برو به محتوای اصلی
ساسان کبیری
دندانپزشک
۴ سال پیش پرسیده شده

برای درمان آفتاب سوختگی چه کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی

قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی باعث آفتاب سوختگی پوست شما می‌شود. آفتاب سوختگی در اغلب موارد دردناک بوده و با تورم و خارش همراه است. روش‌های زیادی برای بهبود آفتاب سوختگی وجود دارد که اغلب آنها در دسترس و آسان است:

 • ماست: مقداری ماست خیلی سرد را بر روی قسمت‌هایی از پوست که دچار آفتاب سوختگی شده است بمالید و 5 الی 8 دقیقه صبر کنید سپس آن قسمت‌ها را با آب خنک بشویید.
 • خیار: خیار را برش زده و یا آب بگیرید سپس آن را بر روی قسمت آفتاب سوخته بمالید، مدتی صبر کنید تا آن قسمت از پوست خشک شود، سپس با آب سرد پوست خود را بشویید.
 • گوجه‌فرنگی: گوجه‌فرنگی یکی دیگر از چیزهایی است که برای آفتاب سوختگی بسیار مناسب است. گوجه‌فرنگی را برش زده یا رنده کنید، سپس آن را بر روی قسمت آفتاب سوخته بمالید. توجه کنید که دانه‌های درون گوجه‌فرنگی به طور مساوی بر روی پوست شما پخش شده باشد. صبر کنید تا پوستتان خشک شود و سپس پوست خود را با آب خنک بشویید.
برای درمان آفتاب سوختگی چه کنیم؟
 • روغن اسطوخودوس: روغن معطر اسطوخودوس یا بابونه را به آب وان اضافه کنید و در آن غوطه‌ور شوید تا درد و سوزش‌تان کاهش بیابد.
 • روغن ویتامین E: ویتامین E نوعی آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند به کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی کمک کند. از روغن ویتامین E روی پوست استفاده کنید یا به طور منظم مکمل ویتامین E مصرف کنید. روغن ویتامین E را نیز می‌توانید روی پوستی که درحال کنده شدن است هم مالش بدهید.
 • پاپایا: میوه پاپایا را به قطعاتی برش داده و سپس آن قطعات را درون یخچال قرار دهید تا خنک شوند (توجه کنید که برش‌های پاپایا نباید یخ بزند). سپس برش‌های پاپایای خنک را بر روی ناحیه آفتاب سوخته بمالید، صبر کنید تا خشک شود و سپس آن ناحیه را با آب خنک بشویید.
 • آرد نخود: یک قاشق چای‌خوری زردچوبه، یک قاشق غذاخوری خامه و مقداری آرد نخود را با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. این خمیر بدست آمده را به صورت مساوی بر روی قسمت آفتاب سوخته پوست بمالید و صبر کنید تا خشک شود، سپس با آب خنک پوست خود را بشویید.
 • عسل: 4 واحد عسل را با یک واحد آبلیمو مخلوط نمایید، سپس آن را بر روی محل آفتاب سوخته بمالید. زمانیکه کاملا خشک شد، پوست خود را با آب خنک بشویید.
 • کره کاکائو: مقداری کره کاکائو را بر روی ناحیه آفتاب سوخته بمالید و بعد از چند دقیقه با آب خنک پوست خود را بشویید.
 • آلوئه ورا: ژل آلوئه‌ورا برای آفتاب سوختگی بسیار مفید است. مقداری ژل آلوئه‌ورا را بر روی قسمتی از پوست که دچار آفتاب‌ سوختگی شده است بمالید، دقایقی صبر کنید تا خشک شود و سپس پوست خود را با آب خنک بشویید. ژل آلوئه‌ورا باعث می‌شود که سوزش و خارش ناشی از آفتاب سوختگی نیز بسیار تسکین یابد.
 • سفیده تخم مرغ: سفیده تخم مرغ را بر روی قسمت آفتاب سوخته بمالید و بعد از اینکه خشک شد آن قسمت را با آب خنک بشویید.
 • خردل: خردل برای آفتاب سوختگی بسیار مفید است. مقداری خردل را بر روی قسمت آفتاب سوخته پوست خود بمالید و بعد از اینکه خشک شد آن را با آب خنک بشویید.
 • توت فرنگی: از طریق له کردن تعدادی توت‌فرنگی، خمیر نرمی به دست آورید. خمیر بدست آمده را بر روی ناحیه آفتاب سوخته پوست خود بمالید. زمانی که خشک شد، آن را با آب سرد بشویید.
 • بلغور جو دوسر: مقداری بلغور جو دوسر را با سفیده تخم مرغ خام مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. خمیر بدست آمده را بر روی ناحیه آفتاب سوخته بمالید، اجازه دهید تا خشک شود، سپس پوستتان را به آرامی بشویید.
 • شیر: حوله‌ای نرم را در شیر سرد فرو ببرید و سپس آن را بر روی قسمت آفتاب سوخته پوست خود قرار دهید. پروتئین موجود در شیر پوشش محافظت کننده‌ای بر روی پوست ایجاد می‌کند و احساس سوزش و خارش را کم می‌کند.
 • جوش شیرین: برای کاهش التهاب و خارش، ترکیب آب و جوش شیرین فوق‌العاده عمل می‌کند. این ترکیب با خشک شدن روی پوست بهتر عمل می‌کند، پس بهتر است به‌جای خشک کردن آن با حوله، اجازه بدهید روی پوست‌تان خشک بشود.
 • سرکه: حوله‌ای نرم را در سرکه قرار دهید و سپس آن را بر روی قسمت آفتاب سوخته پوست خود بگذارید. این کار باعث می‌شود که سوزش پوست شما التیام یابد.
 • شیر و عسل: یک واحد شیر را با یک واحد عسل به میزان مساوی مخلوط کنید و آن را بر روی قسمت آفتاب سوخته بمالید و بعد از دقایقی با آب خنک بشویید.
برای درمان آفتاب سوختگی چه کنیم؟
 • نوشیدن چای سبز و آب انار: نوشیدن این دو به تسکین پوست کمک می‌کند. هر دوی این مواد خاصیت ضد التهابی و تسکین‌دهنده دارند و هر دو دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی می‌باشند و می‌توانند در تسکین آفتاب سوختگی ناشی از اشعه‌های UV موثر باشند.
 • کاهو: برگ‌های کاهو را در آب بجوشانید و سپس آبکش کنید، آب حاصل از آن را نگه داشته و اجازه دهید مایع چند ساعت در یخچال خنک شود. پنبه‌های کتانی را در مایع کاهو فرو کنید و به‌ آرامی روی پوست تحریک شده قرار داده و بمالید.
 • نشاسته ذرت: مقداری نشاسته‌ی ذرت را با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. سپس مستقیما روی محل آفتاب سوخته قرار دهید و بعد از اینکه خشک شد با آب خنک بشویید.
 • بلغور خشک: بلغور خشک را در پارچه‌ی توری ریخته و روی آن آب سرد بریزید سپس اجازه دهید تا خیس بخورد. بلغور را دور بی‌اندازید و با مایع بدست آمده نقاط آفتاب سوخته را کمپرس کنید.
 • کمپرس یخ: کمپرس یخ به شما کمک می‌کند که درد و سوزش ناشی از آفتاب سوختگی را بهبود دهید. برای این کار آب و یخ را در ظرفی بریزید و حوله‌ای را در آن فرو کنید، سپس حوله را بر روی قسمت آفتاب سوخته قرار دهید، هر چند دقیقه دوباره حوله را در ظرف آب و یخ فرو ببرید تا خنک شود و کار خود را تکرار کنید.
 • نوشیدن آب: نوشیدن آب زیاد باعث می‌شود که خشکی پوست شما بهبود یابد و آثار آفتاب سوختگی کمتر شود.
 • خوردن هندوانه و خربزه: هندوانه و خربزه از میوه‌های بسیار آبدار و حاوی آنتی‌اکسیدان هستند که به بهبود آفتاب سوختگی کمک می‌کنند.

1. کمپرس شیر خنک برای درمان آفتاب سوختگی:

برای درمان آفتاب سوختگی و تسکین پوست آفتاب سوخته و کاهش سوزش و خارش آن از کمپرس شیرخنک استفاده کنید زیرا پروتئین موجود در شیر لایه‌ای برای محافظت از پوست ایجاد می‌کند و باعث مرطوب شدن آن می‌شود. پوست برای درمان بهتر به رطوبت نیاز دارد زیرا آنزیم‌های درمانگر بر روی پوست مرطوب بهتر عمل می‌کنند.

آفتاب سوختگی دریا
درمان آفتاب سوختگی با شیر خنک

2. تاثیر مصرف میوه و سبزی در آفتاب سوختگی:

آنتی‌اکسیدان‌ها نقش مهمی در درمان پوست آسیب دیده و آفتاب سوخته دارند و سبب ترمیم پوست آسیب دیده می‌شوند، بنابراین زمانی که پوست در برابر آفتاب صدمه دید بهتر است آنتی‌اکسیدان فراوانی مصرف شود که این آنتی‌اکسیدان‌ها را با خوردن روزانه چندین واحد میوه و سبزی می‌توان تامین کرد. این آنتی‌اکسیدان‌ها سبب ترمیم هر چه سریع‌تر پوست می‌شوند.

درمان خانگی رفع آفتاب سوختگی
رفع آفتاب سوختگی با خوردن سبزیجات

3. مواد غذایی ضد التهاب:

استفاده از مواد غذایی دارای خاصیت ضدالتهابی یکی از بهترین روش‌ها برای درمان آفتاب سوختگی است. چای سبز و آب انار نمونه‌هایی از این مواد غذایی هستند که خواص ضدالتهابی داشته و دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی می‌باشند و در تسکین پوست آفتاب سوخته ناشی از اشعه‌های UV موثر می‌باشند.

4. آنتی‌اکسیدان‌های موضعی:

یکی دیگر از راه‌های درمان آفتاب سوختگی استفاده از آنتی‌اکسیدان‌های موضعی است که خاصیت مرطوب‌کنندگی نیز برای پوست داشته باشند.

5. درمان آفتاب سوختگی با آلوئه‌ورا:

استفاده از محصولات دارای گیاه آلوئه‌ورا برای رفع علائم اولیه آفتاب سوختگی مانند درد و سوزش بسیار مفید است همچنین آلوئه‌ورا در تسکین و خنک کردن پوست بسیارموثر است.

 درمان آفتاب سوختگی پوست صورت
ازبین بردن آفتاب سوختگی با آلوئه‌ورا

6. کرم‌ها و پمادهای مرطوب کننده:

روزی سه بار مرطوب کردن پوست با کرم‌ها و پماد‌های مرطوب کننده زمانی که پوست سوخته شروع به کنده شدن می‌کند، بسیار ضروری است.

زمان آفتاب سوختگی پوست به این نکات مهم توجه کنید:

 • پوست آفتاب سوخته خود را که به شکل بافت مرده و شاخی شده در آمده نکنید زیرا کندن آن سبب آسیب بیشتر به پوست می‌گردد بنابر این اجازه دهید خود پوست، خشک شده و ریخته شود.
 • از محصولاتی مانند رتینوئید، اسید گلیکولیک و اسید سالیسیک تا زمانی که مراحل پوست اندازی پوست‌های آفتاب سوخته تمام نشده استفاده نکنید، زیرا استفاده از این محصولات باعث حساسیت بیش از حد پوست می‌شود.
 • با زدن کرم ضد آفتاب پس از درمان آفتاب سوختگی، اجازه ندهید پوست‌تان مجددا دچار آفتاب سوختگی شود و با کرم ضد آفتاب از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر نور خوشید (UVA و UVB) محافظت کنید و هر دو ساعت یکبار ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید مخصوصا اگر اهل شنا کردن هستید و یا تعرق زیاد دارید.