برو به محتوای اصلی
محسن
۴ سال پیش پرسیده شده

مهمترین معیار شما برای انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی چی هست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

کامیار دالوندی
مهندس کامپیوتر نرم افزار

نمی‌دونم این سوال رو از بقیه کردین یا این سوال برای کمک به خودتونه، بنده معیارم زبان نیست و بیشتر برام درک برنامه‌نویسی مهمه تا زبان البته برای من اگه زبان ساده و در عین حال قوی باشه راحت‌ترم به خاطر همین تو مسیر درک برنامه‌نویسی با پایتون هستم و بعد احتمالا برای تخصصی‌تر شدن و عمقی‌تر شدن یکی از تکنولوژی‌های موجود رو انتخاب می‌کنم. اما شما شاید با من فرق بکنید.

ارادتمند.

بهرنگ

1- چه نوعی از برنامه‌نویسی رو میخواین انجام بدین. به عنوان مثال حوزه توسعه وب، طراحی اپلیکشن و... 

۲- در محل زندگیتون شرایط کار و بازار کار چگونه هست؟ به عنوان مثال توی یک استان ممکنه برای ASP بیشتر کار باشه ولی توی استان دیگه Java.

اسکلت اصلی اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار شبیه هم هست. پس به نظرم مهم نیست چه زبانی رو اولین بار یاد میگیرین. اگر یک زبان رو بار اول به خوبی یاد بگیرین و بعد بخواین یک زبان دیگر رو یاد بگیرین میتونین اون زبان رو در عرض چند هفته به خوبی یاد بگیرین.

مهمترین دلیل نیاز هست.

یعنی در این لحظه به چه زبان و چهارچوبی بیشتر نیاز -شخصی- دارین. مثلا من خودم از C# شروع کردم. بعد به دلیل نیازم به جاوا و اندروید رو آوردم، بعد از اون هم -قبل از به پایان رسوندن دوره اندروید- بنا به نیاز‌هایی که دیدم، به PHP مهاجرت کردم و بعد از یادگیری اون چارچوب لاراول رو یاد گرفتم. الان از C# و جاوا و اندروید چیز زیادی نمیدونم، ولی در مسیرم به اینها نگاهی انداختم و دیدم که نیازم رو برطرف نمیکن؛ پس به زبان بعدی مهاجرت کردم و الان 1 ساله روی PHP موندم و نیاز‌های من رو کاملا برآورده میکنه (البته فعلا. ممکنه بعد از یه زمانی مجبور شم به GO مهاجرت کنم، باز هم به دلیل نیاز جدید‌تر).

دلیل دوم علاقه هست.

اگر به هیچ زبانی نیاز نداری و همه زبان‌ها اولویت یکسانی برات دارن، اونجا هستش که بحث علاقه به میون میاد و بهترین زبان اونیه که -به قول معروف- باهاش حال میکنی.

ناشناس

شاید این حرفم تکراری باشه چون بارها در سوالات مشابهی که عنوان شده؛ مطرح کردم. ولی در کل انتخاب یک سیستم یا زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری و یا اجرای یک بستر و سیستم اول از همه به نیازتون برمیگرده. چون همه چیز بسته به نیاز و توانی که شما از نظر مالی و زمانی و یا فنی دارید برمیگرده و بر اساس این پارامترها می‌بایست که تصمیم‌گیری کنید.

اگر هدف و خواسته‌تون رو می‌فرمودید راحت‌تر میشد راهنمایی کرد.