطه بچسبانید و بگذارید که چند دقیقه‌ای بماند. این کار را به مدت چند هفته و هر روز تکرار کنید تا اثربخشی این اثر را ببینید.

برای از بین بردن زگیل چه کنیم؟

سیب زمینی خام:

اسیدهای موجود در آب سیب زمینی باعث خشک شدن زگیل و همچنین نابودی ویروس‌های ایجاد کننده‌ی زگیل می‌شوند. 

سیب زمینی را پوست بکنید و ورقه‌ کنید، ورقه‌های سیب زمینی را به آرامی بر روی زگیل بمالید. این کار را به مدت 2 الی 3 هفته و هر روز انجام دهید تا مشاهده کنید که زگیل شما چقدر کوچک می‌شود.

کپسول ویتامین A:

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده‌ی موضعی از ویتامین A می‌تواند بدون جا گذاشتن هیچ گونه اثر زخم، زگیل‌ها را از بین ببرد. ویتامین A از تکثیر ویروس‌ها جلوگیری می‌کند و هم‌چنین باعث تحریک واکنش دفاعی بدن علیه زگیل‌ها می‌شود.

کپسول ویتامین A را از وسط ببرید و مواد داخل آن را بر روی زگیل بمالید و اجازه دهید که این مواد بر روی زگیل بماند. در صورتی که این کپسول را نداشتید می‌توانید از کپسول روغن ماهی استفاده نمایید. این کار را روزی 2 بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

برای از بین بردن زگیل چه کنیم؟

جوش شیرین:

جوش شیرین عامل سوزاننده‌ای است که می‌تواند زگیل‌ها را به خوبی از بین ببرد. حتی از این ماده برای ضد عفونی کردن هم استفاده می‌شود. این درمان خانگی برای بر طرف کردن زگیل تناسلی بسیار عالی عمل می‌کند. 

3 یا 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه کوچک آب حل کنید. به وسیله پنبه این محلول را بر روی ناحیه آلوده به زگیل بزنید و سپس بگذارید تا خودش خشک شود. در مواردی که امکان قرار دادن قسمت آلوده به زگیل در داخل محلول وجود دارد، این کار را انجام دهید. روزی یک بار این کار را انجام دهید تا زمانی که زگیل برطرف شود.

قرص ویتامین C:

قرص ویتامین C به اندازه‌ی کافی اسیدی است و به از بین بردن زگیل برای همیشه کمک می‌کند. مواد حاوی ویتامین C را به مقدار زیاد مصرف کنید و مقدار بیش‌تری از آن‌ها را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید تا از بروز زگیل در آینده جلوگیری کنید.

تعدادی قرص ویتامین C را پودر کرده و با مقداری آب ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس خمیر بدست آمده را بر روی زگیل قرار دهید و روی آن را بپوشانید تا مدتی بماند سپس یا آب بشویید.

پودر زردچوبه:

زردچوبه خواص ضد میکروبی دارد و می‌تواند عفونت و هم‌چنین زگیل را از بین ببرد. استفاده‌ی موضعی از زردچوبه برای از بین بردن این زائده پوستی بسیار سودمند است. 

مقداری پودر زردچوبه را با کمی آب مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید. خمیر به دست آمده را بر روی زگیل بمالید و 30 دقیقه صبر کنید. سپس آن ناحیه را با آب بشویید. برای از بین بردن رنگ زرد زردچوبه از روی پوستتان، تکه‌ای لیمو را با فشار ملایم روی زگیل و پوست اطراف آن بمالید. برای گرفتن نتیجه مطلوب این کار را روزی 2 بار انجام دهید.

آب سیب:

آب سیب یک منبع غنی از منیزیوم است که برای درمان عفونت، می‌توان آن را به صورت موضعی یا خوراکی استفاده کرد. آب سیب همچنین از بروز مجدد زگیل و یا ایجاد آن در نواحی دیگر جلوگیری می‌کند.

برای استفاده از آب سیب به صورت موضعی، ابتدا لایه‌ی خارجی زگیل را کمی با تیغ ببرید و سپس، مقداری آب سیب را روی آن بریزید. بگذارید آب سیب مدتی روی زگیل بماند، می‌توانید این کار را تا چند بار تکرار کنید. از تکه‌های پیاز نیز می‌توانید کمک بگیرید به این صورت که چند تکه‌ی کوچک پیاز۱۴۳ تازه را در آب سیب بخیسانید، سپس یک تکه پیاز را روی زگیل بگذارید، برای اینکه زودتر تاثیر بگذارد می‌توانید روی پیاز مقداری نمک بریزید. این کار را روزی 3 بار تکرار کنید تا زگیل‌ها از بین بروند.

عسل:

یکی از محبوب‌ترین درمان‌های خانگی برای از بین بردن زگیل استفاده از عسل است. عسل خواص ضد ویروسی و ضد باکتری دارد و می‌تواند به درمان زگیل کمک بسیاری کند. برای رسیدن به نتیجه بهتر، توصیه می‌شود که از عسل مانوکا استفاده کنید.

ابتدا در صورت امکان پوست روی زگیل را کمی بسایید (بعضی از زگیل‌ها نرم هستند و نمی‌شود که آنها را بسایید) و یک لایه عسل را بر روی زگیل بمالید. سپس آن قسمت را به وسیله یک پارچه تمیز ببندید و بگذارید که 24 ساعت عسل بر روی زگیل بماند. بعد از این زمان باند را باز کرده و یک لایه دیگر عسل بر روی زگیل بمالید و باند را تعویض کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که اثری از زگیل باقی نماند.

برای از بین بردن زگیل چه کنیم؟

شیره درخت انجیر:

یکی از درمان‌های سنتی برای از بین بردن زگیل استفاده از شیره درخت انجیر است. در صورتی که به درخت انجیر دسترسی دارید توصیه می‌شود که حتما این روش را امتحان کنید تا اثر شگفت‌انگیز آن را ببینید.

ساقه‌ی نازک یا یکی از برگ‌های درخت انجیر را از وسط ببرید و کمی آن را فشار دهید تا مایع غلیظ سفید رنگی از آن خارج گردد. به این مایع سفید رنگ غلیظ همان شیره یا عصاره‌ی درخت انجیر می‌گویند. حال مقداری از این شیره درخت انجیر بر روی زگیل بمالید. بعد از گذشت چند دقیقه، این شیره به تدریج خشک شده و شبیه چسب می‌شود. لازم نیست که بعد از خشک شدن آن را بشویید. این کار را روزی دو بار تکرار کنید، تا بعد از گذشت ۷ الی ۱۰ روز، شاهد از بین رفتن زگیل خود باشید.

هویج:

هویج منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K، و پتاسیم است و می‌تواند باعث تحریک، بازسازی و تجدید سلول‌های مرده و همچنین تقویت دستگاه ایمنی بدن شود. به این ترتیب، بدن علیه عوامل بیماری‌زا توانایی مبارزه داشته و از بروز ناراحتی‌ها و التهاب پوستی جلوگیری می‌شود. آب هویج را هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی می‌توانید استفاده کنید که در هر دو صورت برای از بین بردن زگیل موثر است.

شما می‌توانید مقداری هویج تازه تهیه کرده و با استفاده از دستگاه آبمیوه‌گیری، آب آن را بگیرید. در صورتی که  تمایل داشته باشید، می‌توانید آب سبزیجات دیگری را نیز به آن اضافه کنید. این محلول را مستقیما روی زگیل و نواحی اطراف آن بمالید. این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید. با این کار علیه ویروس‌های ایجاد کننده‌ی زگیل مبارزه می‌کنید. همچنین خوب است که برای تقویت دستگاه ایمنی بدن‌تان و تسریع در روند بهبود زگیل هر روز 2 لیوان آب هویج تازه بنوشید.

روش دیگر در استفاده از هویج این است که یک عدد هویج تازه تهیه کرده و آن را خوب رنده کنید. مقداری روغن زیتون را با هویج رنده شده ترکیب کنید و خمیر نرمی از آن تهیه کنید. این خمیر را روی زگیل بمالید. اجازه دهید این خمیر، به مدت ۳۰ دقیقه روی زگیل بماند و سپس آن را خوب بشویید. در نهایت، پوست‌تان را خشک کنید. این کار را روزی دو بار، به مدت حداقل ۲ هفته، تکرار کنید تا از شر این مشکل خلاص شوید.

برای از بین بردن زگیل‌ها معمولی روش‌های دیگری نیز وجود دارد:

اسید سالیسیلیک:

اسید سالیسیلیک یک داروی کراتولیتیک است. کراتولیتیک بودن  به این معنی است که این دارو می‌تواند پروتئین (کراتین) تشکیل‌دهنده زگیل و لایه زخیم پوست مرده را که گاهی اوقات بر روی زگیل ایجاد می‌شود، در خود حل کرده و از بین ببرد و در نتیجه زگیل را ریشه‌کن کند. این دارو به صورت قطره، ژل، لایه و خمیر در بازار موجود است.

اسپری منجمد کننده:

اسپری‌هایی در داروخانه وجود دارند که زگیل‌ها را در دمای منفی 57 درجه سانتی‌گراد منجمد می‌کنند. در نتیجه در این دما میکروب‌های تشکیل دهنده زگیل را از بین برده و سبب تحلیل زگیل می‌شوند.

چسب زگیل:

چسب‌هایی در داروخانه وجود دارند که مخصوص چنین زائده‌هایی هستند. استفاده از این چسب‌ها باید به صورت مداوم باشد و فقط هفته‌ای چند ساعت به زگیل استراحت داده شود. مدام باید چسب را تعویض کنید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

 

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که قبل از انجام هر کاری برای از بین بردن یک غده‌ی پوستی باید مطمئن شوید که این غده‌ها فقط زگیل و زائده گوشتی (یک زائده خوش‌خیم) هستند، و نباید این کار را در مورد خال یا هرگونه جراحت دیگری انجام دهید که امکان بدخیم بودن آن وجود دارد. بنابراین، پیش از انجام هر کاری باید این غده‌ها را به پزشک متخصص نشان دهید، و در صورتی که وی آنها را فقط زگیل یا زائده‌ی گوشتی تشخیص داد، می‌توانید اقدامات بعدی را انجام دهید.

زهراراجی
مربی و مشاور

موثرترین روشی که ما برای از بین بردن زگیل استفاده کرده و نتیجه گرفتیم استفاده از چسب‌های زگیل بوده که در داروخانه‌ها موجود هست.