برو به محتوای اصلی
سوال
زیبایی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

برای درمان موخوره چه کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

اگر موهای شما زیاد موخوره دارد، بهترین راه درمان آن این است که کمی موهای خود را کوتاه کنید تا موخوره آن از بین برود ولی اگر می‌خواهید بدون کوتاه کردن موهای خود، موخوره آن را درمان کنید پیشنهاد می‌کنم ابتدا از روش‌های خانگی استفاده کنید:

برای درمان موخوره چه کنیم؟

1) حنا:

حنا یکی از گیاهان قدیمی و از محبوب‌ترین گیاهان دارویی برای درمان موخوره می‌باشد. استفاده از حنا باعث می‌شود که موهای شکننده و آسیب دیده تغذیه شده و برای تقویت مو هم مفید است. برای استفاده از حنا، آن را در آب خیس کنید و سپس بگذارید که یک ساعت بماند. بعد آن را بر روی کل موهای خود بمالید، اگر نمی‌خواهید که موهای شما رنگ بگیرد باید بعد یک یا دو ساعت موهای خود را با آب گرم (نه آب داغ) به خوبی بشویید.  

2) سس مایونز:

یکی از روش‌هایی که برای درمان موخوره استفاده می‌شود، ماسک موی سس مایونز است. توصیه می‌شود که از سس‌های مایونز آماده استفاده نکنید و سس را به صورت طبیعی در منزل تهیه نمایید. در این روش مقداری سس مایونز خانگی را بر روی کل موها بمالید و یک کلاه پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بر روی موهای خود بکشید و بگذارید یک ساعت بماند و سپس موهای خود را با آب به خوبی بشویید.

3) ترکیب سرکه سیب و سرکه سفید:  

استفاده از ترکیب سرکه سیب و سرکه سفید برای از بین بردن موخوره بسیار مفید است. این ترکیب همچنین موهای شما را نرم و لطیف می‌کند و باعث تقویت و افزایش رشد موهای شما می‌شود. طریقه درست کردن این ترکیب بدین صورت است که شما باید مقدار کمی سرکه معمولی خانگی را با دو قاشق غذاخوری سرکه سیب در یک فنجان آب مخلوط کنید. ده دقیقه قبل از حمام آن را بر روی سر بمالید و سپس آن را بشویید.

4) وازلین:

استفاده از روغن وازلین نیز برای بهبود موخوره مفید است، علاوه بر این روغن وازلین باعث تقویت مو و افزایش رشد آن می‌شود. در این روش باید مقداری روغن وازلین را بر روی نقاطی که موخوره دارند (نوک مو) و روی مو بمالید، اجازه دهید که یک ساعت بماند سپس موهای خود را با آب گرم و شامپو بشویید.  

5)روغن زیتون:  

استفاده از روغن زیتون هم برای جلوگیری از ایجاد موخوره مفید است و هم برای درمان آن. در این روش مقدار کمی روغن زیتون را گرم کنید (به مدت 20 ثانیه در مایکروویو)، سپس آن را به خوبی بر روی موهای خود بمالید و اجازه دهید حداقل 45 دقیقه بر روی سرتان بماند، بعد از آن سپس موهای خود را با آب و شامپو به خوبی بشویید. یک بار در هفته این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید. علاوه بر روغن زیتون می‌توانید از روغن نارگیل و بادام نیز استفاده کنید.  

6) روغن نارگیل:  

روغن نارگیل باعث آبرسانی به موهای خشک و شکننده می‌شود و از این طریق هم از بروز موخوره جلوگیری می‌کند و هم اینکه به درمان موخوره بسیار کمک می‌کند. موهای خود را به خوبی بشویید، در حالی که هنوز رطوبت دارند مقداری روغن نارگیل را بر روی کل موهای خود بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند، سپس دوباره موهای خود را با آب و شامپو بشویید. برای اینکه نتیجه دلخواه را بگیرید این روش را دو بار در هفته انجام دهید.

7) چای شیرین بیان و حنا:  

استفاده از چای شیرین بیان برای درمان موخوره بسیار مفید است. در این روش مقداری پودر حنا را به همراه چای شیرین بیان به خوبی مخلوط کنید، آن را بر روی موهای خود بمالید، و اجازه دهید یک ساعت بماند و سپس با آب به خوبی بشویید.  

8) شنبلیله و آب شنبلیله:

استفاده از شنبلیله و آب شنبلیله هم یک روش طبیعی برای درمان موخوره بوده و باعث نرمی و لطافت موهای شما می‌شود. دانه‌های شنبلیله را آسیاب کنید و مقداری آب شنبلیله به آن اضافه کنید تا به شکل خمیری درآید. این خمیر را بر روی موهای خود بمالید و اجازه دهید دو ساعت بماند و سپس با آب به خوبی بشویید.  

9) زرده تخم مرغ:   

تخم مرغ به دلیل داشتن اسیدهای چرب و پروتئین و همچنین ویتامین A باعث ایجاد رطوبت طبیعی در موها و درمان موخوره می‌شود. ترکیب زرده تخم مرغ با  روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون هم می‌تواند ماسک بسیار خوبی برای تقویت موها و همچنین پیشگیری از ایجاد موخوره باشد. توصیه میشود که هفته‌ای یک بار از ماسک تخم مرغ برای تقویت موها استفاده کنید که هم باعث تقویت ریشه‌ها می‌شود و هم اینکه می‌تواند به درخشندگی و زیبایی موهای شما هم کمک کند.    

10) عسل: 

عسل نیز یک ماده طبیعی برای درمان موخوره است. مقداری عسل را بر روی موهای خود بمالید و بگذارید که یک ساعت بماند سپس موهای خود را به خوبی بشویید. عسل یک آبرسان قوی برای موهای شماست.  

11) ماسک موی عسل و روغن زیتون:  

می‌توانید به وسیله عسل و روغن زیتون یک ماسک موی عالی برای موهای خود درست کنید. برای این کار سه قاشق غذاخوری روغن زیتون را با دو قاشق غذاخوری عسل طبیعی مخلوط کنید و پس از شامپو کردن موها بر روی موهای خود بمالید، بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند و سپس با آب گرم و شامپو بشویید.  

12) ماسک موز:

موز میوه‌ای حاوی روغن‌های طبیعی، پتاسیم، روی، آهن و ویتامین A، C و E است و برای درمان خشکی مو و موخوره مفید می‌باشد. یک موز رسیده را با دو قاشق غذاخوری ماست و کمی گلاب و آب لیموترش تازه در مخلوط کن ترکیب کنید و آن را بر روی موهای خود بمالید، بگذارید یک ساعت بماند و سپس آن را با آب بشویید. این روش را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.  

13) چای بابونه:  

چای بابونه نیز یکی دیگر از مواد طبیعی است که برای درمان موخوره مفید می‌باشد. موهای خود را بشویید و سپس با چای بابونه آنها را شستشو دهید تا به درمان موخوره کمک کند.  

14) ماسک انبه و ماست:  

انبه یکی دیگر از میوه‌هایی است که از آن برای درمان موخوره استفاده می‌شود. برای درست کردن این ماسک شما باید یک انبه رسیده را پوست کنده و آن را قطعه قطعه کنید، سپس با استفاده از مخلوط‌کن انبه را به شکل خمیری درآورید، حالا یک فنجان ماست تازه به انبه اضافه کنید و موها و پوست کف سرتان را کاملا با این مخلوط بپوشانید. حدود 30 دقیقه بعد موها را آب کشیده و با شامپو به خوبی بشویید. از این ماسک چهار بار در هفته استفاده کنید تا تاثیر آن را ببینید. این ماسک هم موهای شما را درخشان می‌کند و هم باعث از بین رفتن موخوره‌ها می‌شود.  

15) ماسک آووکادو:    

آووکادو میوه‌ای بسیار روغنی است و از این جهت برای مو بسیار مناسب است. برای درست کردن این ماسک یک آووکادو، یک تخم مرغ و کمی روغن زیتون را با هم ترکیب کنید و در مخلوط‌کن میکس نمایید سپس این ماسک را بر روی موهای خود بمالید، بگذارید 10 الی 20 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.  

16) ماسک آووکادو و بادام: 

این ماسک نیز تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی موهای شما خواهد گذاشت. برای درست کردن این ماسک مقداری از میوه آووکادو را له کنید و کمی روغن بادام به آن بیفزایید و آن را به کمک میکسر به شکل خمیر درآورید. خمیر بدست آمده را به موهایتان بمالید و حدود 30 دقیقه، یا تا زمانی که خمیر خشک شود صبر کنید. حالا با یک شامپو، موهای خود را بشویید. هر هفته از این ماسک استفاده کنید تا هم موخوره موهایتان کم شود و هم اینکه به رفع شکنندگی آنها کمک کند.

