برو به محتوای اصلی

چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

هدف از بازی کودک تنها سرگرم شدن او نیست، بلکه کودک از همراهی والدین خود بسیار لذت می‌برد و می‌تواند در حین بازی چیزهای زیادی یاد بگیرد. در سه سال اول زندگی کودکتان، مغز او به شدت در حال رشد است. در دوره رشد مغزی، مسیرهایی طولانی و نازک عصبی در مغز او رشد می‌کند، این مسیرهای ایجاد شده امواج الکتریکی را به هم متصل کرده و از سلول‌های مغزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. بنابر این شما می‌توانید با تکنیک‌هایی در رشد مغز کودک خود تاثیرات بسیار مثبتی بگذارید. با تجه به این که کودک شما در چه سنی است باید بازی‌هایی متناسب با سن او انتخاب کنید.

چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟

از 3 ماهگی تا 6 ماهگی: 

بر طبق تحقیقات، در 6 ماه اول زندگی کودک خود باید مهارت‌های بینایی را با او تمرین کنید. بازی‌هایی که می‌توان در این سن انجام داد:

 • اشیاء و اسباب بازی‌های رنگی را در دست گرفته و به آرامی آن را جلوی صورت کودک به جلو و عقب ببرید. تا زمانی که توجه کودک به آن جلب شود. این کار به تمرکز کودک کمک می‌کند و باعث می‌شود که مهارت‌های بینایی او نیز تقویت شود.
 • می‌توانید دست‌های کودک را در دست گرفته و آنها را بالا و پایین ببرید و هربار با بالا بردن آن با شعر برایش بخوانید که «دستاشو بالا میبرم» و با پایین آوردن دست‌های کودک هم همین کار را انجام دهید. این بازی کمک می‌کند که مفاهیم بالا و پایین برای کودک غریبه نباشد. می‌توانید این کار را با پاهای کودک خود نیز انجام دهید. به این صورت کودک با اعضای بدن خود نیز کمی آشنا می‌شود.
چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟
 • با نوزادتان مدام حرف بزنید این برای او مثل یک بازی است. تعداد کلماتی که نوزادان هر روز می‌شنوند، بر هوش، ذکاوت، مهارت‌های اجتماعی و موفقیت‌های تحصیلی آنها در آینده تاثیر می‌گذارد. نسبت به صداهایی که کودکتان در جواب صحبت به شما می‌دهد واکنش نشان دهید تا بفهمد که شما در تمام مدت حواستان به او است. با گفتن هر جمله منتظر پاسخ نوزادتان باشید و با لبخند و سر تکان دادن جواب او را بدهید. سپس به سراغ جمله بعدی بروید.
 • صدای کودکتان را ضبط کنید و آن را برایش پخش کنید. نوزادانی که تنها 4 روز از عمرشان می‌گذرد می‌توانند زبانی را از زبان دیگر تشخیص دهند و خیلی زود به صداها (کلمه‌ها)یی که مهم باشند توجه نشان می‌دهند. اگر به صدای خودش واکنش نشان داد، صداهای دیگری که در طبیعت وجود دارد را برایش پخش کنید مثل صدای آب، صدای پرندگان و...
 • و...

از 6 ماهگی تا 9 ماهگی: 

 • نگاه کردن به آینه این تجربه را به کودک می‌دهد که با زوایای دیگری از خود آشنا شود. در جلوی آینه به همراه کودک خود بنشینید. حالت‌های مختلفی را با صورت خود دربیاورید، صداهایی مثل سوت زندن یا فوت کردن هم باعث جلب توجه کودک شما می‌شود، خودتان را به چپ و راست خم کنید، اعضای بدنتان را تکان دهید و...
چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟
 • بازی‌هایی مثل خانه‌سازی یا تیله‌بازی و نیز بازی‌های قدیمی مثل دالی موشه، توانایی‌های ادراکی، جنبشی و گفتاری کودک را تقویت می‌کند. برای این بازی کودک را جلوی خود بنشانید و یک اسباب‌بازی در دست خود بگیرید، آن را به جهات مختلف به آرامی تکان دهید و بعد آن را در پشت خود پنهان کنید و از او بپرسید «اسباب‌بازی کجا رفت»، بعد از آن اسباب‌بازی را جلوی صورت کودک گرفته و بگویید «دالی موشه اینجاست». هربار که این کار را تکرار کردید اسباب بازی را در جای متفاوتی پنهان کنید.
 • جعبه‌ای را مقابل کودک قرار دهید و از او بخواهید اشیاء مختلف را در داخل آن بیاندازد، سپس از او بخواهید که شی‌ای را از داخل آن بیرون آورده و به دست شما بدهد. این بازی علاوه بر تقویت مهارت حرکتی کودک، به رشد مغز او بسیار کمک کرده و باعث می‌شود که مهارت‌های خلاقیت او در آینده نیز بیشتر شود.
 • صدای حیوانات مختلف را تقلید کنید و در همان زمان نام حیوان را هم بگویید مثلا بگویید «زنبور چی میگه؟ ویز ویز ویز».
 • انجام بازی‌هایی که ماهیچه‌های کوچک کودک را به کار می‌گیرد، باعث افزایش رشد مغز او می‌شود. بازی کردن با کلید یا اسباب‌بازی‌هایی شبیه آن که راحت در دست قرار می‌گیرند و صدا می‌دهند برای کودک بسیار جذاب است. کلید را در دست بگیرید و آن را از بالا رها کنید سپس کلید را به دست کودک بدهید و از او بخواهید که این کار را تکرار کند.
 • و...

از 9 ماهگی تا یک سالگی:

 • کودک را به وسیله شعر با اعضای بدن خود آشنا کنید. این کار نیز به تقویت هوش او بسیار کمک می‌کند چون با کلمات بسیاری آشنا می‌شود. می‌توانید این کار را به وسیله این شعر انجام دهید: «دست می‌زنم به چونه‌م، به گونه‌م، به موهام// دست می‌زنم به کله‌م، به پاشنه‌م، به چشمام// دست می‌زنم به زانوم، به گردنم، به گوشام// بعد خم می‌شم دست می‌زنم به پاهام».
 • بازی با حلقه‌ها هم از لحاظ فکری بسیار جذاب و غنی است. حلقه‌های مختلف رنگی و با سایزهای مختلف را به ترتیب اندازه جلوی کودک بچینید روی هم و یا اینکه آنها را به دور دست کودک بیاندازید و...
چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟
 • عکس‌های حیوانات مختلف را از کتاب به او نشان داده و نام آنها را بگویید و یا صدای آنها را دربیاورید.
 • با وسایل مختلف برایش خانه‌سازی کنید.
 • و...

بالای یک سال:

برای بازی با کودکان بالای یک سال نیز بازی‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به اینکه کودکتان چه مهارت‌هایی تا کنون کسب کرده، بازی مناسبی را برای او انتخاب کنید.

 • استفاده از لگوها برای ساختن سازه‌های مختلف. برای این بازی با توجه به سن کودک ابتدا از سازه‌های ساده شروع کنید، شما چیزی را با استفاده از مهره‌ها بسازید و بعد از کودک بخواهید که همان کار را تکرار کند. برای کودکانی که کوچکترند فقط می‌توانید دو یا سه مهره را روی هم بگذارید تا آنها بتوانند این الگو را تکرار کنند.
 • استفاده از اسباب‌بازی‌های تودرتو نیز به تقویت هوش کودک بسیار کمک می‌کند. مثل مکعب‌ها، حلقه‌ها و یا کاسه‌های تودرتو. از کودک بخواهید که در هر مرحله بزرگترین شی را پیدا کرده و اشیا را به ترتیب اندازه داخل هم بگذارد.
چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟
 • از هر حیوان یا شی دو جفت روی تکه‌های کاغذ بکشید، آنها را به صورت نامرتب روبروی کودک قرار دهید و از او بخواهید که شکل‌های شبیه به هم را در کنار هم قرار دهد.
 • حل کردن پازل نیز یکی از بازی‌های محبوب کودکان است و همینطور به افزایش تمرکز و بالا رفتن هوش کودک کمک بسیاری می‌کند.
چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟
 • کتابی را که قبلا برای کودک خوانده‌اید دوباره بخوانید، ار کودک بخوانید که بعد از تمام شدن هر صفحه ادامه ماجرا را حدس بزند. و یا کتاب جدیدی برای کودک خود بخوانید و انتهای داستان را از او بخواهید که حدس بزند.
 • بازی با شن و ماسه و ساختن قلعه شنی یا هرچیز دیگری به کودک شما این امکان را می‌دهد که خلاقیت به خرج داده و قدرت فکری او افزایش یابد.
 • خمیربازی یا بازی با خاک رسی که از اسباب‌بازی فروشی‌ها تهیه کرده‌اید نیز از بازی‌هایی است که به وسیله آن می‌توانید بر روی هوش و خلاقیت کودک خود کار کنید.
چه بازی‌هایی باعث افزایش هوش و خلاقیت کودکان می‌شود؟
 • با کودک شمردن اعداد را تمرین کنید، از کم به زیاد و یا به صورت معکوس. سپس بعد از مدتی می‌توانید مثلا از 1 تا 100 دوتا دوتا زیاد کنید و به کمک هم بشمارید.
 • اشکال هندسی را به او آموزش دهید و بعد از او بخواهید که به شما بگوید اشیاء اطرافش جزء کدام دسته هستند.
 • از کارت‌های مختلفی که در اسباب‌بازی فروشی‌ها وجود دارد نیز می‌توانید استفاده کنید و در غالب بازی مفاهیمی همچون رنگ را به کودک خود بیاموزید.
 • و...

هیچ‌گاه از بازی کردن با کودکان خود دست نکشید و بدانید که موثرترین راه برای بالا بردن خلاقیت و هوش کودک شما انجام همین بازی‌های ساده روزانه است.

۱۱