برو به محتوای اصلی
۳ سال پیش پرسیده شده

چرا در جوابکو سوالات بیشتر از پاسخ‌ها هستند؟ راه‌کار برای حل این مشکل چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

در هر پلتفرمی همیشه مشکل مرغ و تخم‌مرغ وجود داره. در جواب‌کو این مشکل دقیقا همین تعداد سوالات و جواب‌ها هست.

برای حل این مشکل باید ابتدا سنجه‌ها یا Metricهای صحیح تعیین بشن که ما سنجه اصلی رو تعداد جواب‌ها تعیین کردم و در کنارش برای اطمینان از اینکه مشکل مرغ و تخم‌مرغ رو به خوبی بتونیم بررسی کنیم، درصد سوالات بدون پاسخ رو به عنوان سنجه ثانویه انتخاب کردیم.

در واقع تعداد جواب‌ها نشان‌دهنده سرعت رشد ماست، که تا کنون همیشه حداقل ۷٪ در هفته در این سنجه رشد داشتیم، و درصد سوالات بدون پاسخ نشان‌دهنده میزان تعامل کاربران و کار کردن سیستم هست. شاید براتون جالب باشه که تا این لحظه ماکزیمم درصد سوالات بدون جواب ۱۲٪ بوده که در مقایسه با کورا (Quora) که این عدد ۲۳٪ هست۱۴۶، فکر می‌کنم قابل قبول باشه.

از نظر تعدادی هم در همین لحظه تعداد پاسخ‌ها بیشتر از ۲.۵ برابر سوالات هست. شاید یک دلیلی که به نظر میاد تعداد سوالات بدون پاسخ زیاد هست این باشه که برای کمتر کردن سوالات بدون پاسخ در صفحه جواب بده، یک درمیون سوالات قدیمی رو نشون می‌دیم که پاسخی ندارن و این به منظور کم کردن درصد سوالات بدون پاسخ بود و به ما کمک کرد که درصد سوالات بدون جواب رو در همین چند هفته که این روش رو امتحان می‌کنیم ۳٪ کاهش بده و ما رو به زیر ۱۰٪ برسونه.

قطعا راهکار دیگه‌ای که می‌تونه این موضوع رو بهبود بده درخواست جواب توسط شما دوستان عزیز از متخصصین هست و همینطور به اشتراک گذاشتن سوالات بدون پاسخ در شبکه‌های اجتماعی هست، که به زودی تشویق بیشتری در این زمینه انجام خواهیم داد.

نکته دیگه اینه که بیشتر از تعداد، تمرکز ما بیشتر روی کیفیت سوالات و مخصوصا پاسخ‌ها هست. برای بهبود این موضوع چندین راهکار رو داریم امتحان می‌کنیم از جمله سوالات جایزه‌دار با قوانین سخت‌گیرانه‌تر.

اگر هر پیشنهادی در ارتباط با بهبود این موضوع دارید خیلی خوشحال می‌شم همینجا به عنوان دیدگاه ذکر کنید.

عرفان آریان‌منش
مدیر محصول در کشمون

ما در کشوری زندگی میکنیم که بیشتر از هر جوابی به طرح سوال احتیاج داریم، به نظرم این مشکل نیست، اتفاق فرخنده‌ایه. جوابکو از نظر تعادل بین وجه‌های پلتفرم هم به نظرم تعادل قابل قبولی تا الان داشته. راهکار جواب بیشتر و باکیفیت اضافه شدن و دعوت از افرادی با تخصص‌های متنوع است، مخصوصا در زمینه هنر و اقتصاد کمبودش حس میشه.

میلاد جعفری
توسعه‌دهنده وب و اپلیکیشن

من فکر نمی‌کنم این رو بشه به عنوان «مشکل» مطرح کرد. دستکم برای الان. چراکه مدت زیادی از تولد جوابکو نمی‌گذره و این سیستم هم مثل هر سیستم دیگه‌ای نیاز به زمان داره. وارد کردن هزاران کاربر برای چنین سیستم‌هایی کار راحتی می‌تونه باشه اما خیلی خوبه که پایه‌ها درست چیده بشه.