برو به محتوای اصلی
عسل رجایی‌منفرد
مهندسی شیمی
۳ سال پیش پرسیده شده

چگونه ویزای شینگن بگیرم؟

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن (شینگن) چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

خیلی از ما ایرانی‌ها دوست داریم که بدون دردسر به کشورهای اروپایی سفر کنیم و بهترین راه این است که ویزای شینگن بگیریم. با داشتن ویزای شینگن می‌توانیم به 26 کشور اروپایی سفر کنیم بدون اینکه محدودیتی برای ما وجود داشته باشد. 

برای گرفتن ویزای شینگن می‌توانید از طریق سفارتخانه‌های هر کدام از این 26 کشور اقدام کنید. به این معنی که از هر کدام از کشورهای عضو پیمان شینگن موفق به دریافت ویزای شینگن شوید، می‌توانید به سایر کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنید. 

حال این سوال پیش می‌آید که برای گرفتن این ویزا کدام کشور مناسب‌تر است؟ در جواب باید گفت که بهتر است از کشورهای معروف‌تر اقدام کنید به این دلیل که کشورهایی که گردشگران بیشتری دارند، نسبت به کشورهای دیگری که در اروپای شرقی قرار دارند (مثل مجارستان یا جمهوری چک) راحت‌تر ویزا می‌دهند. مثلا کشورهای اتریش، هلند، آلمان و فرانسه که هر ساله توریستان بسیاری را به خود جذب می‌کنند راحت ویزا می‌دهند و بهتر است که برای گرفتن ویزای شینگن از طریق سفارت این کشورها اقدام نمایید. طبق آمارهایی که گرفته شده کشور فرانسه بیشترین تعداد ویزای شینگن را در بین این 26 کشور صادر کرده است. مدت زمان اقامت شما در اروپا به واسطه ویزای شینگن، به این بستگی دارد که شما چه نوع ویزایی دریافت کرده باشید، اگر ویزای شما توریستی باشد می‌توانید 90 روز در اروپا اقامت داشته باشید. البته نکته‌ی دیگری در رابطه با این ویزا وجود دارد و آن اینکه در صورتی به شما این ویزا داده می‌شود که به آنها مدارک و اسناد ثابت کنید که در طول اقامت و سفرتان به اروپا از عهده مخارج و هزینه‌هایتان برمی‌آیید.

چگونه ویزای شینگن بگیرم؟

مراحل اخذ ویزای شینگن:

 • ارسال دعوتنامه از جانب اقوام و یا دوستان شما به شما کمک می‌کند که راحت‌تر ویزای شینگن را دریافت نمایید.
 • اولین کاری که بعد از آن باید انجام دهید این است که با مراجعه به وب‌سایت سفارت مورد نظر، آدرس ایمیل آنها را دریافت کنید و یک ایمیل به سفارت بزنید جهت تعیین وقت مصاحبه (در ایمیل ارسالی نیاز به توضیحات اضافی نیست و تنها مواردی که لازم است را برای سفارت ارسال نمایید مانند: نام، نام خانوادگی، شماره پاسپورت، تاریخ سفر و هدف شما از سفر که می‌تواند دیدار دوستان و اقوام یا توریستی و تجاری باشد).
 • در اکثر مواقع همان روز به ایمیل شما پاسخ وی‌دهند و لیست مدارک مورد نیاز را برایتان ارسال می‌کنند.
 • همه مدارک خواسته شده را تهیه کرده و در تاریخ تعیین شده به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنید (توجه کنید که در صورت تاخیر در مراجعه باید دوباره وقت سفارت بگیرید).

مدارکی که جهت دریافت ویزای شینگن لازم است به شرح زیر می‌باشد:

 • اصل شناسنامه ایرانی و کپی از تمام صفحات شناسنامه به همراه ترجمه آن.
 • اصل و کپی کارت ملی.
 • فرم درخواست ویزا که به صورت حضوری یا اینترنتی می‌توانید دریافت کنید و این فرم برای هر کشور متفاوت است. در صورتی که در طول اقامت قصد خروج از حوزه شینگن را دارید باید در این فرم تیک مربوط به ویزای مالتیپل را بزنید و مزیتی که ویزای شینگن مالتیپل دارد این است که با داشتن آن میتوانید به تمام کشورهای اروپای شرقی مثل صربستان، کرواسی، مقدونیه، بلغارستان و... سفر کنید بدون اینکه ویزای تک تک این کشورها را دریافت نمایید (این فرم را کامل و بدون نقص پر کنید به این دلیل که پر کردن این فرم بسیار مهم بوده و در صورتی که مشکلی در آن وجود داشته باشد به درخواست ویزای شما به هیچ عنوان رسیدگی نخواهد شد).
 • سه قطعه عکس رنگی با پس‌زمینه سفید که جدید گرفته شده باشد، سایز این عکس بستگی به کشوری دارد که قصد دارید از آن ویزای شینگن بگیرید.
 • گواهی اشتغال به کار اسناد رسمی شغلی به زبان انگلیسی که امضای مدیر عامل و سمت شغلی در آن موجود باشه و در صورتی که بیمه دارید سوابق بیمه که مربوط به سه ماه اخیر هست ارائه دهید
 • نامه اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن که باید به زبان انگلیسی باشد و در آن نامه که سربرگ دانشگاه در آن وجود دارد باید رشته تحصیلی شما ذکر بشه و به امضای رئیس دانشگاه برسه.
 • در صورت داشتن شغل آزاد باید پروانه کسب را ترجمه کنید.
 • سند مالکیت در صورتی که ملکی در کشور به نام خود دارید به همراه ترجمه آن.
 • پرینت حساب بانکی و گردش سه ماه آخر آن (باید مهر و اضای شعبه بانکی شما را داشته باشد).
 • کپی همه ویزاهای قبلی.
 • یک رزرواسیون صوری از بلیط که توسط بسیاری از آژانس‌های هواپیمایی صورت می‌گیرد و نیازی به خرید بلیط نیست.
 • ارائه رزرواسیون هتل برای کسانی که دعوت‌نامه ندارن و به صورت توریستی سفر می‌کنند (می‌توانید خودتان به صورت آنلاین و بدون داشتن کارت اعتباری هتلی در کشور مقصد را انتخاب کنید که به صورت نقدی مسافر قبول می‌کند).
 • پاسپورت و کپی از صفحات یک تا پنج و تمام صفحاتی که در آنها مهر خورده است (دقت کنید که پاسپورت شما از آغاز سفر تا سه ماه اعتبار داشته باشد و اینکه حداقل دو صفحه از پاسپورت شما خالی باشد).
 • پرینت از بلیط بازگشت شما که در زمان ورود به کشور مقصدی که از آن ویزا دریافت کرده‌اید، توسط ماموران گمرک از شما درخواست می‌شود.
 • بیمه درمانی مسافرتی که که به صورت کامل خدمات درمانی را پوشش دهد. با این شرط که شرکت بیمه حداکثر 30 هزار یورو از هزینه‌های درمانی و خدماتی را متقبل شود و مورد تایید تمام کشورهای عضو پیمان شینگن باشد (نکته مهم اینجاست که شما قبل از دریافت ویزا باید قرارداد بیمه را منعقد نمایید اما توجه کنید محتوای قرارداد شما طوری در نظر گرفته شود که در صورت رد شدن درخواست ویزا بتوانید قرارداد بیمه را فسخ نمایید).

نکاتی در مورد بیمه مسافرتی که قبل از درخواست ویزا باید آن را داشته باشید:

 • این بیمه برای افرادی است که قصد سفر به خارج از کشور را دارند و آنها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.
 • این بیمه تنها در خارج از کشور اعتبار دارد و شخص نمی‌تواند در ایران از مزایای این بیمه استفاده نماید.
 • این قرارداد بر طبق شرایطی که بین شما و بیمه مذکور تعریف می‌گردد، تضمین می‌شود.
 • شخص با ورود به ایران هزینه‌های درمانی و خدماتی خود را پس از ارائه مدارک لازم می‌تواند دریافت نماید. این مدارک شامل کپی از صفحه اول شناسنامه، بیمه‌نامه، کپی از صفحات پاسپورت مربوط به ورود و خروج به کشور مذکور و فرم اطلاعات خسارت که نزد شرکت بیمه است، می‌باشد.
 • هزینه‌های خدمات و درمان حداکثر پس از 30 روز بعد اعلام مدارک شما، پرداخت خواهد شد.
 • برخی از خدمات بیمه مسافرتی شامل موارد زیر است:
 1. پرداخت هزینه معالجات پزشکی
 2. پرداخت هزینه بستری در بیمارستان
 3. پرداخت هزینه جهت انتقال شخص به بیمارستان و یا مرکز درمانی در صورت بروز حادثه و یا بیماری
 4. پرداخت هزینه برای موارد دندان‌پزشکی که ضروری هستند
 5. ارسال داروهای ضروری برای شخص بیمه‌شده
 6. حواله وجه ضمان
 7. حواله وجه نقد
 8. و...
محمد
مهندسی نرم افزار
در اصل پاسخ به "مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن (شینگن) چیست؟" ارسال شده بود

