برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

علت دیر دندان درآوردن نوزاد چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

کودکان در دوران نوزادی در طی فرآیندهای راه رفتن، حرف زدن، دندان درآوردن و... بسیار با هم متفاوت هستند و نمی‌توان برای همه فرمولی ثابت در نظر گرفت و این که بگوییم مثلا تمام کودکان باید در سن 6 ماهگی اولین دندان خود را دربیاورند، کار درستی نیست.

لثه‌های نوزادان از حدود 3 ماهگی ۷۹شروع به خاریدن می‌کند و آب دهانشان می‌ریزد که این ریزش آب دهان می‌تواند به دلیل ریفلاکس بیولوژیک نیز باشد. معمولا اولین دندان بچه‌ها در 7 ماهگی در می‌آید اما این فرآیند ممکن است از 4 ماهگی تا 13 ماهگی نیز طول بکشد. اگر کودک شما تا سن 13 ماهگی دندانی درنیاورد می‌توانید جمله دیر دندان درآوردن را برای او به کار ببرید. اگر کودکی قبل از سه ماهگی و یا قبل از 4 ماهگی دندان دربیاورد، در واقع زودتر از موعد معمول دندان درآورده است. اینکه چرا دندان درآوردن کودک مهم است به دلیل این است که این موضوع در رشد کودک تاثیر می‌گذارد، کودکی که دندان درآورده باشد می‌تواند مواد غذایی مختلفی را بخورد و در نتیجه رشد بهتر و سریع‌تری خواهد داشت. اما کودکی که دیر دندان درمی‌آورد، در دورانی که به مواد غذایی مختلفی برای رشد نیاز دارد نمی‌تواند آنها را به خوبی دریافت کند و در نتیجه رشد او کند خواهد شد. به این دلیل است که بسیاری از والدین نسبت به دندان درآوردن کودک خود بسیار حساس هستند.

علت دیر دندان درآوردن نوزاد چیست؟

عوامل مختلفی ممکن است باعث دیر دندان درآوردن کودک شود که تعدادی از این عوامل را با هم مرور می‌کنیم:

۱- عوامل ارثی

وراثت یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در این زمینه است و معمولا دیر دندان درآوردن کودک ارثی می‌باشد. ارث دیر دندان درآوردن ممکن است از هر دو طرف پدر و یا مادر به کودک به ارث برسد. پس اگر دیدید که کودک شما دیر دندان درآورده است بهتر است ابتدا از پدر و یا مادر خود پرس و جو کنید که آیا شما نیز همینطور بودید یا خیر؟ در صورتی که پاسخ آنها مثبت بود جای هیچ نگرانی نیست و باید بدانید که کودک شما دیر دندان درآوردن را از شما به ارث برده است.

۲- تغذیه نامناسب

یکی دیگر از عوامل موثر بر زمان دندان درآوردن کودک شما تغذیه است. تغذیه نامناسب می‌تواند باعث شود که کودک دیر دندان درآورد. دیر دندان درآوردن کودک یکی از نشانه‌های سوء تغذیه است. نوزادانی که تغذیه نامناسب داشته باشند ضعیف هستند، وزنشان نسبت به سن آنها کم است و بسیار کوچک هستند، همچنین این نوزادان دیرتر از سایر نوزادان دندان درمی‌آورند. این مسئله ممکن است به دلیل این باشد که کودک به طور کافی با شیر مادر تغذیه نشده است و یا از مکمل نامناسب و یا شیر خشک استفاده شده است. نوزادان نیز مانند ما به ویتامین‌های زیادی نیاز دارند از جمله ویتامین‌های A، C و D و همچنین کلسیم و فسفر. کمبود این ویتامین‌ها و یا مواد معدنی، به خصوص ویتامین D و کلسیم، باعث می‌شود که کودک دیر دندان درآورد.

۳- کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید یکی از عوامل دیر دندان درآوردن کودکان می‌باشد. برخی از نوزادان در حالی به دنیا می‌آیند که کم‌کاری غده تیروئید دارند و در همان ابتدای تولد این قضیه اکثرا قابل تشخیص نمی‌باشد. نوزادانی که کم‌کاری تیروئید داشته باشند دچار مشکلات رشدی فراوانی می‌شوند، از جمله دیر راه رفتن، تاخیر در صحبت کردن، دیر دندان درآوردن و اضافه وزن. از جمله علائم دیگری که در پی کم‌کاری تیروئید در کودک مشاهده می‌شود می‌توان به خستگی، سردرد، سفتی در مفاصل و ضعف اشاره کرد.

والدین توجه کنند که تمامی کودکان مراحل رشد یکسانی دارند، اما سرعت رشد آنها به دلیل تفاوت‌های فردی و ژنتیکی می‌تواند با هم متفاوت باشد، حتی ممکن است کودکی بدون این که یک مرحله از رشد جسمانی خود را سپری کند، به مرحله بعد برود و در عین حال رشد طبیعی و سالمی هم داشته باشد. پس تفاوت‌های ناچیز جای هیچ گونه نگرانی ندارند. ولی اگر در 18 ماهگی هنوز نوزاد دندان در نیاورده باشد باید به به یک دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا با معاینه و عکسبرداری علت را پیدا کند.