برو به محتوای اصلی
۳ سال پیش پرسیده شده

آیا می‌توان بیمه بدنه خودرو را منتقل کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

این سوال برای خیلی از دارندگان خودرو پیش میاد مخصوصا برای کسانی که در رانندگی محتاط‌تر هستن. باید گفت که بیمه بدنه خودرو بر اساس شیوه رانندگی شخص صادر می‌شه و نمیشه اون رو به راننده دیگری انتقال داد.

وقتی شخص خودروی خودش رو می‌فروشه، می‌تونه بیمه بدنه خودرو رو به همراه تمام تخفیف‌های اون به خودروی جدیدی که می‌خره منتقل کنه و خریدار خودروی این شخص در صورتی که از قبل بیمه بدنه نداشته باشه، باید از اول بیمه بدنه رو برای خودش خریداری کنه. یعنی اگر بیمه‌گذار بعد از فروش خودروی خودش مایل باشه که بیمه بدنه اون خودرو به خودروی جدید منتقل بشه، در این صورت، شرکت بیمه بعد از اینکه حق بیمه بدنه خودروی اول رو بابت مدت بیمه منقضی شده کم کرد و مبلغ باقیمانده رو از حق بیمه محاسبه شده برای خودروی دوم هم کم میکنه. 

آیا می‌توان بیمه بدنه خودرو را منتقل کرد؟

حالت دیگه این هست که بیمه‌گذار بخواد بیمه بدنه خودروی اول رو فسخ کنه، در این شرایط مبلغ باقی‌مونده بابت بقیه مدت بیمه رو می‌تونه دریافت کنه. در این حالت، شرکت بیمه حق بیمه بابت مدت بیمه منقضی شده رو با نرخ حق بیمه در بیمه کوتاه‌مدت محاسبه میکنه. توجه داشته باشین که این نقل و انتقالات باید طی 24 ساعت بعد از فروش خودرو انجام بشه. 

باید اشاره کرد که نوع استفاده اتومبیل بر تعیین هزینه حق بیمه بدنه تاثیر مستقیم داره، به طوری که اتومبیل سواری کرایه و تاکسی به میزان 150 درصد و اتومبیل مخصوص آژانس، آموزش رانندگی و کرایه خطی به میزان 100 درصد بیشتر از اتومبیل سواری مشابه که برای استفاده شخصی هست، حق بیمه پرداخت می‌کنن.