برو به محتوای اصلی
سید علی رحیمی
برنامه نویس وب
۴ سال پیش پرسیده شده

من و تیمم (با وجود توانایی برنامه‌نویسی نسبتا خوب) هیچ تجربه کاری (نمونه کار/سابقه کار) نداریم، ولی یه ایده در سر داریم. به نظر شما اول چند پروژه کامل برای یادگیری بنویسیم یا مستقیما پروژه اصلی رو کد بزنیم و در این مسیر مشکلات دنیای واقعی رو یاد بگیریم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

داده پردازان راستین
راهکارهایی برای تجارت الکترونیک

طبق آمار حدود 90 درصد از استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند و تنها 10 درصد آنها موفق به کسب درآمد و ماندن در بازار می‌شوند. اما عمده دلیلی که باعث شکست خوردن استارت‌آپ‌ها می‌شود ضعف در برنامه‌نویسی آن نیست. عدم شناسایی بازار هدف، تبلیغات نادرست و عدم شناسایی کاربران و نیازهای آن‌هاست که باعث می‌شود که یک استارت‌آپ شکست بخورد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که تا ایده شما توسط گروه دیگری عملیاتی نشده است برای توسعه اقدام کنید و همزمان اقدام به مطالعه در خصوص جامعه هدف و شناخت کاربران کنید. در طول توسعه از دانش کسب شده برای ارتباط بهتر با جامعه هدف خود استفاده کنید. 

ناشناس

وقتی که بخواهید یک کار رو با عنوان استارتاپ شخصی راه‌اندازی کنید، بدون شک می‌بایست به یک بخش بزرگش فکر کنید که احتمال نتیجه دادن و درآمدزایی اون استارتاپ در حد بالایی وجود داشته باشه. اینطور بگم که راه‌اندازی یک پروژه با کیفیت و خوب هم نمیتونه در بسیاری از اوقات تضمین کننده موفقیت اون کار باشه، چون پارامترهای زیادی در این قضیه دخیل هستند. تحقیقاتی که متخصصین این حوزه در کشورهای اروپایی و امریکایی مطرح میکنند این هست که شما از هر ۱۰ استارتاپی که راه‌اندازی می‌کنید، احتمال داره که تنها ۱ یا ۲ مورد از این‌ها موفق بشن، یعنی شانس شما علارغم داشتن تیم خوب و ایده‌ی خوب باز هم ۱۰-۲۰ درصد  هست. حالا اگر عوامل جانبی رو برای کشور خودمون هم در نظر بگیریم این احتمال میتونه به نصف هم برسه! چون در کشورهای پیشرفته وقتی یک ایده و طرحی اجرا میشه کاملا ثبت و ضبط میشه و همه چیز تحت حمایت قوانین مختلف حقوق صاحب ایده و کپی رایت و... هستش اما اینجا خیر اصلا اینطور نیست! ممکنه شما ایده‌تون فوق‌العاده باشه اما توان مالی و فنی آنچنانی برای توسعه در کوتاه‌ترین زمان ممکن رو نداشته باشید به همین خاطر فرد یا شرکتی که توان مالی داره روی این ایده سرمایه‌گذاری میکنه و استخدام یک تیم بسیار قدرتمند ممکنه کاری که شما قرار بود در طی دو سال پیش ببرید رو در 6 ماهه به نتیجه برسونه و به درآمد بالایی هم برسه.

ماحصل صحبت این هست که خودتون و تیمتون رو توان فنی و اجرایی و مالی خودتون رو با پروژه‌های کوچک و بزرگ محک بزنید. در دنیای اینترنت و کسب و کار اینترنتی هر روزی که صبر کنید و عمل نکنید مطمئن باشید که چند روز عقب میفتید! چون شما تنها نیستید و شما فقط ایده ندارید ممکنه 100‌ها نفر اون ایده تو ذهنشون باشه و در حال کار باشن در همون لحظه‌ای که شما تعلل کردید و دارید تازه فکر می‌کنید!

پروژه‌ها‌تون رو مورد به مورد اجرا کنید و از بازخورد کاربران خودتون در طی زمان متوجه میشید که روی کدومشون سرمایه‌گذاری کنید و بیشتر وقتتون رو بهش اختصاص بدید.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

شروع کنید به کد زدن ایده خودتون در حد ام‌وی‌پی و افراط نکنید توش توصیه میکنم پادکست صوتی استارتاپ در ۲۴ ساعت رو گوش بدید. هر ایده دنیای جدایی برای خود داره که الزاما داشتن تجربه در سایر پروژه‌ها به معنای تسلط کامل به این پروژه به خصوص نیست. مهمترین مسئله توانایی تبدیل ایده به پول تو کمترین زمان ممکن هست. ما تو فروشگاه اینترنتی لباس۶۲ فیزا نزدیک به دو سال روی قسمتی از کار تمرکز کردیم که اصلا تبدیل به پول نشد ولی بعدا رو جایی تمرکز کردیم که در عرض یک هفته پول شد برامون. 

نیک

یک پروژه واقعی را اما به قصد یادگیری کلید بزنید نه به قصد درآمدزایی.

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۳۲ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه