برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

جهت بهبود جواب‌کو، به مرور زمان ممکن است تغییراتی در این متن ایجاد شود. در این صورت از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

به صورت کوتاه

 1. اطلاعات جمع‌آوری شده از شما. هنگام ثبت نام، از شما اطلاعات محدودی درخواست می‌کنیم تا شما را بهتر بشناسیم و برخی از این اطلاعات برای عموم قابل مشاهده است.
 2. نحوه استفاده از اطلاعات شما. از اطلاعات شما جهت فرستادن آگاه‌سازی استفاده می‌کنیم و سرویس‌های ثالث (نظیر Google Analytics) به بخش محدودی از اطلاعات شما دسترسی خواهند داشت.
 3. استفاده از کوکی‌ها (Cookies). از کوکی‌ها استفاده می‌کنیم تا شما را در صفحات مختلف بشناسیم و لاگین نگه داریم.
 4. اطلاعات تحلیل شده. جهت ارائه محتوای مرتبط با شما برخی از رفتارهای شما در جواب‌کو تحلیل شده و تخصص و علاقه‌مندی شما نسبت به موضوعات مختلف ذخیره می‌شود.
 5. محل ذخیره‌سازی اطلاعات شما. اطلاعات شما روی سرورهای DigitalOcean در New York ذخیره می‌شوند و بخش محدودی از آنها برای سرویس‌های ثالث فرستاده می‌شود.
 6. مدت زمان نگهداری از اطلاعات شما. در زمانی که درخواست حذف حسابتان را داشته باشید، تمامی اطلاعات شخصی شما از تمام سرورهای ما و سرویس‌های ثالث پاک می‌شوند.
 7. امنیت اطلاعات شما. در امنیت نگهداری از اطلاعات شخصی شما هر کاری از دستمان بر بیاید انجام می‌دهیم.
 8. دسترسی شما به اطلاعات خود. شما در هر زمان امکان درخواست و دریافت تمام اطلاعاتی که از شما در جواب‌کو ذخیره شده را خواهید داشت.

به صورت کامل

۱. اطلاعات جمع‌آوری شده از شما

 • هنگام ثبت نام در جواب‌کو نام، کلمه عبور، عنوان شغلی یا تحصیلی، تصویر، بیوگرافی (توضیحات) و نشانی ایمیل از شما درخواست می‌شود.
 • در صورتی که با Google به سیستم وارد شوید، نام، ایمیل، تصویر و شناسه یکتای گوگل شما از این سیستم دریافت خواهد شد.
 • همچنین شما امکان اتصال حساب تلگرام خود را به جواب‌کو خواهید داشت، که در این صورت نام کاربری و شناسه یکتای شما ذخیره خواهد شد.
 • وقتی در جواب‌کو سوالی می‌پرسید، جوابی می‌دهید، دیدگاهی پست می‌کنید و یا محتوایی از هر جنس دیگری ایجاد می‌نمایید، حساب کاربری شما به آن محتوا متصل می‌شود. در صورتی که این عملیات را به صورت ناشناس انجام دهید شناسه یکتای رمز‌گذاری شده‌ای از شما به محتوایتان متصل خواهد شد و حساب کاربری شما به هیچ وجه به کاربران سایت نمایش داده نخواهد شد. ذخیره کردن این شناسه یکتای رمز‌گذاری شده به جواب‌کو این امکان را می‌دهد تا در ارتباط با محتوای تولید شده توسط شما برایتان آگاه‌سازی فرستاده شود.
 • موضوعاتی که در جواب‌کو دنبال می‌کنید ثبت می‌شوند و به هیچ عنوان به کاربران دیگر نمایش داده نمی‌شوند.

۲. نحوه استفاده از اطلاعات شما

به جز آدرس ایمیل و کلمه عبور و شناسه تلگرام شما، بقیه اطلاعات به صورت عمومی در دسترس بازدیدکنندگان سایت قرار می‌گیرد. جواب‌کو از این اطلاعات استفاده می‌کند تا:

 • برای شما از طریق ایمیل و تلگرام آگاه‌سازی و یا هفته‌نامه بفرستد. امکان تغییر تنظیمات دریافت این موارد در بخش «ایمیل و آگاه‌سازی‌ها» در حساب کاربری شما وجود دارد.
 • نام کاربری شما با سرویس Google Analytics و همچنین نام، ایمیل و نام کاربری شما با سرویس MixPanel به اشتراک گذاشته می‌شود تا بتوانیم از نحوه استفاده شما از سرویس مطلع شویم و در جواب‌کو محیط بهتری برای شما ایجاد کنیم.
 • در صورتی که اجازه فرستادن Push Notification به مرورگرتان را به جواب‌کو بدهید، نام کاربری، ایمیل و کد شناسایی مرورگر شما با سرویس OneSignal به اشتراک گذاشته می‌شود تا بتوانیم برای مرورگرتان Push Notification بفرستیم.
 • جهت ارسال ایمیل به شما، ایمیلتان با سرویس SendGrid به اشتراک گذاشته می‌شود.

۳. استفاده از کوکی‌ها (Cookies)

جواب‌کو برای اینکه بتواند شما را شناسایی کند و امکان وارد شدن (لاگین) به سیستم را داشته باشید، از کوکی‌ها استفاده می‌نماید. همچنین سرویس Google Analytics جهت جمع‌آوری آمار بازدید، کوکی‌هایی ایجاد می‌نمایند.

تمام کوکی‌هایی که در جواب‌کو ایجاد می‌شود به همراه توضیحی در ارتباط با دلیلش به شرح زیر می‌باشد:

 • کلید sessionId: مشخص می‌کند شما چه کسی هستید تا وقتی صفحه را ریفرش می‌کنید دوباره نیاز به لاگین نداشته باشید.
 • کلید remember_me: وقتی تمام صفحات جواب‌کو را در مرورگر خود می‌بندید، sessionId شما از بین می‌رود. از کوکی remember_me جهت لاگین کردن مجدد شما بعد از تغییر sessionId استفاده می‌شود.
 • کلید ckCsrfToken: این کوکی جهت حفاظت شما از حمله‌های جاوااسکریپتی توسط ادیتور جواب‌کو تولید می‌شود.
 • کلید _OneSignal_session: این کوکی توسط سرویس OneSignal ایجاد می‌شود تا به شما بیش از یک بار درخواست عضویت در Push Notification نفرستد.
 • کلید _ga و _gid:‌ کوکی مورد استفاده توسط Google Analytics می‌باشد و جهت ارائه آمار بازدید دقیق‌تر به سرویس جواب‌کو می‌باشد.

۴. اطلاعاتی که با تحلیل رفتار شما در جواب‌کو بدست می‌آوریم 

برای ارائه سرویس بهتر و پیدا کردن بهترین متخصصین برای هر سوال و ارائه پیشنهادات، رفتار و نحوه مرور صفحات در جواب‌کو تحلیل می‌شوند و اطلاعات زیر در مورد شما ذخیره می‌شود:

 • تخصص شما. با توجه به سوالاتی که پاسخ می‌دهید و میزان رأیی که در هر موضوع کسب می‌نمایید، جواب‌کو به شما در موضوعات مختلف امتیاز می‌دهد. این امتیاز جهت معرفی شما در آن موضوعات در بخش درخواست جواب استفاده می‌شود و برای عموم در نمایه شما، در بخش تخصص‌ها قابل مشاهده می‌باشد.
 • علاقه‌مندی‌های شما. با توجه به بازدید شما از سوالات و جواب‌های مختلف و همچنین میزان توقف شما روی سوالات و جواب‌های گوناگون در ارتباط با موضوعات مختلف، سیستم جواب‌کو علاقه‌مندی‌های شما به هر موضوع را حدس می‌زند و از این طریق سعی می‌کند محتوای مرتبط‌تری را برایتان نمایش دهد.

۵. محل ذخیره شدن اطلاعات شما

اطلاعات شما در سرورهای جواب‌کو که در دیتاسنتر DigitalOcean در نیویورک هستند ذخیره می‌شوند و به صورت روزانه در سرورهایی که در همین دیتاسنتر و در شهر دیگری در نیویورک هستند Backup گرفته می‌شوند.

علاوه بر این سرورها، همانطور که قبلا گفته شد نام، نام کاربری، و ایمیل شما برای سرویس‌های Google Analytics، MixPanel، OneSignal و SendGrid فرستاده می‌شوند.

۶. مدت زمان نگهداری از اطلاعات شما

تمام اطلاعاتی که در سرورهای جواب‌کو ذخیره می‌شوند تا زمانی که عضو جواب‌کو هستید نگهداری خواهند شد.

اطلاعاتی که به سرویس‌های Google Analytics، MixPanel، OneSignal و SendGrid فرستاده می‌شوند حداکثر بعد از ۳ ماه از ورود به این سرویس‌ها حذف خواهند شد.

در صورتی که درخواست حذف کامل حساب کاربریتان را داشته باشید، تمام اطلاعات شخصی شما به صورت کامل از روی سرورهای جواب‌کو حذف می‌شوند و به سرویس‌های خارج از جواب‌کو نیز درخواست حذف اطلاعات شما فرستاده می‌شود.

پس از درخواست حذف کامل حساب کاربری، تمام سوالات شما که پاسخی دریافت نموده‌اند به صورت ناشناس در جواب‌کو می‌مانند و می‌توانید انتخاب کنید که سوالات بدون جواب شما و پاسخ‌های شما به صورت ناشناس در جواب‌کو بمانند و یا به طور کامل حذف شوند.

۷. امنیت در نگهداری اطلاعات شخصی شما

در جواب‌کو تمام ارتباطات بین کاربران و سرور جواب‌کو و همچنین سرور جواب‌کو و سرویس‌های خارجی به صورت امن و رمزگذاری شده از طریق پروتوکل https انجام می‌شود.

همچنین اطلاعات حساس شما مانند رمز عبور با الگوریتم bcrypt رمز‌گذاری می‌شوند و امکان Decrypt کردن آنها تقریبا غیر ممکن است.

جهت اطمینان از امنیت سرورهای جواب‌کو، تمام سرورها علاوه بر فایروال داخلی، پشت فایروال CloudFlare نیز می‌باشند و سیستم‌عاملشان هر هفته به صورت کامل بروزرسانی شده و به صورت روزانه توسط Anti-malware و Antivirus اسکن می‌شوند.

۸. نحوه دسترسی شما به اطلاعات خود

دسترسی به تمام اطلاعاتی که جواب‌کو از شما می‌داند حق کامل شما می‌باشد. به زودی امکان جدیدی به بخش «تنظیمات حساب» اضافه خواهد شد که توسط آن می‌توانید تمام اطلاعات خود را به صورت یک فایل Zip دریافت کنید. این اطلاعات شامل اطلاعات حساب کاربری، سوالات، پاسخ‌ها، دیدگاه‌ها و موضوعاتی که در جواب‌کو دنبال کرده‌اید خواهد بود.

در صورتی که نیاز به دریافت این اطلاعات قبل از ایجاد این امکان دارید، لطفا به info@javabkoo.com۳۳۸ ایمیلی ارسال نمایید.