گذرنامه با حداقل دو صفحه خالی داشته باشید. 
گذرنامه باید 10 ساله اخذ شده باشد. 
گذرنامه باید حداقل 3 ماه پس از تاریخی که قصد ترک سرزمین شنگن را دارید یا در مورد اقامت در چندین منطقه، تاریخی که قصد دارید پس از آخرین اقامت خود، محل را ترک کنید، معتبر باشد. 
فرم درخواست ویزای شنگن (شینگن) تکمیل و امضا شده باشد. 
هر فردی که در سفر شما را همراهی می‌کند باید یک فرم درخواست جداگانه را تکمیل کند. 
فرم درخواست ویزا برای یک شخص زیر 18 ساله باید توسط والدین یا نگهبان امضا شود. 
یک عکس هویتی جدید مطابق با استانداردهای ICAO تهیه کنید.

ادامه مطلب۱۷

به طور کلی برای درخواست ویزای شنگن به این مدارک نیاز است:

 • گذرنامه:

همراه داشتن اصل گذرنامه امضا شده با حداقل اعتبار ۶ ماه و چنانچه شینگن در پاسپورت‌های قبلی خود داشته‌اید، اصل پاسپورت‌ها و کپی شینگن‌ها نیز لازم است. شناسنامه و کارت ملی ترجمه‌ی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد.

 • عکس:

عکس پرسنلی جدید زمینه سفید و تمام رخ (سایز عکس در بیشتر سفارت‌ها ۳٫۵ * ۴٫۵ می‌باشد)

 • مدارک شغلی معتبر :

سفارتخانه‌ها برای مدارک شغلی اهمیت ویژه ای قائل هستند. توجه کنید که برای سفارت‌ها شغل آزاد مفهومی ندارد و اصولا به افراد با شغل آزاد ویزا تعلق نمیگیرد.

اگر کارمند هستید، سابقه بیمه، نامه اشتغال به کار، فیش حقوقی و نامه مرخصی مورد نیاز است.
اگر صاحب کسب و کاری هستید، روزنامه رسمی و یا جواز کسب و یا کارت مباشرت و یا کارت بازرگانی مورد نیاز است.
اگر محصل هستید نامه اشتغال به تحصیل نیاز است.

 • مدارک مالی:

گردش ۳ ماه یا ۶ ماهه حساب به صورت منطقی و متناسب با شغل و درآمد شما و نامه تمکن مالی که مانده حساب شما را به نرخ یورو روز نشان میدهد.

مانده حساب شما با شرایط فعلی نباید کمتر از ۷۰ میلیون تومان برای سفرهای توریستی باشد.اگر هم دعوتنامه دارید باز هم ریسک نکنید و مانده حساب پایین به سفارت ارائه ندهید.

 • سند ملکی:

برای اکثر سفارت‌های حوزه شینگن ارائه سند ملکی نیاز است. توجه کنید که سند را سفارت نگه نمیدارد و شما فقط ترجمه آن را به سفارت میدهید. توجه کنید که سند ملک بسیار معتبر‌تر از سند زمین می‌باشد. همچنین قولنامه، بنچاق و سند خودرو برای سفارت‌خانه‌ها قابل قبول نیست.

 • رزرو هتل و یا دعوتنامه:

دعوتنامه معتبر از فامیل درجه یک بسیار بهتر است و یا رزرو هتل معتبر. توجه کنید سفارت رزرو هتل از سایت بوکینگ را در بسیاری از موارد مورد قبول قرار نمیدهد.

برای اطلاعات بیشتر جهت اخذ ویزای شینگن میتونید به این لینک۵۱ مراجعه کنید.