برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو
۵ سال پیش پرسیده شده

تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

این پاسخ ۳۰ سکه برنده شده است

شهاب سیاوش
طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش
تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

۱- ناهار در بالای آسمانخراش

عکسی گرفته شده در سال ۱۹۳۲ که وقتی اولین بار دیده بودمش فکر کردم واقعی نیست و مونتاژه. اما عکس و کارگرها واقعی هستن. نشانه‌ای از دوران جاه‌طلبانهٔ آمریکا با ساخت و سازهای هراس‌انگیزی که با معیارهای امروز هم خیره‌کننده هستن. عمارت راکفلر و برج‌های منهتن نمونه‌های بارز این روحیهٔ آمریکایی اون دهه‌ها بودن که البته امروزه زیاد و به اون مقیاس خبری ازش نیست.

نکتهٔ دردناک این عکس البته اینه که چقدر این کار خطرناک و به معنای واقعی کلمه کشنده، صرف این که قربانیانش مرد بودن هیچ گونه عکس‌العمل و بازتابی حتی تا امروز هم نداشته. گویا بر اساس آمارها از هر ۵ کارگر ساختمانی که در این شرایط و بدون هیچ محافظ و نگهدارنده‌ای در ارتفاعات ۲۵۶ متری از زمین کار می‌کردن، ۳ نفرشون کشته می‌شدن!

تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

۲- مرد در حال سقوط

«ریچارد درو» این عکس رو روز ۱۱ سپتامبر گرفت. دیدن این عکس احتمالن مو رو بر تن هر کسی سیخ می‌کنه. مردی که انگار یه بازیگر جلوه‌های ویژه هست و داره از بالاترین نقطهٔ برج تجارت جهانی به پایان سقوط می‌کنه. ما دوست داریم که اون پایین یه تشک بزرگ براش گذاشته باشن که روش فرود بیاد. اما تشکی در کار نیست. شاید ما نمی‌خوایم باور کنیم که این شخص هم فکر می‌کرده که اون روز مثل همیشه می‌ره خونه و با خانواده‌ش دیدار می‌کنه و برای کار روز بعدش آماده می‌شه. شاید برای همین مغزمون بهمون می‌گه که نه این فقط یه عکسه!

تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

۳- مردی بر روی ماه

تصویری که از سالهای دور «مجلهٔ دانشمند» تا هنوز و همین حالا تازه‌ست. مردی بر روی کرهٔ ماه! نتیجهٔ یک زورآزمایی جنگ سردیِ فضاییِ جاه‌طلبانه که بالاخره در ۱۹۶۹ برای اولین بار به ثمر نشست. تصویر و ماجرایی که هنوز هم بر سر ساختگی و نمایشی بودنش داستانها برقراره. تصور این که تمام این عملیات در استودیو ساخته شده، بر پایهٔ چند نظر که چرا در شیشهٔ کلاه «باز آلدرین» نور افتاده یا چرا پرچم صافه! اما این تصویر هم مثل یکی دیگه از تصاویر به یاد ماندنی تاریخ بشر همیشه یگانه و خاص باقی می‌مونه. عکسی که در اون انسانی در دههٔ ۶۰ میلادی تونست به میلیونها کیلومتر اون طرف‌تر بره و روی سطح اون کره‌ای که ما شبها ازش نور می‌گیریم، قدم بزنه. نماد جاه‌طلبی آمریکایی شبیه به عکس اول. اما اون کجا و این کجا!

ابراهیم اسدی
دیجیتال مارکتر

جنین 18 هفته‌ای- عکاس: لنارت نیلسون (Lennart Nilsson)

تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

زمانی که مجله لایف در سال ۱۹۶۵ این تصویر را تحت عنوان «درام زندگی قبل از تولد» منتشر کرد، این مسئله در نزد افکار عمومی آن زمان بسیار مورد توجه و مقبول بود. شاید به دلیل هم‌زمانی با این شرایط خوب بود که عکس نیلسون به چاپ رسید، تصویری که وضعیت جنین انسان در حال رشد را در معرض دید بینندگان قرار داد و در عین حال پرسش‌های تازه‌ای در مورد زمان آغاز حیات به وجود آورد.

مجله لایف در عین حال توضیح داد این جنین از درون رحم و به دلایل پزشکی خارج شده است. در واقع نیلسون قبلا با یک بیمارستان در شهر استکهلم صحبت کرده و از پزشکان قول گرفته بود که در صورت وجود جنینی مناسب برای ثبت این تصویر، با او تماس بگیرند.

از طرف دیگر اتاقی مجهز به نور مناسب و عدسی‌های مخصوص نیز برای انجام این پروژه مهیا شده بود. به‌علاوه نیلسون فضا را به گونه‌ای طراحی کرده بود که به نظر برسد جنین هنوز در رحم مادر است. از زمانی که این تصویر منتشر شد، تاکنون بارها از آن بدون اجازه عکاس و برای مصارف گوناگون استفاده شده است. از جمله فعالان مخالف با سقط جنین بارها از آن برای اعتراضات خود استفاده کردند. اما صرف‌نظر از این مسائل، این تصویر نمایشی کامل، واضح و تماشایی از جزئیاتی است که زندگی بشر را در همان نخستین روزهای تکوین به‌روشنی به نمایش گذاشته است.

***********************************************************************************

موجی که یک عکس در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت / تصاویر مرگ دلخراش کودک سوری در فضای مجازی

تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

فرهنگ > رسانه - تصویر آیلان کردی کودک سه‌ساله سوری موجی از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته‌ است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انتشار تصاویر این کودک در ساحل بدروم ترکیه جهان را غم و اندوه فرو برده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی در همه نقاط دنیا تصاویر و متن‌های مختلفی را درباره‌ی این کودک سه ساله در اینستاگرام، فیس‌بوک و توئیتر به اشتراک گذاشته‌اند و چهره‌های سرشناسی هم در این باره موضع گرفته‌اند.

***********************************************************************

Image result for ‫تبعیض نژادی‬‎
مبارزه علیه تبعیض نژادی در آمریکا از قرن 17 تا امروز ادامه دارد، ولی مسیر شکوهمندی این سریال در اینست که این عمل ضد ارزش به ارزش تبدیل می‌شود و ملتی در مسیر برده‌داری بجایی میرسد که رئیس جمهور سیاهپوست انتخاب می‌کند.
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
مرد تانکی میدان تیان آن من
مرد تانکی میدان تیان آن من

۱. مرد تانکی میدان تیان آن من

این عکس از اعتراضات میدان تیان‌آن‌من۹۶ است که با سرکوب معترضین و کشتار هزاران نفر تمام شد. مرد تانکی هرگز هویتش مشخص نشد اما عکس او به عنوان نماد شجاعت و مقاومت در تاریخ ماندگار شد. دولت چین هرگز حاضر نشده میزان واقعی تلفات آن واقعه را اعلام کند. این عکس مشهور توسط جف وایدنر در ۵ ژوئن ۱۹۸۹ در پکن گرفته شده‌است. 

محمد الدره و پدرش جمال الدره در حوادث انتفاضه دوم فلسطین
محمد الدره و پدرش جمال الدره در حوادث انتفاضه دوم فلسطین

۲. پدر و پسر فلسطینی گیرافتاده در تیراندازی

این عکس از حادثه محمد الدره۹۷ مربوط به روز دوم انتفاضه دوم مردم فلسطین است که در آن یک پدر و پسر در بین تیراندازی ارتش اسرائیل و نیروهای فلسطینی گیر افتادند. پدر (جمال الدره) تلاش می‌کند از پسر (محمد الدره) محافظت کند اما پسر در این حادثه جان می‌بازد. پدر سپس دچار تشنج می‌شود و همه این لحظات توسط دوربین فیلمبرداری می‌شود. بعد از این واقعه اسرائیل به شگردهای مختلف سعی در ایجاد شک و ابهام در مورد حقایق این ماجرا کرده است. فیلم در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۰ در منطقه «نتساریم» در نوار غزه توسط خبرنگار فلسطینی که برای یک شبکه خبری فرانسه کار می‌کرد گرفته شده.

نقطه آبی کمرنگ (کره زمین از فاصله ۶ میلیارد کیلومتری)
نقطه آبی کمرنگ (کره زمین از فاصله ۶ میلیارد کیلومتری)

۳. نقطه آبی کمرنگ

در روز ۱۴ فوریه سال ۱۹۹۰ میلادی فضاپیمای کاوشگر وویجر ۱ در فاصلهٔ ۶ میلیارد کیلومتری از کرهٔ زمین قرار داشت که به درخواست کارل سیگن ۹۹از ناسا، روی دوربینش را به سمت کره زمین برگرداند و یک عکس گرفت. این عکس۱۲۲ به نمادی تاریخی تبدیل شده از عظمت دنیا و ناچیز بودن زمین و انسان در مقابل آن. کارل سیگن در مجوعه تلوزیونی «گیتی۸۹» مفهوم این عکس را به شکل بسیار تأثیرگذاری بیان می‌کند. متنی از صحبت‌های وی درباره این عکس از یک سخنرانی او در دانشگاه کرنل در ویکیپدیای فارسی۱۲۲ آمده است:

از این دیدگاه مسلط دورافتاده، زمین ممکن است هیچ علاقه خاصی را برانگیخته نکند. اما برای ما، این فرق می‌کند. دوباره به آن نقطه نگاه کن. آن [نقطه] همین جاست. آن [نقطه] خانه است. آن [نقطه] ماییم. بر روی آن هر که را که دوست داری، هر که را که می‌شناسی، هر آن که تا به حال نامش را شنیده‌ای، هر انسانی که تا کنون بوده‌است، زندگیشان را سپری کرده‌اند. جمع تمامی خوشی‌ها و رنج‌هایمان، هزاران دین مطمئن، ایدئولوژی‌ها، و دکترین‌های اقتصادی، هر شکارچی و کاوش‌گری، هر قهرمان و بزدلی، هر خالق و نابودکننده تمدنی، هر شاه و رعیتی، هر زوج جوان عاشقی، هر مادر و پدری، هر بچه امیدواری، هر مخترع و کاشفی، هر معلم اخلاقی، هر سیاست‌مدار فاسدی، هر «فوق ستاره‌ای»، هر «رهبر معظمی»، هر قدیس و گنه‌کاری در تاریخ گونه ما، آنجا زندگی کرده‌است – بر روی ذره گردی معلق در یک شعاع نور.

زمین صحنه بسیار کوچکی در عرصه وسیع گیتی است. به رودهای خونی که بدست ژنرال‌ها و امپراتورها ریخته شده تا، در شکوه [با افتخار] و پیروزی، بتوانند اربابان زودگذر جزیی از یک نقطه شوند، به بیرحمی‌های بی‌شماری که از ساکنان یک گوشهٔ این نقطه بر [علیه] ساکنان غیرقابل تمیز گوشه‌ای دیگر سرزده، بیندیش، چه مکرر است عدم تفاهم‌شان، چه مشتاق‌اند به کشتن یکدیگر، چه پرحرارت است نفرت‌هایشان. رفتارهای‌مان، خود مهم‌بینی خیالی‌مان، توهم اینکه یک جایگاه اختصاصی در عالم داریم، توسط این نقطه کم نور به چالش کشیده شده‌است. سیاره ما یک ذره تنهای احاطه شده در تاریکی عظیم کیهانی است. در گمنامی‌مان، در تمامی این وسعت، هیچ نشانی از اینکه کمکی از جایی دیگر برای حفظ‌مان از خودمان برسد نیست.

زمین تنها دنیای شناخته شده‌ای است که تا کنون زندگی را پناه داده‌است. هیچ کجای دیگری نیست، حداقل در آینده نزدیک، که گونه ما بتواند به آن هجرت کند. سرزدن، شاید، اقامت هنوز خیر. خوشتان بیاید یا نه، در حال حاضر زمین جایی است که ما موضع‌مان را می‌گیریم. گفته شده‌است که نجوم یک تجربه متواضع کننده و شخصیت‌ساز است. شاید هیچ اثباتی برای حماقت غرور بشری بهتر از این تصویر دور از دنیای کوچک‌مان نباشد. برای من، این تأکیدی بر مسئولیت‌مان است که با یکدیگر مهربان‌تر رفتار کنیم و نقطه آبی کمرنگ، تنها خانه‌ای را که تاکنون شناخته‌ایم، گرامی داشته، محافظت کنیم. 

ناشناس
یکی از تأثیرگذار‌ترین تصاویری که دیدم مرتبط با تصویر فوق هست که لاشخور منتظر مرگ کودک گرسنه آفریقایی برای خوردنش هست. لعنت به فقر، لعنت به گرسنگی، لعنت به بیماری، . . .
یکی از تأثیرگذار‌ترین تصاویری که دیدم مرتبط با تصویر فوق هست که لاشخور منتظر مرگ کودک گرسنه آفریقایی برای خوردنش هست. لعنت به فقر، لعنت به گرسنگی، لعنت به بیماری، . . .
تصویر کودکی که با دیدن ماکت پدر شهیدش برای در آغوش گرفتنش گریه و التماس میکنه ولی نمیتونه بهش برسه.این تصویر انقدر دردناک بود که خیلی از مردم خواستار برخورد با عکاسش شدن.
تصویر کودکی که با دیدن ماکت پدر شهیدش برای در آغوش گرفتنش گریه و التماس میکنه ولی نمیتونه بهش برسه.این تصویر انقدر دردناک بود که خیلی از مردم خواستار برخورد با عکاسش شدن.
تصویر زن خبرنگاری که با گذاشتن پاهاش مقابل پناهجوی جنگی که سعی داشت خودش و فرزندش رو به کشور امن برسونه،اونها رو نقش زمین میکنه.
تصویر زن خبرنگاری که با گذاشتن پاهاش مقابل پناهجوی جنگی که سعی داشت خودش و فرزندش رو به کشور امن برسونه،اونها رو نقش زمین میکنه.
علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت
این یکی از بهترین عکس هایی بود که دیدم 
این یکی از بهترین عکس هایی بود که دیدم 
عرفان آریان‌منش
مدیر محصول در کشمون
تصویری از جنبش ضد جنگ آمریکا و ویتنام که در بیرون پنتاگون گرفته شده 
تصویری از جنبش ضد جنگ آمریکا و ویتنام که در بیرون پنتاگون گرفته شده 
محسن
تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

 (تصویر شهید محسن حججی در لحظه اسارت) یکی از تاثیرگذارترین عکس‌هایی که تا به حال دیدم. انگار که این مرد از جنس ما نبود!

نادر کاظمی
مثلا مهندس عمران
عکس سیاستمدار فلیپینی از قاتلش 
عکس سیاستمدار فلیپینی از قاتلش