برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو
۵ سال پیش پرسیده شده

نظرتون در مورد خریده شدن گیت‌هاب توسط ماکروسافت چیه؟ خبر خوبیه یا بد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

دانیال نوری
مدیر محصول @دلیوری هیرو

مایکروسافت امروز (دوشنبه، 14 خرداد) اعلام کرد که بزرگترین پلتفرم به اشتراک‌گذاری برنامه‌نویس‌ها رو به ارزش 7 و نیم میلیارد دلار خواهد خرید.

گیت هاب تا الان حدود 27 میلیون۶۲۰ کاربر داره و از سال 2008 که کارشون رو شروع کردن مجموعا 350 میلیون دلار۵۱۹ سرمایه جذب کردن.

این خبر از طرفی برای دولوپر‌ها نگران‌کننده بود چون غالبا شرکت‌هایی که توسط مایکروسافت خریده میشن تغییر رویه میدن و سیاست‌های کلی مایکروسافت روی اونها پیاده میشه. نگرانی اصلی دولوپر‌های از این موارده:

  • مخالفت‌هایی که از قدیم مایکروسافت در مقابل اوپن سورس داشته: با توجه به اینکه مایکروسافت در حال حاضر فعال‌ترین شرکت گیت هاب محسوب میشه و بارها حمایتشون رو از اوپن‌سورس اعلام کردن نشون میده این نگرانی نباید وجود داشته باشه. با توجه به توان زیادی مایکروسافت در زمینه مارکتینگ و بیزنس دولوپمنت و ارتباطات زیادی که با شرکت‌های بزرگ جهان دارن میشه امیدوار بود جهان بیشتر به سمت اوپن‌سورس بره.
  • با توجه به بیزنس یونیت قدرتمندی که داره تعدادی از دولوپرهای این احتمال رو میدن که مایکروسافت از دیتایی که روی گیت هاب وجود داره استفاده کنه و به رقابت با این دولوپرها بپردازه.
  • پولی کردن بخشی از فیچرهای اصلی گیت هاب: البته نادلا (مدیر عامل مایکروسافت) مستقیما اعلام کرده که پلتفرم گیت هاب رو به مسیر فعلیش ادامه میده.

به خاطر همین نگرانی‌ها، تعداد زیادی دولوپر تصمیم گرفتن گیت هاب رو ترک کنن و به سمت پلتفرمای رقیب، به خصوص گیت لب برن. ترند جدیدی که توی توئیتر درست شده در همین راستا، هشتگ movingtogitlab#۲۱۴ هست. گیت لب هم از این فرصت استفاده کرده و تخفیف 75 درصدی برای کاربران جدید گذاشته. طبق آماری که گیت لب داده، توی این چند روزه تعداد کاربرانی که وارد پلتفرمش شدن 10 برابر روزهای قبل۱۳۸ شده.

مهدی راش
عنواین رو باید دور ریخت!

به نظر من خبر خوبی نیست، خبر بدی هم نیست.

اساسا خریداری شدن یه پلتفرم بزرگ توسط یه کمپانیه بزرگ حس خوبی بهم نمیده و حس میکنم شکل و کلاس رقابت رو عوض میکنن (همونطور که گوگل و فیسبوک و ... عینا نمیخوان از قافله عقب بیوفتن)، صرفا از این روی. البته تا بوده همین بوده، ثروت زیاد و قدرت این شرکت‌ها...!

اما نگرانی‌های توسعه‌دهنده‌ها به نظرم بی‌مورده. مایکروسافت اصطلاحا اینقدرها بچه نیست که بیاد مسیر گیت‌هاب رو از چیزی که جا افتاده تغییر بده و این تلاش بعضی‌ها هم که رفتن سراغ پلتفرم‌های دیگه هم صرفا یه جو کوتاه مدته. اصلا قراری نبود و نیست چیزی تغییر کنه... این هم از سمت گیت‌هاب و هم از سمت مایکروسافت گفته شد.

 

آمار سوال

۴۹۸ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۵ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه