برو به محتوای اصلی
امید گلچین
مدیر ارتباطات در شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر وینگ
۵ سال پیش پرسیده شده

بهترین کانال‌های یوتیوب که در حوزه معرفی استارتاپ‌های جدید و همچنین آموزش‌هایی در حوزه استارتاپ‌ها می‌شناسید چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

در ارتباط با آموزش در حوزه استارتاپ‌ها به نظرم این موارد جزو بهترین‌ها هستن:

  • پلی‌لیست استارتاپ اسکول ۲۰۱۷۶۲: این پلی‌لیست که توسط کانال یوتیوب استنفورد۱۱۲ منتشر شده به نظرم این یکی از کامل‌ترین مجموعه ویدیوهاست در زمینه شروع یک استارتاپ و دید خیلی خوبی به افراد می‌ده که ایجاد یک استارتاپ چقدر سخته و سریع جلو رفتن توش به چه اندازه مهم هست. در این پلی‌لیست ۱۸ ویدیو وجود داره و خود من یکی از تیم‌های شرکت‌کننده در این دوره بودم که فوق‌العاده برام مفید بود.
  • اگر به نظرتون پلی‌لیست قبلی مفید بود، بهتون پیشنهاد می‌کنم پلی‌لیست‌های Startup School SV 2016، Startup School SV 2014، Startup School NY 2014 و Startup School 2013 رو هم در کانال Y Combinator۱۵۲ ببینید. با وجود اینکه همشون Startup School هستن اما مهمان‌ها و تیم‌های شرکت‌کننده خیلی متفاوتن و محتوای هر کدوم جذابیت خاص خودشو داره. خوبی این پلی‌لیست‌ها اینه که نیازی نیست حتما پای کامپیوتر باشید و می‌تونید به عنوان یه Audiobook بهشون گوش بدید.
  • در همون کانال Y Combinator پلی‌لیست How to Build the Future۶۷ هم نکات آموزنده خوبی رو داره. این پلی‌لیست بیشتر مصاحبه با افراد خیلی موفق مثل ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و درو هیوستن هست.

در زمینه معرفی استارتاپ‌ها به نظرم موارد زیر جالبن:

  • کانال StartupGrind ۱۲۹که در واقع رویدادهای استارتاپ گرایند رو منتشر می‌کنه. این رویداد در ایران هم برگزار می‌شه. البته فکر کنم اسمش بعد از یه مدت عوض شد.
  • برنامه‌های TechCrunch Disrupt که در کانال TechCrunch۱۷۷ منتشر می‌شن و در واقع یک مسابقه بین یک سری استارتاپ هست و در اون سرمایه‌گذارها روی بهترین استارتاپ‌های هر دوره سرمایه‌گذاری می‌کنن.
  • برنامه Shark Tank هم به نظرم شاید برای ایده‌پردازی جالب باشه. کافیه در یوتیوب برای این عبارت جستجو کنید. ماجرای این برنامه اینه که در اون چند سرمایه‌گذار شناخته شده هستن و در هر راند یک کارآفرین میاد و بهشون محصولشو نمایش می‌ده و میگه چقدر سرمایه برای چند درصد استارتاپ یا شرکتش می‌خواد. هدف این هست که یک یا چند تا از سرمایه‌گذارها رو راضی کنه که روی شرکتش سرمایه‌گذاری کنند. این برنامه بیشتر در مورد استارتاپ‌های غیر کامپیوتری هستن و طوری ساخته شده که برای عموم جذاب باشه، در نتیجه کمی با واقعیت متفاوت هست، ولی با این وجود به نظرم از توش می‌شه درس‌هایی یاد گرفت.

کانال‌های دیگه‌ای هم مثل PandoDaily۱۳۲، Big Think۱۳۰، The Next Web۱۴۵ و 500Startups۱۳۶ هستن که محتوای خوب و آموزنده‌ای در زمینه ایجاد استارتاپ دارن و Subscribe کردن بهشون رو بسیار پیش‌نهاد می‌کنم.

آمار سوال

۵۱۰ نمایش
۳ دنبال‌کننده
۵ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه