برو به محتوای اصلی
محمد حسین عابدی
توسعه دهنده وب @بامیلو
۵ سال پیش پرسیده شده

بهترین روشی که برای یادگیری مکالمه انگلیسی امتحان کردید و جواب داده چه بوده است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

برای یادگیری هر زبانی شما نیاز دارید اول مهارت‌های ورودی (خواندن و گوش دادن) رو تقویت کنید تا دانش زبانی به حافظه شما منتقل بشود تا بعد بتونید از اون دانش کسب شده در مهارت‌های خروجی (صحبت کردن و نوشتن) استفاده کنید. من پیشنهاد میکنم طولانی مدت در شرایطی قرار بگیرید که ورودی زبانی به ذهن شما بده و در عین حال از اون دانش کسب شده استفاده کنید تا به اصطلاح خارجیا Second Nature بشه و به طور اتوماتیک صحبت کنید. برای رسیدن به این هدف،  توصیه می‌کنم فیلم و سریال انگلیسی با زیرنویس انگلیسی ببینید و حتما به کلاس‌ زبان‌های ترمیک طولانی مدت برید (ترجیحا فشرده نباشه، زبان چیزی نیست که یک شبه بشه یاد گرفت). 

سعی کنید از فرآیند آموزش زبان لذت ببرید، در این صورت پیشرفت خوبی می‌کنید. نکته‌ای که در خیلی از دوستانم می‌بینم این هست که بعد از مدتی دست از تلاش بر‌میدارن. هر کاری میکنید ادامه بدید، شاید خودتون پیشرفت زبانتون رو حس نکنید ولی کسان دیگری که زبانشون خوبه و یک سال پیش وقتی شما کلاس زبان نمیرفتید حرف زدن شما رو شنیدن و الان مقایسه میکنن به وضوح پیشرفت شما رو حس میکنن. این رو به شخصه حداقل در 5 نفر دیدم. بعضیاشون کلاس میرفتن بعضیاشون مدام فیلم و سریال میدیدن. شاید بعضی افراد به شما بگن که کلاس زبان خوب نیست و روش آموزش نوینی نیست، اما به نظر من اگر طولانی مدت به کلاس برید نتیجه‌ی خوبی میگیرید چون در محیط کلاس مجبور به صحبت کردن میشید.

اگر هم وقت ندارین و میخواهید در آزمون‌های بین المللی شرکت کنید کلاس‌های فشرده زیادی توی بازار وجود داره در موسسات مختلف که خب من اطلاعات در مورد این کلاس‌ها ندارم ولی شنیدم بعضا نتیجه‌های بدی هم ندارن. منتهی حالت شب کنکوری دارن.

خلاصه بخوام بگم هر تلاش طولانی مدتی برای یادگیری زبان، زبان شما رو بهتر میکنه.

محمد غفاری
مترجم زبان انگلیسی و کارشناس ارشد مطالعات ترجمه

حرف‌های حسین رو کاملاً قبول دارم و تأیید می‌کنم. از اونجایی که در مورد بهترین روشی که امتحان کرده‌ایم و جواب داده پرسیدید، در مورد خودم می‌تونم بگم توانایی مکالمه‌م تا قبل ورود به دوره کارشناسی چندان جالب نبود. اما من تو کلاس‌های مکالمه‌مون (که البته واحد درسی‌مون بود) دانشجوی فعالی بودم و در کنار اون مثل خیلی‌های دیگه فیلم و سریال زیاد می‌دیدم، پادکست گوش می‌کردم و در جلسات بحث آزاد بچه‌های دانشگاه شرکت می‌کردم و گاهی اوقات هم تمرین‌های متمرکز انجام می‌دادم (مثلاً یک قسمت سریال می‌دیدم و بعد چند دقیقه نظراتم رو راجع به اون قسمت برای خودم می‌گفتم). البته مهارت‌های دیگه رو هم تمرین می‌کردم و این چیزیه که خیلی‌ها بهش زیاد توجه نمی‌کنن. فکر می‌کنند مکالمه چیزیه جدا از دستور زبان یا واژگان، در صورتی که به هیچ وجه این‌طوری نیست. من خیلی می‌نوشتم (سه ماه دست‌کم روزی یک صفحه و بعد از اون هم معمولاً هفته‌ای یک متن بلند) و کتاب‌های دستور زبان رو هم مطالعه می‌کردم و همین‌ها در نهایت باعث شد که رفته‌رفته جمله‌بندی درست‌تری موقع مکالمه داشته باشم. در کل اگر سطحتون خیلی بالا نیست حتماُ تو کلاس شرکت کنید و اگر هم بالاست باز هم تو کلاس شرکت کنید:) کم‌کم ترستون از مکالمه می‌ریزه و این خودش مهم‌ترین عامل پیشرفت شما می‌شه.