برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

برای سفر به روسیه دلار ببریم یا روبل؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ

واحد پول روسیه «روبل» هست که به صورت руб یا р نشون داده میشه. هر یک روبل معادل 100 کوپک (kopeck) هست. 

برای سفر به روسیه دلار ببریم یا روبل؟

برای پرداخت‌های روزمره در روسیه مثلا در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها از دلار یا یورو نمی‌تونید استفاده کنین، حتی تعداد زیادی از هتل‌ها هم هستن که دلار و یورو قبول نمی‌کنن و قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارن پس باید حتما روبل به همراه داشته باشین. در روسیه به خصوص در مسکو و سن‌پترزبورگ تعداد زیادی صرافی وجود داره به طوری که در هر نقطه از این شهرها می‌تونین چندتا صرافی پیدا کنین و به راحتی دلار یا یورویی که به همراه دارین رو به روبل تبدیل کنین. پیشنهاد میشه که در هتل و فرودگاه پولتون رو به روبل تبدیل نکنین چون عملا به ضرر شما هست.

 صرافی به روسی به صورت ОБМЕН ВАЛЮТЫ نوشته می‌شه که تلفظ اون به صورت (آب می‌یِن والوتی) هست.

سه روش وجود داره برای اینکه در روسیه بتونین ارزتون رو به روبل تبدیل کنین:

  1. بانک‌ها: در روسیه اکثر بانک‌ها کار خرید و فروش و تبدیل ارز رو انجام می‌دن و با خیال راحت می‌تونین به بانک مراجعه کنین و روبل دریافت کنین.
  2. باجه‌های صرافی: مثل ایران در روسیه هم صرافی‌های کوچکی هستن که کار خرید و فروش و تبدیل ارز رو انجام می‌دن. حتی دریافت ارز از این صرافی‌ها اکثرا ارزون‌تر از بانک به پاتون حساب می‌شه اما باید دقت کنین که روی سردر صرافی این عبارت БЕЗ КОМИССИИ نوشته شده باشه که به معنی (بدون کمیسیون) هست. به نرخ ارزی که روی سردر صرافی‌ها نوشته شده اعتماد نکنین چون در صورتی که عبارت (بدون کمیسیون) کنارش نوشته نشده باشه، از شما حق کمیسیون بسیار بالایی می‌گیرن و عملا سرتون کلاه میره.
  3. دستگاه‌های خودپرداز تبدیل ارز: در بعضی جاها مثل برخی بانک‌ها و مراکز خرید بزرگ دستگاه‌هایی شبیه به دستگاه خودپرداز هست که کار تبدیل ارز رو انجام می‌ده. برای استفاده از این دستگاه‌ها باید یا زبان روسی بلد باشین یا زبان انگلیسی.

معمولا بانک‌ها و صرافی‌ها برای اینکه ارزتون رو تبدیل کنن از شما پاسپورت می‌خوان که اطلاعات شما رو تو سیستم خودشون ثبت کنن. اگه دیدین مسئولی که پاسپورت رو بهش تحویل دادین مدام در حال ورق زدنش هست و دنبال چیزی می‌گرده احتمالا اسم شما رو به انگلیسی نمی‌تونه بخونه، در این مواقع صفحه ویزای روسیه رو بهش نشون بدین.

برای جدا کردن اعداد در روسیه از فاصله استفاده میکنن به جای استفاده از ویرگول و از نقطه هم به جای ممیز استفاده می‌کنن. مثلا 550.45 1 می‌شود هزار و پانصد و پنجاه روبل و چهل و پنج کوپک.