برو به محتوای اصلی
فرهاد کشانی
مهندس صنایع
۴ سال پیش پرسیده شده

چرا آموزش کارآفرینی مهم است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ

در جامعه امروز نیاز به دانش کارآفرینی بسیار حس می‌شود و این آموزش‌های کارآفرینی را باید از مدارس و دانشگاه‌ها آغاز کرد، تا جوانان پس از گذراندن دوره تحصیلی خود بتوانند وارد بازار کسب و کار شوند. بدین ترتیب علاوه بر تامین کردن آینده اقتصادی‌شان، باعث ایجاد فرصت‌های شغلی جدیدی نیز می‌شوند که در رونق کسب و کار کشور بسیار تاثیرگذار است. برای آموزش کارآفرینی و مهارت‌های ورود به بازار کار به نوجوانان و جوانان باید توسط آموزش و پرورش تمهیداتی اندیشیده شود و به صورت جدی پبگیری گردد.

چرا آموزش کارآفرینی مهم است؟

آموزش کارآفرینی را از سه جنبه مختلف می‌توان بررسی کرد:

1- بازارکار:

تاثیر کارآفرینی بر روی بازار کار و اقتصاد هر کشور امری بدیهی است. کارآفرینی نوعی اشتغال‌زایی است و این بدان معنی است که به وسیله کارآفرینی می‌توان کسب و کار ایجاد کرد و اقتصاد کشور را تقویت کرد. با کارآفرینی و اشتغال‌زایی نرخ بی‌کاری نیز رو به کاهش می‌رود و متوسط درآمد جامعه بالا ‌می‌رود. امروزه هر قشری از افراد به کارآفرینی فکر می‌کند و آن را سکوی پرتابی برای خود می‌بیند.

2- مدیریت مدارس:

در بسیاری از کشورهای جهان امروزه، اداره مدارس هم مانند اداره شرکت‌ها شده است. با کاهش یافتن بودجه دولتی در بسیاری از این کشورها، فشار زیادی روی مدارس و دانشگاه‌ها است. این فشار از آن جهت است که مدارس و دانشگاه‌ها باید مقرون به صرفه باشند، و برای دانش‌آموزان و دانشجویان موفق و علاقه‌مند خود در دسترس و پاسخگو نیز باشند. یعنی مدیریت مدارس و دانشگاه‌ها، معلمان و سایر افراد باید بتوانند در دانش‌آموزان علاقه‌مند، مهارت‌های اساسی کارآفرینی را ایجاد کنند و در جذب، حفظ و موفقیت چنین دانش‌آموزانی تمام تلاش خود را بکنند. از این رو، استفاده بهینه از منابع، مدیریت دانشگاه‌ها و مدارس را با چالشی بزرگ مواجه کرده است. این دقیقاً همان چیزی است که کارآفرینان برای ایجاد کسب‌ و کارشان به‌ دفعات و با موفقیت باید از پس آن برآیند.

3- مزایای آموزش کارآفرینی برای یادگیرندگان:

برای اینکه روحیه مشارکت، رقابت‌پذیری و موفقیت در دانش‌آموزان، باید با عزمی قوی و مداومت بسیار اندیشه کارآفرینی را دور آنها ایجاد نمود. اگر در طول دوره تحصیلی، کارآفرینی نیز به عنوان یک مقطع درسی به آنها آموزش داده شود، احتمال موفقیت این دانش‌آموزان در آینده نیز بیشتر خواهد شد. آموزش کارآفرینی در چنین سنینی و در حین تحصیل، باعث می‌شود که دانش‌آموزان و دانشجویان بیشتر به آن علاقه‌مند شوند و برایشان حکم سرگرمی را داشته باشد. در این حالت این آموزش بسیار کاربردی‌تر از آموزش‌های سنتی بوده و تاثیر بیشتری بر روی کارآفرینان آینده خواهد گذاشت.

یک تصور غلط در مورد کارآفرینی وجود دارد و آن این است که کارآفرینی یک امری ذاتی است. کارآفرینی امری ذاتی نیست و می‌توان آن را آموخت. مهارت‌هایی مانند تفکر انتقادی، حل مسئله، ارتباطات، تحمل ریسک، کار تیمی و اعتماد به‌ نفس، هدیه‌هایی طبیعی هستند که می‌توان آن‌ها را آموخت. برای به دست آوردن این مهارت‌ها راه‌های بسیار زیادی وجود دارد اما بهترین و جامع‌ترین روش، آموزش کارآفرینی است. این مفهوم، نیاز به دید و استراتژی متفکرانه در استخدام و آموزش کارمندان دارد.

نمونه‌های خوبی که از مدارس کارآفرینی وجود دارد:

در داخل و خارج از اروپا تعداد زیادی مدارس کارآفرینی وجود دارد، که نشان می‌دهد که این کشورها در مسیر توسعه کارآفرینی در حال حرکت هستند. پروژه TES یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آموزش کارآفرینی در اروپا است. هدف این پروژه حمایت از پیشرفت حرفه‌ای معلمان در آموزش کارآفرینی و توسعه دادن محیط‌های یادگیری کارآفرینی (مدارس ابتدایی، متوسطه و حرفه‌ای) است. از طریق یادگیری کارآفرینی می‌توانید خدمت بزرگی به گروه‌های ضعیف و محروم مردم کنید، می‌توانید به آنها اجازه ورود به بازار کار و کسب درآمد را بدهید.

پروژه ادیسون که انگلستان، هلند، ایرلند، اتریش، ایتالیا و اسپانیا در آن شراکت دارند، بر آموزش مربیان تمرکز دارد، زیرا این پیش‌نیازی حیاتی برای آموزش کارآفرینی است.

ویژگی‌های مشترکی که برای آموزش کارآفرینی وجود دارد:

  • مدیران مدارس متعهد به پیشرفت کارآفرینی در جوامع خود باشند.
  • مدیران مدارس فرهنگ کارآفرینانه را در مدارس یا دانشگاه‌ها رواج دهند.
  • مدیران مدارس در برخی موارد از شروع فعالیت‌های جدید و کسب‌ و کارهای کوچک حمایت کنند و به آنها انگیزه بدهند.
  • تمامی ذی‌نفعان مختلف با یکدیگر همکاری و مشارکت کنند و تمایل به یادگیری نوآورانه داشته باشند و مسیرهای یادگیری سنتی را کنار بگذارند.
پوریا گلدسته
آموزش کارآفرینی

این سوال پاسخ‌های گوناگونی از نظر افراد گوناگون دارد: 

از نظر یک اقتصاددان: برای خلق ارزش افزوده افزوده بیشتر.

از نظر یک مقام دولتی: به علت کاهش توان اشتغال‌زایی دولت.

از نظر یک منتقد دولت: بازتوزیع مجدد ثروت در جامعه.

از نظر یک استاد کارآفرینی دانشگاهی:  تبدیل افراد عادی به کارآفرینان، با آموزش امکان‌پذیر است.

از نظر یک خبره صنعت: منجر به بهبود فضای کسب‌وکار می‌شود.

از نظر یک بانکدار: منجر به چرخش جریان پول در نهادهای مالی می‌شود.

از نظر یک فرد بدون شغل: موجب کاهش وابستگی به دیگران می‌شود.

از نظر یک هنرمند: موجب بروز خلاقیت‌های افراد گوناگون و ایجاد سبک‌های جدید می‌شود.

از نظر یک فیلسوف: به معنی خلق، تاثیرگذاری بر جهان است.

که هر یک از موارد فوق قابلیت این را دارد که چندین صفحه در موردش نوشته شود.