برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ سال پیش پرسیده شده

نرخ دلار سلیمانیه چیه و با نرخ دلار عادی چه تفاوتی داره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

نرخ دلار سلیمانیه که یکی از شهرهای عراق است، بر روی نرخ دلار در کشور ما بسیار تاثیرگذار است. در بسیاری از مواقع بانک مرکزی نمی‌تواند افزایش نرخ دلار را کنترل کند به این دلیل که دلالان برای رسیدن به سود بیشتر در بازار تنش ایجاد می‌کنند. وقتی می‌گوییم دلالان، منظور افرادی نیست که چند صد دلاری را در بازار جابجا کرده و خرید و فروش می‌کنند، بلکه منظور قاچاقچیانی است که بین مرزهای ایران با عراق و ترکیه ارزهای میلیاردی جابجا می‌کنند تا به سودهای کلانی برسند. این افراد به بازار ارز در عراق و ترکیه دسترسی داشته و همچنین از بازار ایران نیز اطلاعت کافی و کاملی در دسترس دارند. این قاچاقچیان با بودجهف اطلاعات و امنیتی که در اختیار دارند شایعاتی را در بازار ارز به راه می‌اندازند و وقتی که در بازار التهاب ایجاد کردند از فروش ارز سودهای کلانی می‌برند. رد این دلالان کلان را  می‌توان در شرکت‌های صادراتی و وارداتی جست. این شرکت‌ها مبداء یا مقصد حضور و دامنه فعالیت‌شان سلیمانیه در عراق، وان در ترکیه و مریوان در ایران است.

نرخ دلار سلیمانیه عراق در تاریخ 13 تیر 97
نرخ دلار سلیمانیه عراق در تاریخ 13 تیر 97

اغلب این شرکت‌های واردات و صادرات در دست غریبه‌هایی است که مردم بومی آنها را نمی‌شناسند و حتی ممکن است با آنها وارد معملاتی نیز بشوند. معامله کردن با این شرکت‌ها دردسری به همراه ندارد و حتی در بیشتر مواقع بسیار سودده است. شیوه کار این شرکت‌های به اصطلاح صادرات و واردات یک نوع خاص از پولشویی است، پولشویی‌هایی که از کانال خبر، شایعه و داغ کردن بازار می‌گذرد. چون یک شهروند عادی نیستند بودجه‌ای میلیاردی برای این کار دارند بنابراین نبض بازار را در دست می‌گیرند. با ایجاد یک شایعه و التهاب در بازار هر لحظه که بر تعداد افراد حاضر در صف دلار افزوده می‌شود آنها بودجه خود را بیشتر و بیشتر می‌کنند.

نرخ دلار امروز (13 تیر 97) در بازار آزاد به 10 هزار تومان نیز میرسد و مشاهده می‌کنید که با نرخ دلار سلیمانیه تفاوت زیادی دارد. می‌توانید از این لینک۲٬۳۸۲ از تغییر نرخ دلار سلیمانیه در هر روز با خبر شوید.

سوالات مشابه

آمار سوال

۱۵٬۴۵۹ نمایش
۲ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه