برو به محتوای اصلی
حسین کوهساری
مربی، بنیان‌گذار و شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای نوپا
۳ سال پیش پرسیده شده

یک شتاب‌دهنده استارتاپ خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

دانیال نوری
مدیر محصول @دلیوری هیرو

بسته به نوع استارتاپی که میخواید راه بندازید، باید دنبال اکسلریتور خاص با ویژگی‌های خاص باشید، اما به صورت کلی میشه اکسلریتورها رو از طریق چند تا ویژگی رده‌بندی کرد:

1- منتورشیپ: موفقیت‌ هر استارتاپی وابسته به قدم‌های استراتژیک اولیه‌اش است. یک منتور خوب، روزهای اول یک استارتاپ و نیازهای اون رو به خوبی میشناسه و چندبار این مسیر رو رفته و یا استارتاپ‌هایی که این مسیر رو رفتن رو از نزدیک دیده. متاسفانه توی ایران خیلی از افراد خودشون رو منتور و مشاور میدونن در صورتی که تجربه‌ی لازم رو توی این حوزه ندارن، بنابران سعی کنید اکسلریتوری رو انتخاب کنید که منتورهای با تجربه‌تری داره.

2- نتورک و دایره افراد: یک استارتاپ نیاز داره با افراد تاثیرگذار اکوسیستمی که توش کار میکنه در ارتباط باشه و از این ارتباطات توی موارد مختلفی از جمله جذب سرمایه، مارکتینگ اولیه و... استفاده کنه. اکسلریتور خوب میتونه این امکان رو برای استارتاپ فراهم کنه و اونها رو به آدمای حرفه‌ای وصل کنه.

3- سرمایه اولیه: هرچند عدد این سرمایه خیلی کمه اما در شروع یک استارتاپ، در صورت برنامه‌ریزی درست، همین سرمایه میتونه درهای زیادی رو به روشون باز کنه. پرداخت به موقع و حمایت به موقع از وظیفه‌های یک اکسلریتور خوبه. توی ایران این عدد بین 15 تا 60 میلیون چرخش داره و میزان سهام گرفته شده از استارتاپ‌ها بسته به اکسلریتور بین 10 تا 30 درصده.

در مجموع، توی ایران بیشتر از 30 اکسلریتور داریم و میشه گفت آواتک ۱۸۶با اختلاف از نظر موارد بالا از بقیه جلوتره، خصوصا در ضمینه نتورک و منتورشیپ (که از مورد سوم اهمیت خیلی بیشتری دارن). 

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

به نظر من علاوه بر مواردی که جناب دانیال نوری فرمودند موضوع تجربه و همراهی شتاب‌دهنده‌ها با استارتاپها مطرح میشه. 

بنیانگذاران شتابدهنده‌ها باید تجربه استارتاپی داشته باشند که بتوانند در مراحل مختلف زندگی کارآفرینی استارتاپ‌ها در طول عمر استارتاپ کمکشان کنند! به نظرم بزرگترین چالش استارتاپی‌ها چالش روحی هست که صرفا با همراهی کسانی که تجربه این راه را دارند قادر به گذر است. 

شتابدهنده در هر مرحله باید پیشرفت استارتاپ را تعقیب کرده و اونها رو هدایت کنند. استارتاپ‌ها باید متمرکز شده و مثل لیزر هدف رو سوراخ کنند. ولی در اکثر مواقع هدف را گم میکنند!