برو به محتوای اصلی
محدثه میرحسینی
کارشناسی میکروبیولوژی
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه همراه اول را شارژ کنم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

برای افزایش اعتبار سیم‌کارت همراه اول دو روش حضوری و غیر حضوری وجود دارد.

روش حضوری:

 • دریافت شارژ از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها و یا از طریق دستگاه‌های POS فروشگاه‌ها.
 • خرید از طریق دستگاه‌های وب‌کیوسک که در مکان‌های پرتردد نصب شده است.
 • خرید از طریق فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز (به این لینک مراجعه کنید۲۶).

غیر حضوری:

 • شارژ خودکار (Top Up). با مراجعه به وب‌سایت همراه اول و ورود به سامانه فروش شارژ همراه اول۵۲، ابتدا مبلغ درخواستی شارژ خود را انتخاب نموده و شماره موبایل خود که قصد شارژ کردن آن را دارید وارد نمایید، سپس درگاه بانکی که قصد پرداخت از طریق آن را دارید از لیست انتخاب کنید، پس از تایید به درگاه بانک منتقل می‌شوید که باید از طریق کارت بانکی دارای رمز دوم اقدام به خرید این شارژ نمایید. در صورت استفاده از این روش سیم‌کارت شما به صورت خودکار شارژ می‌شود و نیازی نیست که رمز شارژ را دریافت کنید (در صورت استفاده از این روش می‌توانید از 5% تخفیف ویژه استفاده کنید).
 • روش IVR  که تماس با مرکز پاسخگویی با شماره تماس 9990 می‌باشد. در این روش رمز شارژ به شما داده می‌شود که می‌توانید از طریق کد «*کد شارژ*#140*» آن را وارد سیم‌کارت نمایید و از این طریق سیم‌کارت خود را به میزان شارژی که خریدید شارژ کنید.

مدت زمان اعتبار شارژ سیم‌کارت شما طبق جدول زیر می‌باشد:

چگونه همراه اول را شارژ کنم؟

در زمان خرید شارژ همراه اول به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • از نمایندگی‌های معتبر همراه اول و پایانه‌های فروش تایید شده رمز شارژ را دریافت نمایید.
 • فیش‌ها و رسیدهایی که از قبل چاپ شده‌اند را قبول نکنید و درخواست کنید که همان لحظه برای شما فیش تهیه کنند.
 • تنها شما مجاز به دیدن اطلاعاتی هستید که بر روی برگه رسید شارژ درج شده است، پس آن را در اختیار کسی قرار ندهید و تا حد امکان سعی کنید از کارت خود برای خرید رسید استفاده نمایید تا امکان پیگیری در صورت وجود مشکل برای شما راحت‌تر باشد.
 • هنگامی که می‌خواهید کد شارژ را وارد نمایید دقت کنید که این کد را درست وارد کنید چون در صورتی که بیش از 4 بار کد را اشتباه وارد کنید سیم‌کارت شما وارد لیست سیاه شده و قفل می‌شود. در صورت قفل شدن سیم‌کارت می‌توانید به اداره امور مشترکین، مراکز تلفن و دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه نمایید و یا با مرکز اطلاع‌رسانی تماس بگیرید.
 • رسید دستگاه خودپرداز و یا دستگاه POS را تا پایان زمان استفاده نزد خود نکه دارید تا در صورت بروز مشکل امکان پیگری برای شما وجود داشته باشد.
 • در صورت بروز هر مشکلی با شماره 9990 که سامانه ارتباط مردمی همراه اول است تماس حاصل فرمایید.
 • همچنین می‌توانید با پست الکترونیکی charge@mci.ir۵۴ مشکلات خود را در میان بگذارید.
 • شما می‌توانید از طریق تماس با شماره 444 با استفاده از سیم‌کارت اعتباری همراه اول خود، از میزان شارژ موجود در سیم‌کارت خود مطلع شوید.
 • برای سهولت و راحتی پیگیری پیشنهاد می‌شود که از شارژهای الکترونیکی استفاده نمایید.
 • از وب‌سایت‌های متفرقه که نماد اعتماد ندارند برای خرید شارژ اقدام نکنید و اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیارشان قرار ندهید.

در صورتی که موفق به شارژ سیم‌کارت همراه اول خود نشدید ممکن است به چند دلیل باشد:

 1. سیم‌کارت شما در لیست سیاه قرار گرفته است. سیم‌کارت همراه اول زمانی در لیست سیاه قرار می‌گیرد و قفل می‌شود که کد شارژی را بیش از چهار بار اشتباه وارد کنید.
 2. سیم‌کارت شما فعال نشده باشد و یا اینکه فعال شده است اما تا کنون استفاده نشده باشد.
 3. صاحب خط همراه اول با مراجعه به امور مشترکین تقاضای قطع سیم‌کارت را داده باشد.
 4. صاحب امتیاز خط مورد نظر با سامانه 444 تماس گرفته باشد و اعلام کرده باشد که سیم‌کارت همراه اول مفقودی است.
 5. اگر صاحب امتیاز خط همراه اول تا 12 ماه سیم‌کارت همراه اول خود را شارژ نکند و از آن استفاده نکند، حق امتیاز سیم‌کارت از او سلب می‌شود و ممکن است خط به شخص دیگری واگزار شود.

**برای اینکه خط همراه اول خود را از لیست سیاه خارج کنید باید به امور مشترکین همراه اول و یا مراکز تلفن مراجعه کرده و یا به صورت غیر حضوری با شماره 9990 تماس حاصل کنید و درخواست خود را اعلام کنید تا برای رفع این مشکل اقدام شود. حداکثر 24 ساعت طول می‌کشد که شماره همراه اول شما از لیست سیاه خارج گردد.