برو به محتوای اصلی

آیا برنامه‌نویسی اندروید در کشور‌های اروپایی هم سطح ایران است؟ آیا یک ایرانی می‌تونه در اروپا به عنوان برنامه‌نویس اندروید کار کنه؟ حقوقش چقدره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

در مورد بخش اول و دوم سوالتون اینکه با قاطعیت بگیم یک فرد ایرانی توان برنامه‌نویسی‌ش از یک فرد اروپایی و امریکایی کمتر است به نظرم حرف نادرستیه، چرا که شما که تمام برنامه‌نویسان ایرانی و خارجی رو در شرایط برابر با هم مقایسه نکردید که به چنین نتیجه‌ای بتونید دست پیدا کنید. با این تفاسیر، برای پاسخ سوال اول به نظرم خوب و بد، قوی و ضعیف در هر وضعیتی میتونید پیداکنید، چه ایرانی چه خارجی (حتی چه تهرانی و چه شهرستانی!). پس یک برنامه‌نویس ایرانی هم مثل هر برنامه‌نویسی در دنیا بدون شک میتونه در اروپا کار کنه، اگر توان فنی و زبانش در حد استاندارد و یا بالاتر باشه.

@پیمان گلدسته: با قسمت پایان صحبت‌هاتون بسیار بسیار بسیار موافقم! واقعا کار برنامه‌نویسی فارغ از نوعش و خروجیش از عهده‌ی روحی و فنی و حالی هر فردی بر نمیاد و صرفاً یک کار شیک و تر و تمیز از بیرون نشون داده میشه.

۶

در جواب سوال اول باید بگم که کلا برنامه‌نویسی در ایران همیشه چند مرحله عقب‌تر از استاندارد جهانی هست و این مورد شامل حال اندروید هم میشه.

در جواب سوال دوم من تعدادی از دلایلش رو میگم که مهمترینش تحریم‌هایی هست که باعث منزوی شدن مردم شده. ما امکان استفاده از پرداخت‌های آنلاین جهانی رو نداریم و نمی‌تونیم از خیلی از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنیم. در ادامه امکان انتقال دانش از طریق محیط‌های آکادمیک هم وجود نداره. بسیاری از برنامه‌نویس‌های ما هم مشکل با زبان انگلیسی دارن.

جواب سوال سوم بله هست. این جواب فارغ از ایرانی بودن یا نبودن به خود فرد بر می‌گرده.

برنامه‌نویسی اندروید خیلی هم شاید به تنهایی برای یک نفر کافی نباشه ولی خب داشتن تخصص بالا توی هر فیلدی میتونه درآمد و موقعیت شغلی فرد رو متمایز کنه.

در جواب سوال آخر این مورد اصلا جواب کوتاه یا دقیقی نداره و بسته به توانایی و شایستگی اون فرد هست که میتونه از حقوق پایه کارگری شروع بشه و به بیشترین حقوق اون شرکت هم برسه.

در ادامه به نظرم میاد که باید این موارد رو یادآوری کنم که بدست آوردن تخصص کار ساده‌ای نیست و نیاز به تلاش بیشتر از حد معمول داره.

 از اونجایی که تو ایران با آموزش راه‌های دلالی و ترویج مشاغل کاذب توسط بزرگتر‌های ما که به دلیل نداشتن اطلاعات درست و کافی و محجور بودن از علم روز هست، افراد بسیاری در جستجو کار پر درآمد و بدون هیچ زحمتی بعضا به سمت برنامه‌نویسی روی می‌آورند و چون فقط بر اساس اونچه که از بیرون میبینند قضاوت می‌کنند. این کار رو بسیار راحت و ساده میبینند. نمونه بارز این تفکر اشتباه در مورد یادگیری برنامه‌نویسی اندروید هست (یا دیدن تمامی سرویس‌های مرتبط باهاش در قالب اندروید).

به شخصه زیاد با این سوال در مورد یادگیری اندروید مواجه میشم و به اکثر اون افراد پیشنهاد می‌کنم که تست کنن که میتونن یک روز ۸ ساعت روی یک صندلی بشینند و یک متن انگلیسی رو بخونند و متوجه بشن. اگه تونستن میتونن برن سراغ این حرفه و اگه نتونستن همون کاره ادمینی‌شون رو انجام بدن خیلی براشون بهتره. 

۳