۱۸
سیاوش محمودیان
حسین کوهساری امید بر همین هست که بتونیم نه تنها به یک مرجع تبدیل بشیم، بلکه به صورت یک پلتفورم باشیم تا برنامه‌تویس‌های دیگر بتوانند برنامه‌های گوناگونی روی این ساختار ایجاد کنند. در صورتی که بتونیم همین رشد ۸٪ هفتگیمون رو حفظ کنیم به نظرم به این هدف خواهیم رسید.
در مورد کاتالوگ ما همین الآن چندین نوع معرفی‌نامه سرویس رو داریم ولی فعلا محدود به نسخه سازمانی هست. به زودی بعد از گرفتن بازخوردهای بیشتر همچین صفحه‌ای رو برای نسخه عمومی جواب‌کو هم آماده خواهیم کرد. به زودی تغییرات خیلی زیادی در سیستم خواهید دید که امیدوارم بتونه برای کاربرا جذاب باشه.
حسین کوهساری
سیاوش محمودیان بسیار لطف کردید. پیشنهاد می‌کنم یکی از چشم‌اندازهای جواب‌کو حتماً «مرجع سوالات فارسی زبانان» باشد. روی مرجع بودن تاکید دارم دوست من. برای مرجع بودن هم منهای تعداد کاربران باید شناسنامه‌ای بیزینسی و معرفی جذاب و ارائه ویژگی‌ها و وجع تمایز با سایر شبکه‌های اجتماعی تخصصی بپردازید. بنده برای معرفی به خیلی از دوستان عملکرد جواب‌کو و ویژگی‌های فردی مدیران این مجموعه را بازگو می‌کردم. و از این طریق جذابیت این ساز وکار را بازگو می‌کردم. کاربر جدید قبل از ثبت‌نام همواره به ویژگی‌های برنامه/ سازمان/سایت توجه می‌کند و در همین صفحه معرفی اعتماد سازی و خلق نیاز برای ایشان ایجاد خواهد شد. بنده صادقانه بعد از شبکه لینکداین این دومین مجموعه محبوب و مورد استفاده برای من شخصاً می‌باشد. اما برای ترغیب سایر کاربران تنها به تجربه خوب کاری خودم با جواب‌کو نباید بسنده کرد و عملاً کاتالوگی با ویژگی‌های شاخص جایش خالیست. البته پر واضح است که مرجع بودن جواب‌کو و آینده‌ای درخشان در پیش‌رو است. تجربه آزمون و خطاهای سایر استارتاپ‌ها و نوع رفتار تخصصی و سرعت عمل شما در توسعه مداوم یعنی جواب‌کو شرط‌های لازم برای خلق اکوسیستم نامیرا را دارد.
سیاوش محمودیان
حسین کوهساری بسیار لطف دارید. حتما این بخش‌ها اضافه خواهند شد. در حال حاضر مشغول کار روی چند لندینگ پیج مجزا هستیم برای کاربردهای مختلف. این لندینگ پیج‌ها بیشتر در ارتباط با نسخه سازمانی هستند اما قطعا یکی از آنها را برای معرفی استارتاپ به همراه رضایت مشتریان و کاربران اجرا خواهیم کرد. همچنین حتما یک صفحه درباره ما ایجاد خواهد شد. ممنونم از پیشنهادات بسیار سازندتون. هر مشکل دیگه‌ای دیدید هم خوشحال می‌شم برامون ارسال کنید.
حسین کوهساری
سیاوش محمودیان بزرگوار؛ بسیار زحمت کشیدید و جداً دو روزه در خیلی از محافل کاری و دوستانه منهای تبلیغ و توضیح مجموعه شما، بنده حقیر درباره سرعت توسعه هسته اصلی به عنوان الگو اشاره می‌کنم. واقعاً جای تبریک و خسته نباشید داره. به هر حال به عنوان کاربر وفادار و به عنوان کارشناس ارزش گذاری در ایده و بحث تجربه کاربری و از دید مالک بیزینس این پیشنهاد هم جسارتاً عرض می‌کنم: برای معرفی یک استارتاپ یا مجموعه و یا سرویسی در این سطح در وب برای دیده شدن، معرفی، نمونه، ساختار، رضایت مشتریان، برای اعتماد سازی همچنین صفحه درباره ما و تماس با ما، بخشی برای نظرات مثبت افراد دارای اعتباری خارج از مجموعه شما و... ارائه شود. این پیشنهادات بر مبنای مشاهده و آزمون و خطاهای استارتاپ‌هایی با اینچنین ایده ناب ارائه شده و به عنوان برادر کوچکتر قبول بفرمایید استاد محمودیان.
سیاوش محمودیان
حسین کوهساری عزیز، دیروز یک امکان جدید رو لانچ کردیم که هر پاسخ می‌تواند یک صفحه مجزا داشته باشد. همچنین لینک کوتاه برای هر پاسخ پیاده‌سازی شده. من لینک حریم شخصی و قوانین استفادرو به صفحه پاسخ‌ها منتقل کردم و در https://javabkoo.com/terms و https://javabkoo.com/privacy قابل دسترسی هستن.
در آینده سعی می‌کنیم آدرسشون خیلی کوتاه‌تر هم باشه. نظرتون با نسخه فعلی چیه؟
حسین کوهساری
با سلام. پیشنهاد می‌شود طبق استاندار صفحه‌ای مجزا برای «سیاست حریم شخصی/خصوصی» ایجاد شود. طبق نظر بنده و خیلی از دوستان مشترک شما و با توجه به حساسیت‌های کاربران فقط به عنوان پاسخ پرسش بسنده نگردد و صفحه‌ای مستقل با بروزرسانی دوره‌ای سیاست‌های جوابکو ایجاد شود.

امید است مثل همیشه شاهد پیشرفت‌های فردی و کاری شما باشیم جناب محمودیان عزیز ❤
نمایش سوال