17) ماسک روغن زیتون و سرکه سیب:  

شما می‌توانید برای از بین بردن خشکی موی خود از این ماسک استفاده نمایید، زیرا موخوره بیشتر در موهای خشک و شکننده پدید می‌آید. برای تهیه این ماسک سه قاشق غذاخوری روغن زیتون، دو قاشق غذا خوری سرکه سیب، سه قاشق غذاخوری عسل و دو قطره افشره خوراکی رزماری را با هم مخلوط کنید. این ترکیب فوق‌العاده را بر روی موهایتان بمالید و کمی ماساژ دهید سپس موها را با حوله و یا یک دستمال بپوشانید. اجازه دهید که این ماسک 20 دقیقه روی سرتان بماند و سپس موهای خود را با شامپو به خوبی بشویید.  

کیمیا فارمد
داروگیاهی، محصولات آرایشی بهداشتی و تجهیزات مصرفی پزشکی

برای درمان موخوره، لوسیون میرتــول۳۹ را به شما پیشنهاد میدم. درباه این محصول و تاثیر آن در زیر توضیح داده شده است.

لوسیون میرتول
لوسیون میرتول

اغلب شامپوهای رایج با هر عنوان و برندی، دارای ترکیبات سولفاته (به عنوان شوینده) هستند. استفاده مداوم از این ترکیبات سبب بروز حساسیت و التهابات پوستی و خشکی مو می‌گردد. بعلاوه عوامل مضر مثل قارچ‌ها، باکتری‌ها و عوامل حساسیت‌زا مثل مواد شیمیایی موجود در این فراورده‌ها از جمله، رنگبرها (اکسیدانت‌ها) و رنگ‌های مو باعث تخریب پوست می‌شود که به شکل اگزما التهاب، شوره، خارش پوست سر و تضعیف مو (خشکی، موخوره و ریزش مو) و در نهایت موجب نارضایتی مصرف کننده می‌گردند.

فرآورده میرتول برای پیشگیری و درمان عوارض این مواد حساسیت‌زا تهیه شده است. مورت سبز از قدیم‌الایام جهت تقویت مو بکار رفته است. آنچه مردم از مورت سبز به عنوان تقویت کننده مو شناخته‌اند یک واقعیت است که دلایل آن امروزه در تحقیقات علمی به اثبات رسیده است. روغن مورت دارای ترکیباتی است که دارای خواص ضد قارچ، ضد باکتری و ضد التهاب بوده و با مهار رشد این میکروارگانیسم‌ها وهمچنین مهار اثرات مواد حساسیت‌زا و مواد شیمیایی شوینده از تاثیرات تخریبی آن‌ها بر پوست و مو به خصوص پیاز مو، جلوگیری می‌نماید.

دستور مصرف: درب آمپول را شکسته و در یک عدد شامپو حدود ۲۵۰ میلی‌لیتر بریزید (از درب شکسته شده در صورت لزوم می‌توان مجدداً به عنوان درپوش استفاده کرد)، همواره قبل از مصرف، شامپو را بهم بزنید (چون ممکن است دو فاز شده باشد). مقدار کمی از شامپو را به کف دست بمالید سپس به مدت یک دقیقه موها را با آن شستشو و ماساژ دهید و همزمان به شکل چرخشی سر را برس بکشید و سپس آبکشی نمایید. تاکید می‌شود زمان شستشو و برس‌کشی مجموعاً بیشتر از دو دقیقه نشود، زیرا سدیم لوریل سولفات (SLS) موجود در شامپوها جذب پوست می‌شود و باعث تحریک و تخریب پوست و مو می‌گردد!! بهترین اثر درمانی و تقویتی میرتول معمولاً پس از بار دوم مصرف نمایان خواهد شد.

نکات مهم: همیشه مقدار کمی شامپو (در حد کف‌کنندگی) استفاده نمایید. مصرف بیش از این مقدار باعث حساسیت و خشکی مو می‌شود. هیچ گاه شامپو را مستقیم روی سر نریزید، حتماً ابتدا درکف دست ریخته، دست‌ها را کاملاً بهم بمالید و با دست آغشته به شامپو موها را بشوید و سپس آبکشی نمایید. هر شامپویی که پوست دستتان را خشک می‌نماید از مصرف مجدد آن خودداری کنید زیرا به همان نسبت پوست سر و غلاف مو را تحریک می‌کند. هیچ گاه اجازه ندهید کف شامپو روی بدن بنشیند زیرا SLS موجود در آن تا یک روز روی بدن می‌ماند و جذب پوست می‌شود و به مرور سبب ایجاد پیرپوستی و ناهنجاری‌های داخلی می‌گردد.

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۶۲ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه