برو به محتوای اصلی
زهرا باغبان
معمار و طراح داخلی
۴ سال پیش پرسیده شده

چگونه کارت ملی هوشمند بگیرم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی

کارت ملی هوشمند کارت دیجیتالی‌ای است تمامی اطلاعات فردی در آن نگهداری می‌شود از جمله مشخصات و اطلاعات هویتی، اطلاعات ازدواج و طلاق، مشخصات فرزندان، اثر انگشت و سایر اطلاعات ضروری. اگر تا کنون برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اید پیشنهاد میکنم هرچه سریع‌تر برای دریافت کارت اقدام کرده تا در تشخیص هویت و شناسایی شما مشکلی رخ ندهد.

امروزه بیشتر کارها به صورت اینترنتی انجام می‌شود، کارها و خدمات دولتی هم از این قضیه مستثنی نیست. بنابر این می‌توانید برای ثبت نام کارت ملی هوشمند و دریافت نوبت، بدون مراجعه حضوری اقدام نمایید. مرحله اولیه ثبت نام را می‌توانید به صورت اینترنتی و غیر حضوری انجام دهید و بعد از دریافت نوبت باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید جهت انجام ادامه روند کار و تکمیل ثبت نام.

تمامی اتباع ایرانی بالای 15 سال تمام که دارای شناسنامه عکس‌دار می‌باشند، مجاز به دریافت کارت ملی هوشمند هستند.

درخواست کسانی که کارت ملی هشمند خود را دریافت نموده‌اند، در سامانه بررسی نخواهد شد.

کسانی که برای ثبت نام کارت ملی هوشمند اولویت دارند:

 • افراد بالای 15 که تا کنون کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده‌اند.
 • افرادی که تغییراتی در اطلاعات مندرج بر روی کارت ملی‌ آنها رخ داده است (مثل تغییر یافتن نام، نام خانوادگی، نام پدر و...).
 • افرادی که در بازه زمانی بین سال‌های 1380 تا 1389 کارت ملی دریافت نموده‌اند و یا کارت ملی خود را گم کرده‌اند.

مراحل پیش ثبت نام و نوبت‌دهی:

صفحه ثبت نام کارت هوشمند ملی
صفحه ثبت نام کارت هوشمند ملی
 • در این صفحه باید شماره ملی و سریال شناسنامه خود را وارد کنید. جواب عملیات ریاضی را نیز در کادر مورد نظر وارد کنید تا سیستم از ربات نبودن شما اطمینان حاصل کند. با زدن دکمه «ادامه» سیستم بر اساس سابقه عملکردی شما صفحه مناسب را به شما نمایش خواهد داد.
 • اگر تا کنون ثبت نام انجام نداده باشید، سامانه صفحه‌ای را به شما نمایش می‌دهد که باید در آن اطلاعاتی از قبیل: تاریخ تولد شمسی، تاریخ تولد قمری، نام مادر، جنسیت، شماره موبایل (شماره‌ای را وارد کنید که از آن استفاده می‌کنید تا پیام‌های اطلاع‌رسانی به آن ارسال شود) و دین خود را وارد نمایید.
 • در مرحله بعد باید تاریخ و مکان تکمیل ثبت نام را به دلخواه خود انتخاب نمایید. برای این کار پیش‌شماره تلفن شهر مورد نظرتان را وارد کرده و تاریخ مورد نظرتان هم انتخاب می‌نمایید. سپس بر روی دکمه «جستجو» کلیک کرده تا سیستم لیستی از دفاتر مجاز تکمیل ثبت نام را به شما نمایش دهد. ترتیب این مراکز بر اساس میزان ظرفیت خالی آنها است. می‌توانید برای یافتن مراکز ثبت نام نزدیک‌تر به محل مورد نظر خود، شماره تلفن خود را کامل وارد نمایید تا سیستم لیست مراکز ثبت نام را بر این اساس فیلتر کند. از لیست پیشنهادی یک مرکز را انتخاب کرده و توجه داشته باشید که تا زمانی که هزینه ثبت نام را پرداخت نکرده باشید این نوبت موقتی خواهد بود و در سامانه ثبت نمی‌شود.
 • در مرحله بعد باید با استفاده از کارت بانکی که رمز دوم دارد، مبلغ 200 هزار ریال معادل 20 هزار تومان را بابت هزینه ثبت نام پرداخت نمایید تا نوبت گرفته شده در سامانه برای شما ثبت گردد.
 • در مرحله پایانی برگه پیش‌ثبت نام را باید چاپ کرده و تا زمان ثبت نام اصلی نزد خود نگه دارید. در این برگه کد رهگیری شما وجود دارد که در تمام مراحل بعدی ثبت نام کاربرد خواهد داشت.

پس از انجام مرحله پیش‌ ثبت نام به صورت غیر حضوری و اینترنتی، باید در تاریخ مشخص شده که خودتان انتخاب کردید به مرکز ثبت نام منتخب خود مراجعه کنید تا بقیه کارهای ثبت نام شما به صورت حضوری تکمیل گردد. در صورت عدم مراجعه در تاریخ مذکور، تا 3 روز مجاز به نوبت‌گیری مجدد نیستید.

توجه داشته باشید که تمامی مراحل پیش ثبت نام نیز توسط دفاتر پیشخوان دولت انجام می‌شوند.

مرحله ثبت نام تکمیلی (حضوری):

در این مرحله لازم است جهت مراجعه به دفت ثبت نام، مدارک لازم را به همراه داشته باشید:

 • شناسنامه عکس‌دار معتبر و خوانا.
 • همراه داشتن شماره ملی، کدپستی و نشانی محل سکونت.
 • تمامی دفاتر ثبت نام مجهز به سیستم عکس‌برداری از چهره و اسکن اثر انگشتان می‌باشد پس لازم است با آمادگی کامل به این دفاتر مراجعه نمایید.

مراحل انجام ثبت نام تکمیلی به شرح زیر است:

 • ابتدا تمامی اطلاعات هویتی توسط مسئول مربوطه در سیستم ثبت می‌شود.
 • فرم ثبت نام تکمیلی چاپ شده و از شما خواسته می‌شود که تمام اطلاعات موجود در آن را چک نمایید و در صورت وجود تناقض به مسئول اطلاع دهید.
 • در صورتی که اطلاعات شما بدون مشکل باشد، از چهره شما عکس‌برداری می‌کنند (همانطور که گفته شد تمامی این مراکز مجهز به دوربین می‌باشند).
 • اثر انگشت تمام انگشتان دست شما توسط اسکنری مخصوص دریافت می‌شود.
 • از تمام مدارک شما اسکن گرفته می‌شود.
 • در مرحله پایانی ثبت نام شما توسط مسئول مربوطه تکمیل و تایید شده و شما در لیست دریافت‌کنندگان کارت هوشمند ملی قرار می‌گیرید.
 • هزینه این مرحله از ثبت نام 90 هزار ریال معال 9 هزار تومان بوده که به صورت نقدی از شما دریافت می‌گردد.

پس از تکمیل ثبت نام شما باید منتظر دریافت پیامکی باشید که صدور کارت شما را اعلام می‌کند که ممکن است تا یک ماه هم به طول بیانجامد. در صورت دریافت پیامک، باید با در دست داشتن اصل شناسنامه خود به دفتر ثبت نام‌تان مراجعه نمایید. مسئول آنجا بعد از احراز هویت شما، کارت ملی هوشمندتان را فعال نموده و به شما تحویل می‌دهد. در بسیاری از مواقع جهت احراز هویت از شما اثر انگشت نیز گرفته می‌شود تا با اثر انگشت ثبت شده در سامانه تطبیق داده شود.

هزینه تحویل کارت هوشمند ملی 20 هزار ریال معادل 2 هزار تومان است که توسط دفاتر تکمیل ثبت نام به صورت نقدی دریافت می‌گردد.